czwartek, 18 maja 2017 11:14

O Dniach Pary na komisji

 
O Dniach Pary na komisji fot. Rafał Wichniewicz

W nietypowej scenerii odbyły się minione obrady Komisji Promocji, Kultury i Turystyki - działacze spotkali się w hali wachlarzowej gnieźnieńskiej parowozowni.

Radni zostali w to miejsce zaproszeni w celu zapoznania się z działalnością Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, a także przygotowaniami do Dni Pary - te rozpoczynają się już dzisiaj, tj. 18 maja. Pierwsza część posiedzenia odbyła się nad kanałem technicznym i przed czołem małej lokomotywy - najpierw bowiem pokrótce omówiono uchwały, dotyczące nadchodzącej, majowej sesji. Po tym działacze udali się w krótką przechadzkę po Parowozowni Gniezno, po której oprowadził ich radny Krzysztof Modrzejewski. 

W trakcie tej krótkiej wyprawy pokazał działania, jakie podjęto w celu uporządkowania terenu lokomotywowni, dzięki czemu stała się ona bardziej przyjazna zwiedzającym (m.in. dzięki współpracy z firmą Gardenia). Zwiedzono także pierwsze wyremontowane wnętrza dawnej noclegowni, gdzie znajduje się baza stowarzyszenia, a następnie zaprezentowano tematykę tegorocznych Dni Pary, dotyczących dziejów kolei (i nie tylko) w okresie PRL. Temu ma służyć wystawa w hali dawnych warsztatów, gdzie znajdzie się pełno eksponatów z tej epoki, dostarczonych przez mieszkańców Gniezna. Aby nie zdradzać wszystkiego należy jedynie zachęcić do odwiedzenia parowozowni i do odbycia swojego rodzaju nostalgicznej podróży kilka dekad wstecz. 

Jednocześnie zaprezentowano harmonogram Dni Pary, które rozpoczynają się już w czwartek 18 maja. Jak przyznał Krzysztof Modrzejewski, zgłoszeń ze szkół oraz innych placówek wychowawczych było tak dużo, że skończyły się już miejsca na pierwsze dwa dni. Tymczasem kolejne - sobota i niedziela są przeznaczone na Noc Muzeów, której program można znaleźć pod tym linkiem: Dni Pary 2017. W sobotę na torach pojawi się drezyna motorowa - samochód na kołach szynowych, a w niedzielę drezyna ręczna. Poza tym przyjedzie także pociąg specjalny, na który wciąż można zakupić bilet (zobacz więcej). 

Po wyczerpującym zapoznaniu się z programem wydarzenia oraz aktualną działalnością stowarzyszenia, komisja zakończyła prace.

1 komentarz

  • Link do komentarza Mądrala czwartek, 18 maja 2017 13:01 napisane przez Mądrala

    Ble Ble Ble ........ I teraz członkowie komisji juz na DNI PARY nie przyjdą bo parowozownie już zobaczyli. A w samej organizacji DNI PARY i tak żaden z nich Modrzejewskiemu nie pomoże !!!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

GPS