środa, 15 marca 2017 12:22

Wycięto kilka drzew - wnioskowali o to... sami mieszkańcy

 
Wycięto kilka drzew - wnioskowali o to... sami mieszkańcy zdjęcie nadesłane

W miniony wtorek spokój os. Kazimierza Wielkiego zakłócił ryk pił łańcuchowych - na chodnik i ulice zaczęły spadać gałęzie, a potem pnie dorodnych drzew. Czyj to pomysł? Rzekomo samych mieszkańców.

Z naszą redakcją skontaktowało się już kilka osób - zarówno mieszkańców jednego z wspomnianych osiedli na Winiarach, a także osób, które przypadkiem pojawiły się w tym rejonie w miniony wtorek. Wszyscy zwrócili naszą uwagę na kwestię wycinki drzew, jaka od rana była prowadzona wzdłuż tutejszej osiedlowej ulicy. Prace były prowadzone bardzo intensywnie, a wynajęta do tego firma realizowała to zadanie z wysięgnika - najpierw odcinając mniejsze gałęzie, a dopiero potem większe konary. W końcu z osiedlowego krajobrazu zniknęło dziewięć dorodnych drzew. 

Mieszkańcy, którzy skontaktowali się z nami, byli tym faktem oburzeni, gdyż ich zdaniem nic nie uzasadniało tej wycinki. Informowali również, że najprawdopodobniej za te działania odpowiedzialna jest Spółdzielnia Mieszkaniowa. Skontaktowaliśmy się z pracownikami tej instytucji, którzy przekazali nam iż wspomniana droga nie należy do ich zarządu, podobnie jak drzewa. Ponadto o samej wycince nie byli nawet informowani i dowiedzieli się o niej, kiedy ją już rozpoczęto. Wskazali nam iż zarządcą drogi oraz ciągu zieleni jest Miasto, dlatego skontaktowaliśmy się z Magistratem w tej sprawie.

Jak udało się nam dowiedzieć, za wycinką drzew najbardziej opowiadali się... mieszkańcy: - Drzewa, a dokładniej 9 wysokich i kruchych topoli, wycięto na wniosek Rady Osiedla Winiary i mieszkańców okolicznych bloków. Apelowali oni o usunięcie tych drzew, gdyż po zeszłorocznych nawałnicach niebezpiecznie przechyliły się w kierunku bloków, a w ocenie fachowców zagrażały zdrowiu i bezpieczeństwu mieszkańców. Starostwo Powiatowe wydało stosowne pozwolenie na wycinkę - przekazała Anna Dzionek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Jak udało się nam dowiedzieć w Spółdzielni, o wycinkę mieszkańcy mieli się starać od dłuższego czasu.

Jak poinformowano nas, w miejscach po wyciętych topolach mają się pojawić nasadzenia zastępcze - Zakład Zieleni Miejskiej zamierza tam posadzić klony.


Jednocześnie na stronie Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej można przeczytać informację iż planowana jest wycinka 17 topoli w ciągu ul. Łazienki (przy trzech wieżowcach). Jak zawarto w informacji na stronie GSM- Stwarzają one obecnie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Osoby mające uwagi do tego przedsięwzięcia mogą je zgłaszać do 9 kwietnia br.

21 komentarzy

 • Link do komentarza Gnieźnianin piątek, 17 marca 2017 11:01 napisane przez Gnieźnianin

  Do Mariusz Nie mam pojęcia działkowego a mam pojęcie parkowe, i z mojego doświadczenia aby drzewo osiągnęło wielkość optymalną dla gatunku to niestety musi rosnąć około 30 lat, intensywność rośnięcia też zależy od rodzaju stanowiska, na działce gleba jest najczęściej zasilana nawozami a w przestrzeni miejskiej nie i dodatkowo jest zanieczyszczana co utrudnia wegetacje.

 • Link do komentarza Mariusz czwartek, 16 marca 2017 20:53 napisane przez Mariusz

  @ Gnieźnianin - ale ty masz pojęcie o roślinach. U mnie na działce drzewo wyrosło w 10 lat i już muszę koronę formować, bo strzela w górę, jak rakieta!

 • Link do komentarza Mar czwartek, 16 marca 2017 19:36 napisane przez Mar

  A zniszczony przez konar blok kto naprawi? :)

 • Link do komentarza Mar czwartek, 16 marca 2017 19:27 napisane przez Mar

  Nie wszyscy mieszkańcy wnioskowali o wycinkę.... niestety jest demokracja... Tak jak ktoś wspomniał, klimat mojej ulubionej ścieżki na Winiarach umarł już na zawsze...

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 16 marca 2017 10:53 napisane przez Gnieźnianin

  Do toniczek 85 Ażeby coś większego urosło to trzeba będzie poczekać 30 lat, a jeżeli wandale zniszczą to jeszcze dłużej, i my przez te lata co będziemy mieć ?

 • Link do komentarza toniczek85 czwartek, 16 marca 2017 08:55 napisane przez toniczek85

  Mi to o tyle pasuje, że jestem na topolę uczulony:)
  Gorzej, że cały klimat tego miejsca, cały urok tego chodnika i tej części osiedla właśnie umarł. Nie wiem, ale jak długo rosną klony?>

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 15 marca 2017 20:21 napisane przez Gnieźnianin

  Topole to kruche drzewa, które szybko rosną, a korzenie rozrastają się poziomo rujnując chodniki i drogi. Na j. Jelonek jest podobnie. Topole jak kwitną zanieczyszczają wodę. Doskonale to widać na naszych jeziorach. Jestem przeciwny wycince drzew, ale topola to wyjątek.

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 15 marca 2017 19:40 napisane przez Gnieźnianin

  Do Mieszkaniec A po co "zmiany w spółdzielni i w radzie osiedla" skoro problem wypłynął od tych których, w domyśle, komentator popiera ?

 • Link do komentarza Wesoły Kawaler środa, 15 marca 2017 19:03 napisane przez Wesoły Kawaler

  Masowe wycinanie drzew, które obserwujemy obecnie jest co najmniej dziwne, ale raczej wygląda to jakieś opętanie. A tyle się przed chwilą mówiło o smogu. Oj matka Ziemia kiedyś w końcu się zdenerwuje, ale wtedy to już będzie za późno.

 • Link do komentarza gsm środa, 15 marca 2017 18:15 napisane przez gsm

  Drzewo drzewu nie równe i topole to są drzewa, które nie nadają się na skwery. W ogóle to powinien tam być plan zazielenienia i źadnych ławek, i tylko ogrodzona zieleń wokół bloku, bo ci, co mieszkają szczególnie na parterze mają prawo do spokoju.A jak ktoś chce wypoczywać przed domem na ławeczce, to niech sobie wybuduje własną chatę z ogródkiem.

 • Link do komentarza Marta środa, 15 marca 2017 18:03 napisane przez Marta

  Chryste, za co ludzie nienawidzą tak zieleni? Takie rżnięcie totalne, masakra teraz na tej ulicy.

 • Link do komentarza Andrzej65 środa, 15 marca 2017 17:55 napisane przez Andrzej65

  @EagleEye - topola to jedno z najbardziej kruchych drzew. Stąd ta nienormalność. Wszystkim oburzającym się o wycinkę tych drzew, którym nie wystarcza opinia specjalistów dotycząca bezpieczeństwa cytowana przez Urząd Miasta polecam lekturę na temat topoli.

  @MieszkankaOsiedla - z inicjatywą zagospodarowania terenu w okół bloku powinni wyjść sami mieszkańcy, bo skąd zarządca - w tym przypadku SM - ma wiedzieć czego mieszkańcy sobie życzą, a czego nie? Podobnie sprawa ma się w przypadku remontów klatek schodowych. Przypominam, że przy blokach funkcjonują "Samorządy Blokowe", których zadaniem jest między innymi informowanie SM o konieczności wykonania remontów w obrębie nieruchomości. Jeśli w Pani bloku taki samorząd nie został utworzony, to proponuję wziąć to pod rozwagę.

  @Mieszkaniec - a czy szanowny Mieszkaniec był na wyborach do Rady Osiedla? Ja byłem i jako jeden z obecnych przyczyniłem się do tego, że w Radzie znalazło się dwóch nowych członków. Przypominam, że szanowny Mieszkaniec również może brać udział w wyborach nie tylko jako głosujący, ale również jako kandydat na członka tej Rady. W tej kadencji Rada Osiedla ma swój profil na Facebook. Można tam śledzić jej poczynania, co osobiście robię i polecam wszystkim mieszkańcom osiedla. Na koniec przypominam, że członkowie Rady Osiedla pracują za darmo.

 • Link do komentarza 12345 środa, 15 marca 2017 17:49 napisane przez 12345

  Jak komus spadnie konar na glowe albo ktos sie przewroci na lecacych lisciach to do kogo beda pretensje wszyscy wszystko by chcieli ale jak cos sie stanie to pretensje o co pretensje skoro maja posadzic nowe drzewa

 • Link do komentarza x środa, 15 marca 2017 17:20 napisane przez x

  EagleEye topola jest krucha i przy silnych wiatrach gałęzie się łamią i spadają , jest niebezpiecznie , takie drzewa to powinny być sadzone poza miastem. Widać że to wyrośnięte drzewa to może były sadzone jak jeszcze osiedla nie zbudowali.

 • Link do komentarza EagleEye środa, 15 marca 2017 16:58 napisane przez EagleEye

  @kuni ze tak zapytam topola to jakies nienormalne dla Ciebie drzewo czy co ☺ Drzewo to drzewo i tyle w temacie ☺

 • Link do komentarza Mieszkanka Osiedla środa, 15 marca 2017 16:16 napisane przez Mieszkanka Osiedla

  Jestem mieszkanką jednego z pobliskich bloków - mieszkańcom 50+ przeszkadza wszystko - najpierw usunięto ławki z przed bloku 20, bo młodzież była za głośno, teraz drzewa, zastanawiam się co będzie następne do usunięcia. Zamiast usuwać można by zająć się np. zagospodarowaniem terenów wokół bloków, a także remontów np. klatek schodowych.

 • Link do komentarza kuni środa, 15 marca 2017 16:07 napisane przez kuni

  Jak to były topole to niech tną... na ich miejsce posadzi się jakieś normalne drzewa

 • Link do komentarza elemeledudki środa, 15 marca 2017 15:04 napisane przez elemeledudki

  @rak to może mnie i innych userów oświecisz jak jesteś taki oczytany chyba że w WSI24 kłamią choć wiadomo ze tam przekaz jest na opak

 • Link do komentarza rak środa, 15 marca 2017 13:59 napisane przez rak

  może elemele poczyta najpierw ustawę, a potem się wypowie w temacie?

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 15 marca 2017 13:08 napisane przez Mieszkaniec

  Jak wybieraliście, tak macie! Czas na zmiany w spółdzilni i w radzie osiedla!

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane