środa, 17 maja 2017 07:29

Tankowanie na gnieźnieńskim niebie

 

We wtorkowy wieczór ci, którzy usłyszeli i widzieli na niebie przelatujące wojskowe samoloty, mieli okazję zobaczyć raczej rzadko spotykany rodzaj ćwiczeń.

Okazja ku temu nadarzyła się w godzinach wieczornych 16 maja, pomiędzy godziną 20:00 a 21:00. Informację tę przekazał nam jeden z miłośników lotnictwa - nad Gniezno nadleciał samolot McDonnell Douglas KDC-10-30CF, który jest typem trójsilnikowego odrzutowego samolotu pasażerskiego. Powietrzny wehikuł należał do królewskich sił powietrznych Holandii i przyleciał nad ten teren z bazy wojskowej w Eindhoven, skąd wystartował chwilę po godzinie 18:00. Jest to jedna z dwóch maszyn tego typu należących do wojsk tego kraju.

W trakcie przelotu nad naszym regionem wykonał kilka pętli na obszarze pomiędzy Gnieznem a Inowrocławiem i Toruniem na średniej wysokości 7 kilometrów, w trakcie których zatankował samoloty myśliwskie. McDonnell Douglas KDC-10 dostosowane są do tego typu zadań, wykonując to za pomocą sztywnego przewodu, wysuwanego z dolnej części kadłuba. 

Mimo iż pora była już dość późna, a odległość od przelatujących samolotów duża, udało się uchwycić ten widok, a także moment tankowania. Krótko przed 21:00 holenderski samolot skierował się w stronę Warszawy, gdzie wylądował na lotnisku Okęcie.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Kaziu z Rataj środa, 17 maja 2017 21:55 napisane przez Kaziu z Rataj

    Dzisiaj znowu lata

  • Link do komentarza Tom środa, 17 maja 2017 08:29 napisane przez Tom

    Widzieliśmy! Samolot krążył jeszcze grubo po 22 :)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Ostatnio dodane

GPS