czwartek, 27 kwietnia 2017 10:54

Raport NIK: „Konkurs na chirurgię przeprowadzono prawidłowo”

 
Raport NIK: „Konkurs na chirurgię przeprowadzono prawidłowo” fot. Rafał Wichniewicz

Dyrekcja szpitala poinformowała o wynikach kontroli przeprowadzonej przez NIK. Z protokołu uderza jednoznacznie stwierdzenie iż konkurs na prowadzenie oddziału chirurgicznego został przeprowadzony prawidłowo.

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła pracę na początku 2017 roku i trwała ona przez kolejne trzy miesiące. Dokumenty dotyczące konkursu przeprowadzonego w czerwcu 2016 roku, który wygrała zewnętrzna firma, a co spowodowało konieczność odejścia dotychczasowego zespołu lekarskiego, były sprawdzane przez zespół składający się z trzech osób. Kontrola NIK została przeprowadzona na wniosek posłanki Pauliny Hennig-Kloski, gdyż chciała w ten sposób jednoznacznie uzyskać potwierdzenie lub zaprzeczenie tego, że w szpitalu mogło dojść do złamania przepisów dotyczących konkursu na usługi. Jaki jest tego efekt?

W czwartek 27 kwietnia informacje o wynikach pokontrolnych podano w szpitalu: - Chcemy się podzielić tą wiadomością, bo jest ona ważna. Wystąpienie NIK jest zwieńczeniem różnego rodzaju sporów i nieporozumień, więc mam nadzieję iż będzie tak i w tym przypadku. Myślę, że ten 9-miesięczny okres polityki spoczywającej na barkach szpitala w końcu się zakończy i będziemy mogli normalnie pracować, bo jak wiadomo - ruszamy z inwestycją i wkrótce podpisujemy umowę z wykonawcą. To jest chyba bardziej istotne niż kwestia trzech chirurgów, co im się wydaje lub nie wydaje. Jak dodał poseł Zbigniew Dolata, w tym całym zamieszaniu związanym z konkursem na oddział chirurgiczny, posłanka zachowała się najbardziej merytorycznie ze wszystkich stron kierujących zarzuty wobec dyrekcji. 

Protokół pokontrolny dotarł do dyrekcji szpitala w środę 26 kwietnia, dlatego postanowiono od razu podzielić się z jego zawartością. Krzysztof Bestwina odczytał kilka fragmentów: - "W ocenie ogólnej Najwyższa Izba Kontroli ocenia pozytywnie przeprowadzenie przez ZOZ dwóch konkursów ofert na udzielenie świadczeń zdrowotnych". Warto wspomnieć iż kontrolowane były dwa - oddział chirurgiczny oraz hemodynamika. "Konkursy te poprzedzone zostały przeprowadzeniem analizy ekonomicznej i uwzględniającej całość potrzeb wyżej wymienionych jednostek organizacyjnych szpitala. Zostały one ogłoszone zgodnie z artykułem 26 ust. 3 i 4 Ustawy z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej stosownie do artykułu 146 ust. 3 ustawy z 2014 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w związku z art. 26 ust. 4 ustawy o działalności leczniczej, zamawiający świadczenia, okresu, przedmiot postępowania, kryteria ocen, oferty oraz warunki wymagane od świadczeniodawców. Przedmiot zamówienia obu konkursów został opisany w sposób jednoznaczny i wyczerpujący. Wybór ofert w obu postępowaniach był zgodny z przepisami art. 150 ust. 2 ustawy o finansowaniu świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych. Zawarte przez ZOZ umowy posiadały postanowienia wskazane w art. 27 ust. 4 ustawy o działalności leczniczej oraz należycie zabezpieczały interes prawny zamawiającego ZOZ w Gnieźnie. Zmiana lekarzy podmiotu świadczącego usługi zdrowotne odbywały się zgodnie z postanowieniami umowy po akceptacji dyrekcji ZOZ, który o tym fakcie informował Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ. Zakres usług zdrowotnych, świadczonych przez podmioty wybrane w dwóch konkursach objętych kontrolą, był zgodny z umową z NFZ, która upoważniała ZOZ do zlecania podmiotom zewnętrznym częściowych świadczeń zdrowotnych, do których należy zaliczyć wykonywaną przez lekarzy zatrudnionych w wybranych podmiotach diagnostykę i leczenie" - czytał Krzysztof Bestwina, dyrektor szpitala. 

Wyniki pokontrolne liczą kilka stron i Krzysztof Bestwina przyznał iż w całości protokół pokazuje, że całe rozstrzygnięcie konkursowe było przeprowadzone w sposób odpowiedni. NIK również nie miał żadnych uwag do kodów resortowych podmiotu, który wygrał konkurs - firmy SOWMED. Dokument wieńczy niejako stwierdzenie: - "W działalności kontrolowanej jednostki, w przedstawionym powyżej zakresie, nie stwierdzono nieprawidłowości" - odczytał dyrektor i dodał swój komentarz: - Podsumowanie jest bardzo pozytywne jak dla mnie, wobec tego co się działo medialnie, kiedy padały wobec mnie oskarżenia, jakim jestem złym dyrektorem. Ten protokół potwierdza, że to co zostało zrobione w ramach postępowania konkursowego, wyłonienia podmiotu było zgodne z prawem, nie stwierdza żadnych nieprawidłowości i nie ma nawet żadnych zaleceń pokontrolnych. Ja z tego powodu się bardzo cieszę , bo jest czas by w końcu uciąć tę dyskusję i dać normalnie pracować.

- Ta dyskusja, która się wokół tego tematu toczyła, tak naprawdę nie dotyczyła szpitala. To była dyskusja na temat życia osobistego różnych osób i uważam, że teraz należy się słowo "przepraszam". Nie wiem, czy ktoś się na to zdobędzie, ale to jest dowód na to, że wszystko było uczciwe, a sugerowano, że takie nie jest. Sugerowano różne rzeczy, niecne, które były podtekstem do tego konkursu. Sądzę, że należałoby jednak powiedzieć to słowo "przepraszam". Ten protokół jest wskazówką dla Zarządu, bo to był pewien problem, w którym powinniśmy pójść i protokół pokazuje, że wszystko było prawidłowo - stwierdziła starosta Beata Tarczyńska

Zdaniem Zbigniewa Dolaty wystąpienie pokontrolne powinno być zakończeniem dalszej dyskusji wokół tego tematu, a dyrekcja szpitala zasługuje na nagrodę za to, przez co musiała przechodzić przez ten czas: -  NIK stosuje trzy rodzaje ocen - pozytywną, pozytywną z uchybieniami i negatywną. Tu została wystawiona pozytywna, a więc bardzo dobra, jeśli chodzi o wszystkie aspekty tych konkursów. Te zarzuty haniebne były formułowane wobec konkursu na chirurgię i to wywoływało przez tyle miesięcy ten nieprawdopodobny atak. Trzeba sobie zadać pytanie - o co chodziło tym wszystkim, którzy w tym ataku brali udział? - pytał poseł i sam odpowiedział, że chodziło o zahamowanie rozbudowy szpitala: - Doprowadzenie do tego, by usunąć sprawnie zarządzającą dyrekcję ze stanowisk, aby nie doszło do rozbudowy. Drugi cel nagonki to chronienie patologicznych układów, które w tym szpitalu przez lata trwały i nowa dyrekcja od 2015 roku zaczęła z tymi układami walczyć w interesie nas wszystkich, a przede wszystkim pacjentów i pozostałej części pacjentów. Lekarze, nie wszyscy, a tylko ci, którzy wzięli udział w tym wszystkim i są negatywnymi bohaterami tej historii, zostali obnażeni w tych swoich kłamstwach. To jest przykład pazernych lekarzy, którzy zarabiają 300 tysięcy złotych i więcej w jednym miejscu i chcieliby zarabiać jeszcze więcej, nie bacząc na to, że jest jeszcze inny personel w szpitalu, który zarabia zdecydowanie mniej i że są pacjenci, że jest interes społeczny tej gospodarności. Dyrektor ZOZ-u otrzymał, poza rozbudową i wyczyszczenia patologii ze szpitala, było również zapewnienie, aby szpital nie przynosił strat i nie generował długów. 

Zbigniew Dolata oczekuje, że ci, którzy brali udział w atakowaniu dyrekcji, w obliczu wystąpienia pokontrolnego NIK, zwyczajnie przeproszą za to, co zrobili - odniósł się tu wobec drugiego posła PiS, przewodniczącego Rady Powiatu, radnych Ziemi Gnieźnieńskiej i działaczy opozycji. Pochwalił za to postawę PSL, które potrafiło odnaleźć się w sytuacji, która mogła stanowić zagrożenie dla dalszej rozbudowy szpitala.

Nagranie z konferencji ZOZ:

Pełną treść wystąpienia pokontrolnego będzie można wkrótce poznać na łamach portalu.

36 komentarzy

 • Link do komentarza dociekliwy wtorek, 25 lipca 2017 20:33 napisane przez dociekliwy

  Pani Starosto, czy jest już odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia ?

 • Link do komentarza jeleń poniedziałek, 08 maja 2017 09:30 napisane przez jeleń

  ależ ucichło, pewnie witki opadły niektórym:P

 • Link do komentarza ggg piątek, 05 maja 2017 20:14 napisane przez ggg

  ale się zdziwią niedługo wszyscy>.. z powodu gwałtownego zwrotu sytuacji

 • Link do komentarza ObiektywnyRS wtorek, 02 maja 2017 21:45 napisane przez ObiektywnyRS

  Czytam Wasze komentarze i taka myśl nieodparta mi się nasuwa , opinie są raczej jednostronne i wszystkie podważają opinię NIKu . Pisze to zapewna jedna ta sama osoba . Bo jak może aż tyle osób uważać opinię organu kontrolnego za ustawioną . Zapewne ta osoba bierze czytających te bzdurne komentarze za idiotów. Wiecej szacunku do innych ,proszę . Jak się domyślam jest to osoba która czuje się wielce skrzywdzona . Jeśli wybrano kogoś innego zgodnie z prawem to trzeba się z tym pogodzić . Filozofia małego skrzywdzonego Jasia nie przystoi osobom na poziomie i tyle. Więcej klasy Panowie .

 • Link do komentarza Olek niedziela, 30 kwietnia 2017 13:52 napisane przez Olek

  Dopóki Tarczynska jest starostą w sprawie szpitala nie zmieni się nic,cierpią tylko na tych jej niekompetencjach mieszkańcy. Wstyd że Gniezno ma takiego starostę.

 • Link do komentarza Otto niedziela, 30 kwietnia 2017 11:57 napisane przez Otto

  Ludzie kochani wasze komentarze nic nie dają. Dopóki Tarczynska i DOLATA są przy korycie w sprawie szpitala nie zmieni się nic. Wszystko w rękach radnych ale i oni w tym temacie nie są jednomyślni.

 • Link do komentarza kuba niedziela, 30 kwietnia 2017 07:15 napisane przez kuba

  Dobra zmiany na Oddziale Chirurgii owocuje pogorszeniem wszystkiego . Poznanscy specjalisci wykonuja tylko najprostsze zabiegi. Skomplikowane zabiegi , na ktore byli przysylani rowniez pacjenci z Poznania odeszly w sina dal . Chirurdzy Sowmedu wykazuja sie bilokacja - Jednoczesnie sa w Oddziale I Poradni . Nigdy nie ma 5 w Oddziale . Niech Dyrekcja ujawni koszty prowadzenia oddzialu - nie tylko koszty placone sowmedowi ale koszty generowane przez sowmed na sali operacyjnej - sowmed nie ma zadnych bodzcow do racjonalnosci I oszczednosci - , koszty Tommy - Ilosc tomografii i wskazania do jej wykonanie sa zenujace I nine koszty . Nie tylko zakres ale I Ilosc operacji znaczaco zmniejszyla Sie . Mamy gorsze za wyzsza cenę - to jest ta dobra zmiana.

 • Link do komentarza pielęgniarka sobota, 29 kwietnia 2017 20:29 napisane przez pielęgniarka

  nigdy nie ma 5 chirurgów na oddziale - jeden kończy zabieg i zmyka do poradni i to w godzinach dopołudniowych. Koszty obsługi oddzialu się zwiększyły - nie chcą pokazać rozliczeń z zeszłego roku, chociaż do tej pory było to jawne dla wszystkich. Nikt nie ma wglądu do list obecności sowmedu, nikt tego nie kontroluje.Zmniejszyła się ilośc zabiegów i lista przyjęć - jest o wiele mniej chorych, to jakim cudem wyrabiają kontrakt na papierze? Widać to codziennie, a dyrekcja rżnie głupa.

 • Link do komentarza ewunia sobota, 29 kwietnia 2017 17:13 napisane przez ewunia

  To chyba jakaś kpina... wystarczy wybrać się w najbliższych dniach do poradni chirurgicznej żeby zobaczyć dobrą zmianę. Nagroda dla dyrektora za co? Jako mieszkanka powiatu nie wyrażam na to zgody. Chyba, że zacny pan Dolata wypłaci z własnej kieszeni a nie z kasy podatników...

 • Link do komentarza PTASZEK sobota, 29 kwietnia 2017 15:52 napisane przez PTASZEK

  Brawo p. Dyrektorze!!!!!

 • Link do komentarza Jankiel piątek, 28 kwietnia 2017 15:26 napisane przez Jankiel

  Dolata i Bestwina oto tandem, który cechuje populizm, obłuda i hipokryzja. Każdy myślący człowiek wie o tym dobrze, że może postępowanie zostało ogłoszone w sposób prawidłowy i "ciemny lud to kupi". Jednakże należało przetarg unieważnić, rozpisać go jeszcze raz i wtedy sytuacja byłaby jasna. Obecnie zaistniała sytuacja w której gnieźnieńscy lekarze poszli na bruk a podpisano droższy o 2 mln zł kontrakt z lekarzami na telefon z Poznania. Niestety stawia to Dyrektora z " dobrej zmiany " w dwuznacznej sytuacji ???

 • Link do komentarza chłodny analityk piątek, 28 kwietnia 2017 06:47 napisane przez chłodny analityk

  Raport NIK, obarczony poważnymi błedami prawnymi i z tego co piszecie również interpretacją nieprawdziwych danych może podlegać weryfikacji. Poza tym nie jest on absolutnie wiążący dla powiatu, tym bardziej, gdy istnieją podstawy ,żeby podejrzewać jego niemerytoryczność. Podejrzewam,że ruch w tym zakresie należy do tego, kto wnioskował o kontrolę.

 • Link do komentarza wtajemniczony czwartek, 27 kwietnia 2017 20:12 napisane przez wtajemniczony

  ten raport niku nie jest jeszcze dokumentem publicznym ,podobnie jak protokół z urzedu wojewódzkiego, który twierdzi, że sowmed działa niezgodnie z wpisem i zoz nie chce dziwnym trafem go pokazać. Jedyny oficjalny dokument to stanowisko ministerstwa zdrowia, które pisze ,że sowmed trzeba wykreślić z rejestru.

 • Link do komentarza klops do kwadratu czwartek, 27 kwietnia 2017 19:59 napisane przez klops do kwadratu

  ale sie bedzie działo niedługo - już jest gotowa odp. ministerstwa na pismo dyrekcji - to dopiero będzie sensacja!!

 • Link do komentarza loki czwartek, 27 kwietnia 2017 19:58 napisane przez loki

  Melchior to napisz tylko kiedy to zawiadomienie złożyłeś bo jesli tego nie zrobisz to sam się do prokuratury nadajesz za nie zgłoszenie możliwości popełnienia przestępstwa.

 • Link do komentarza Olo czwartek, 27 kwietnia 2017 18:31 napisane przez Olo

  Jedna wielka schiza,Dolate by trzeba z Gniezna pogonić wszędzie qo pełno,na tą twarz nie da się już patrzeć! !!o

 • Link do komentarza lol czwartek, 27 kwietnia 2017 17:24 napisane przez lol

  ahahaha, czyli jak NIK pisze negatywnie o rozbudowie szpitala to jest DOBRY, a jak pisze pozytywnie o konkursie w szpitalu na chirurgii to jest ZŁY? ahahahhahahha idźcie wyć do księżyca:))))))))))))

 • Link do komentarza kuba czwartek, 27 kwietnia 2017 17:22 napisane przez kuba

  Do Emocje na uwięzi
  i Dla furiatów
  Nic nie stoi na przeszkodzie , żebyście podpisali się imieniem i nazwiskiem . Dlaczego tego nie robicie ?
  Nie piejcie peanów n a temat NIK bo niestety sami kontrolerzy NIK ośmieszyli się .
  Wbrew temu co piszecie nie jest to poważna instytucja tylko jak niestety wynika z raportu banda ignorantów lub płaszczących się wobec zwierzchników , z którymi załatwiał sprawę poseł Dolata , małych urzędniczków .

 • Link do komentarza 2222 czwartek, 27 kwietnia 2017 16:53 napisane przez 2222

  zastanawia mnie, kiedy przyjdzie odpowiedź z ministerstwa na wynurzenia dyrekcji. Czy to nie jest podejrzane, że ministerstwo neguje podmiot sowmed w szpitalu, a nik nie widzi w tym nic zlego? ktoś tu się myli i to na 100%. A biorąc pod uwagę błędy logiczne w raporcie nik stawiam na ministerstwo.

 • Link do komentarza Dla furiatów czwartek, 27 kwietnia 2017 16:45 napisane przez Dla furiatów

  Cóż za głupie, obrażające inteligencję wszystkich czytających anonimowe wpisy ! Trzeba być naprawdę skończonym i....tą aby pisać mniej więcej, że inspektorzy byli sekretarkami dyrekcji szpitala !!! Autorom tych bzdur już zupełnie się w głowach poprzewracało - o ile jest ich kilka, bo można odnieść wrażenie, że raczej jedna, która wpadła w megapanikę !

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane