Wydrukuj tę stronę
sobota, 22 kwietnia 2017 14:19

Znakują kolejne groby powstańcze

 
Znakują kolejne groby powstańcze fot. Rafał Wichniewicz

Działacze przywracania pamięci o powstaniu wielkopolskim kontynuują akcję oznaczania kolejnych grobów na gnieźnieńskich cmentarzach, w których spoczywają żołnierze zrywu z przełomu 1918 i 1919 roku.

W ubiegłym roku działacze Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego wraz z kibicami Lecha Poznań dokonali znakowania miejsc spoczynku, położonych na cmentarzu przy ul. Witkowskiej. Teraz przyszła pora na cmentarz św. Krzyża, gdzie także pochowani są walczący przed niemal stu laty, choć często nie są na swoich grobach opisani. 

- Kontynuujemy montaż tabliczek na grobach powstańców wielkopolskich. Dzisiejsza akcja na cmentarzu św. Krzyża potrwa kilka godzin i w tym czasie oznakowane będą groby w tak zwanej starej części cmentarza, a potem w nowej. Jesteśmy umówieni z wnioskodawcami na oznaczenie 36 grobów, a w dalszej kontynuacji akcji spotkamy się na cmentarzu św. Piotra. Z tego miejsca zachęcam rodziny powstańców do składania wniosków w moim biurze przy Rynku. Akcję będziemy kontynuować w tym i przyszłym roku, aby na stulecie wybuchu powstania wielkopolskiego było ich oznaczonych jak najwięcej - mówi senator Robert Gaweł w imieniu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Akcja została zainaugurowana kilka miesięcy temu i do tej pory z terenu powiatu gnieźnieńskiego wpłynęło 170 wniosków, skierowanych przez rodziny i najbliższych zmarłych powstańców. Do tej pory wykonano 50 oznaczeń w naszym regionie. Z terenu powiatu wrzesińskiego wpłynęły 102 wnioski i oznakowano już 29 grobów - tam akcję prowadzi miejscowe TPPW wraz z kibicami Lecha Poznań: - Dziękuję za organizację akcji Stowarzyszeniu Kibiców Lecha Poznań, które jest inicjatorem i ufundowało tabliczki, a także zajmuje się ich montowaniem - dodaje senator.

Przeprowadzenie tej akcji nie byłoby możliwe, gdyby nie wcześniejsza praca uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 2, noszącego imię Powstańców Wielkopolskich. To w tej placówce rozpoczęto zbieranie informacji o miejscach pochówku, w których spoczęli żołnierze biorący udział w zrywie sprzed ponad 98 lat: - Trudno było do tego dotrzeć, gdyż są to groby, na których nie było nic napisane, że ktoś tu pochowany był powstańcem wielkopolskim. Z różnych materiałów książkowych i obchodzenia od grobu do grobu, uczniowie w ramach projektu edukacyjnego wykonali inwentaryzację tych grobów i na bazie tego można było podjąć działania, w celu umieszczenia tabliczek. Uczniów nie trzeba było specjalnie zachęcać, mimo iż projekt trwał cały rok. Cały ten zgromadzony materiał przekazaliśmy do Towarzystwa - mówi Paweł Trygalski, nauczyciel historii w Gimnazjum nr 2. 

Każdy, kto chce jeszcze zgłosić grób swojego bliskiego, który walczył w powstaniu wielkopolskim, może tego cały czas dokonać. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.powstaniegniezno.pl

Galeria