piątek, 10 marca 2017 10:18

Reklama firmy kosztem historycznego znaczenia Gniezna?

 
Reklama firmy kosztem historycznego znaczenia Gniezna? kadr z reklamy INEA

Jedna z poznańskich firm telekomunikacyjnych postanowiła w swojej reklamie nawiązać do początków państwa polskiego. Pierwszą stolicą nazwała... Poznań. W sieci zawrzało.

Firma, która jest dość znanym usługodawcą, posiadającym sporą ilość odbiorców w kraju, zorganizowała nową kampanię reklamową. W jej założeniu postanowiono sięgnąć motywem do początków polskiej państwowości. W jednej z emitowanych już reklam lektor mówi: Jak wieść niesie, pierwszym władcą Polski był Mieszko, a pierwszą stolicą - Poznań. Gdyby książę Mieszko miał internet (...), stolica na wieki zostałaby w Poznaniu, a Mieszko żyłby jak król. Ten spot wywołał oburzenie w mediach społecznościowych, gdzie internauci z Gniezna (i nie tylko) krytykują firmę, określając wprost ją jako przekłamanie historii.

Zobacz reklamę:

Do sprawy włączył się prezydent Tomasz Budasz, który skierował list do dyrektora marketingu tej firmy, protestując przeciwko takim działaniom. W podobnym tonie, choć niekiedy ostrzejszym, sami użytkownicy wypowiadają się na stronie firmy:

14 komentarzy

 • Link do komentarza pozdrawiam piątek, 10 marca 2017 20:14 napisane przez pozdrawiam

  Gosia, według ciebie który wpis sugeruje by sprawę zbyć milczeniem ? Ja takiego nie widzę , natomiast krytyczne odniesienia do treści pisma mają swoje uzasadnienia. Dodam od siebie że rewers to jedna ze stron jakiegoś zdobionego przedmiotu płaskiego, z pewnością nie banknotu. Banknot posiada stronę przednią i odwrotną.

 • Link do komentarza polonista piątek, 10 marca 2017 19:26 napisane przez polonista

  @ czytelnik - z tymi błędami, to oni z tego PO tak mają. Prezydent Gniezna nie może być lepszy od byłego prezydenta Komorowskiego.

 • Link do komentarza Andrzej J. Kamyszek piątek, 10 marca 2017 16:52 napisane przez Andrzej J. Kamyszek

  Dołączam dwa zdania w dyskusji z odległej Suwalszczyzny. . Szanowni Gnieźnianie, istnieje taka przestroga, „nie czyn drugiemu co tobie niemiłe”. Widząc katedrę na kolekcjonerskim banknocie, wyemitowanym w 1050 rocznicę Chrztu Polski przez NBP, można sądzić, że pozostałe elementy pochodzą z Gniezna. Tylko znający historię oraz zawartość dawnego skarbca katedry trzemeszeńskiej, zamieszczony na banknocie II kielich Dąbrówki oraz rysunek głowicy kolumny romańskiej skojarzą z Trzemesznem. Smutne, że tak się dzieje pod bokiem trzech następców abp. Radzima Sławnika, zacierana jest wspólna historia Gniezna i Trzemeszna, przecież to dotyczy początków państwa i kościoła w Polsce.

 • Link do komentarza czytelnik piątek, 10 marca 2017 16:22 napisane przez czytelnik

  Panie Prezydencie, zatrudnił Pan armię pracowników niestety, po tym piśmie widać czarno na białym, że są to "profesjonaliści" z klucza partyjnego, a nie merytorycznego. Jeżeli używane są w pismach nazwy w języku łacińskim, to proszę na drugi raz dziesięć razy zajrzeć do słownika, albo nawet do internetu, a nie ośmieszać się nieznajomością pisowni przytaczanych słów . I to niestety nie jest literówka, bo ten kardynalny błąd powtarza się dwa razy. Interpunkcja i inne drobiazgi także mają wiele do życzenia. I to nie jest złośliwość w stosunku do Pana, ale zwykła i prosta życzliwość. Jako mieszkańcy pierwszej stolicy Polski mamy prawo wymagać bezbłędnych pism od naszych władz.

 • Link do komentarza Gosia piątek, 10 marca 2017 15:56 napisane przez Gosia

  Wg niektórych tu komentujących powinno się milczeniem zbyć tę sprawę? Rozumiem że ktoś chciał sprowokować dyskusję - reklamodawca - ale uważam że nie można dać sobą poniewierać! Faktem jest jednak też iż Gniezno jako taką stolicą w dzisiejszym rozumieniu tego słowa nie było! Było natomiast centrum życia politycznego, kościelnego i tak powinniśmy rozumieć społeczność!

 • Link do komentarza poważny człowiek piątek, 10 marca 2017 15:42 napisane przez poważny człowiek

  Panie prezydencie , kto panu podsunął takie pismo ?

 • Link do komentarza heheheheheheh piątek, 10 marca 2017 14:54 napisane przez heheheheheheh

  No i pewnie o to im chodziło, bo teraz nie na podstawie własnego materiału ale poprzez tego typu zainteresowanie i reakcję, mają skuteczną i tanią reklamę firmy. O firmie słychać w mediach społecznościowych , na portalach , nawet sam prezydent się pokazał w tej sprawie , to budzi zainteresowanie.
  Jedną z metod reklamowych jest świadome kreowanie prowokacji i skandali .

 • Link do komentarza dziabag piątek, 10 marca 2017 13:56 napisane przez dziabag

  Ale sobie ładną reklamę zrobili - trafią z widomością do wszystkich odbiorców. Bo nie ważne jak się mówi, ważne że się mówi.

 • Link do komentarza ? piątek, 10 marca 2017 11:50 napisane przez ?

  Banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł został wyemitowany w 1050 rocznicę Chrztu Polski przez Narodowy Bank Polski. W centralnej części strony przedniej przedstawiono stylizowane portrety Mieszka I i Dobrawy; na odwrocie przedstawiono wizerunek katedry gnieźnieńskiej. Na banknocie nic nie ma o pierwszej stolicy ?

 • Link do komentarza blondie piątek, 10 marca 2017 11:33 napisane przez blondie

  no i to się nazywa polityka historyczna!! dziękuję za reakcję!

 • Link do komentarza łojejku piątek, 10 marca 2017 11:21 napisane przez łojejku

  I takie pismo Budaszowi podsunęli do podpisu , powinno być "z Mieszkiem" a nie "z Miezkiem" , no i argument że na banknocie z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski jest gnieźnieńska katedra nie do końca wyjaśnia adresatowi pisma co to ma wspólnego z pierwszą stolicą

 • Link do komentarza e piątek, 10 marca 2017 11:01 napisane przez e

  Skoro wiekszość uroczystości 1050 rocznicy chrztu odbywała się poza Gnieznem w tym dwa dni w Poznaniu i nikt nie protestował to może przez to przyjmują że to Poznań był pierwszą stolicą ?

 • Link do komentarza Stefan piątek, 10 marca 2017 10:50 napisane przez Stefan

  Brawo Budasz! Wreszcie mamy władzę, która nie ignoruje bezczynnie tzw. "Kłamstwa poznańskiego"

 • Link do komentarza kiko piątek, 10 marca 2017 10:44 napisane przez kiko

  Brawo panie prezydencie! Trzeba reagowac na takie zaklamania historii.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane