piątek, 21 kwietnia 2017 13:47

Ostatnie pożegnanie Marka Kosmali

 
Ostatnie pożegnanie Marka Kosmali fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowe południe odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w pierwsze święto Wielkanocy Marka Kosmali, wieloletniego działacza Solidarności i dyrektora wydziału w Starostwie Powiatowym.

Msza żałobna za Zmarłego, odprawiana przez kilku księży, odbyła się w kaplicy na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Witkowskiej. Na nabożeństwo, poza najbliższą rodziną, przybyli także przedstawiciele gnieźnieńskiej "Solidarności", komendanci Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, przedstawiciele 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, a także byli i obecni starości, członkowie zarządów powiatu gnieźnieńskiego, radni powiatowi i urzędnicy różnych szczebli.

W homilii wygłoszonej do zgromadzonych na mszy przypomniano postać Zmarłego, który znany był wielu osobom jako człowiek czynu, który nie odmówił pomocy jeśli komuś takowa była potrzebna. To właśnie to motywowało go do współtworzenia "Solidarności" w dawnej Fabryce Galanterii „Lech". W okresie stanu wojennego zajmował się podziemną działalnością na rzecz pomocy osobom internowanym i ich rodzinom. Współtworzył i redagował podziemne pismo „Piast”, w którym m.in. zamieszczano informacje o protestach i represjach w gnieźnieńskich zakładach pracy. 

Ze Starostwem Powiatowym był związany od początku istnienia tego urzędu, gdzie przez lata pracował na stanowisku dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego. Korzystając z tego jeszcze bardziej angażował się w organizację różnych uroczystości patriotycznych, a za swoją działalność na tej niwie oraz postawę w okresie PRL-u otrzymał przed niespełna trzema laty Krzyż Wolności i Solidarności. W dniu pogrzebu był on niesiony przed trumną Zmarłego.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Anna piątek, 21 kwietnia 2017 20:42 napisane przez Anna

    Z wielkim szacunkiem dla zmarłego "Panie świeć nad jego duszą",był skromny. Czytam ten artykuł, to ten przepych był zbyteczny.

  • Link do komentarza żałobnik piątek, 21 kwietnia 2017 18:04 napisane przez żałobnik

    Wyraźnie zabrakło przemówienia starosty i przedstawicieli starej Solidarności! Na pogrzebie tego cichego bohatera nikt, poza proboszczem, nie przemówił...

  • Link do komentarza powiatowy piątek, 21 kwietnia 2017 14:20 napisane przez powiatowy

    Smutna uroczystość, ale przyszli ci, co naprawdę chcieli pożegnać śp.Marka. I mimo zimna i wiatru trwali do końca.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane