czwartek, 18 maja 2017 18:44

Pierwszy gnieźnieński cmentarz jest już dostępny w Internecie

 

Jedna z najstarszych gnieźnieńskich nekropolii doczekała się pełnej inwentaryzacji, a baza grobów oraz ich położenie zostało udostępnione w Internecie. To ułatwi poszukiwanie miejsc spoczynku tym, którzy nie wiedzą gdzie są pochowani ich dalecy krewni.

Mimo iż na terenie Gniezna znajdują się cztery czynne cmentarze, do tej pory żaden z nich nie mógł się doczekać tego, co jest dostępne w wielu innych większych i mniejszych miastach kraju. Od kilku dni cmentarz św. Krzyża - jako pierwszy w Grodzie Lecha - dysponuje dostępną online aktualną inwentaryzacją miejsc spoczynku, wraz z informacjami o osobach pochowanych w danym miejscu, a także zdjęciami nagrobków. Obejmuje on wszystkie części nekropolii, zarządzane przez parafię OO. Franciszkanów, św. Wawrzyńca oraz św. Michała Archanioła.

Serwis wykorzystuje ogólnodostępnego usługodawcę „Grobonet”, który udostępnia miejsce na swoim serwerze. Dzięki temu nekropolia mogła stworzyć swoją niezależną bazę danych. Cmentarz św. Krzyża posiada bardzo szczegółową mapę położenia grobów z podziałem na poszczególne sektory, które w większości są wydzielone ścieżkami.

Strona dostępna jest pod adresem http://gniezno.artlookgallery.com, po wejściu na którą można wybrać dwie formy poszukiwania grobów – za pomocą mapy lub wyszukiwarki:
 

 • Wybierając wyszukiwarkę („szukaj grobu”), wyświetla się pole formularza, w którym należy wpisać nazwisko zmarłego. Można wykorzystać opcję „wyszukiwanie zaawansowane”, które pozwoli na wpisanie np. daty urodzin czy zgonu. Po wyszukaniu – jeśli grób zostanie znaleziony – wyświetli się lista wraz ze zdjęciami. Po kliknięciu na wybraną osobę pojawia się witryna grobu, wraz z jego położeniem w określonym sektorze oraz mapa. Każdy, kto zauważy błąd w informacji, może go zgłosić poprzez jedną z dostępnych opcji. Wśród nich jest także możliwość zapalenia wirtualnego znicza, czy skontaktowania się w administratorem w celu opłacenia prolongaty na kolejne lata.
   
 • Wybierając mapę („plan cmentarza”) wyświetla się ogólny widok cmentarza z podziałem na sektory. Po zbliżeniu (skala dostępna w górnym, lewym rogu) pojawia się dokładny układ grobów na poszczególnych, kolorowych strefach oznaczonych literami od A do Z. Klikając na wybrany grób (oznaczony na szaro), wyświetla się informacja o spoczywających w tym miejscu zmarłych. Groby oznaczone na pomarańczowo oznaczają miejsca zarezerwowane.
   
 • Wybierając wyszukiwarkę („szukaj grobu”), wyświetla się pole formularza, w którym należy wpisać nazwisko zmarłego. Można wykorzystać opcję „wyszukiwanie zaawansowane”, które pozwoli na wpisanie np. daty urodzin czy zgonu. Po wyszukaniu – jeśli grób zostanie znaleziony – wyświetli się lista wraz ze zdjęciami. Po kliknięciu na wybraną osobę pojawia się witryna grobu, wraz z jego położeniem w określonym sektorze oraz mapa. Każdy, kto zauważy błąd w informacji, może go zgłosić poprzez jedną z dostępnych opcji. Wśród nich jest także możliwość zapalenia wirtualnego znicza, czy skontaktowania się w administratorem w celu opłacenia prolongaty na kolejne lata.

12 komentarzy

 • Link do komentarza praktykująca poniedziałek, 22 maja 2017 15:58 napisane przez praktykująca

  wreszcie!! czyli, że jednak można!!

 • Link do komentarza lokalny niedziela, 21 maja 2017 18:24 napisane przez lokalny

  Ad. Zadowolony - spokojna głowa. W Gnieźnje nie powstanie żaden inny cmentarz, bo go nie potrzeba. A poza tym nie ma miejsca, no chyba,że na skwerach, ale to niemożliwe, bo ładuje się w nie grube pieniądze dla wypoczynku żywych, a nie zmarłych.

 • Link do komentarza ZADOWOLONY niedziela, 21 maja 2017 11:04 napisane przez ZADOWOLONY

  Nie ma co krytykować. Należy się tylko cieszyć, ze choć jeden cmentarz w Gnieźnie ma już swoją "mapę". A zapewne, jak zacznie powstawać GNIEŹNIEŃSKI CMENTARZ KOMUNALNY to już od samego początku wszytko będzie zapisywane na mapowym podkładzie i dostępne następnego dnia po pogrzebie. Tak, by Ci którzy w czyimś pogrzebie nie uczestniczyli mogli już następnego dnia znaleźć grób kolegi lub koleżanki i go/ ją symbolicznie pożegnać.

 • Link do komentarza Anna niedziela, 21 maja 2017 08:09 napisane przez Anna

  Do Elżbiety: zastrzeżeń do zarządcy nie mam, tylko do firmy co robiła zdjęcie. Tak na marginesie prży pogrzebie trzeba zapłacić pokładne.
  Do koscielny: krzyż pogrzebowy posiada tabliczkę osoby zmarłej i powinien być na miejscu spoczynku osoby,której dotyczy.
  Widze, ze komentujacy nie nauczyli sie czytac ze zrozumieniem. Napisałam info. dlatego aby inni mogli zweryfikować swoje groby i w razie nieścisłości kontaktować się z zarządca.

 • Link do komentarza kościelny piątek, 19 maja 2017 21:07 napisane przez kościelny

  Pani Anna, pani nie wie co to jest profanacja. Niech pani nie wydziwia z tym krzyżem.

 • Link do komentarza Elżbieta piątek, 19 maja 2017 19:13 napisane przez Elżbieta

  Ad. Anna - wszystko źle? Ja tam jestem zadowolona. Cmentarz jaki był, kaźdy widział. Nie było źadnego planu,wszystko leciało wg widzimisie zarządcy. Trzeba wiele miesięcy, a może nawet lat, żeby to uporządkować i okaże się, że są setki miejsc do wykorzystania. Dobrze, że nowy proboszcz się tym zajął. A jak Annie nie pasuje, to niech idzie do biura i uzupełni swoje dane. Na pewno ma papiery opłat z parafii i po sprawie.

 • Link do komentarza anna piątek, 19 maja 2017 11:20 napisane przez anna

  Jestem nie pełna historia, dużo braków np. grób moich dziadków wiem gdzie jest, ale mapa pokazuje inny grób. Kolejny przyklad: wyciągnięte krzyż pogrzebowy i położono na sąsiadujących obcym grobie (profanacja). Nie ma możliwości kontaktu z założycielem strony.

 • Link do komentarza St.B. piątek, 19 maja 2017 09:34 napisane przez St.B.

  Czekamy na kolejne gnieźnieńskie cmentarzemi jak ktoś napisał na zmiany na cmentarzu wawrzynieckim.

 • Link do komentarza Marek Dener piątek, 19 maja 2017 09:04 napisane przez Marek Dener

  Wrzesiński cmentarz komunalny jest już w internecie od kilku lat. Dla mnie to żadna nowość. Niestety wiele gnieźnieńskich stref życia społecznego jest jeszcze zabetonowane materiałem z poprzedniej epoki.

 • Link do komentarza WDZIĘCZNY piątek, 19 maja 2017 07:40 napisane przez WDZIĘCZNY

  DZIĘKUJEMY WYKONAWCĄ TEGO TRUDNEGO ZADANIA. !!!

 • Link do komentarza Błażej piątek, 19 maja 2017 00:30 napisane przez Błażej

  Już znalazłem groby moich krewnych. Nie jestem z Gniezna. Dziękuję.

 • Link do komentarza Tajwan czwartek, 18 maja 2017 21:50 napisane przez Tajwan

  To pierwsza jaskólka gnieźnieńskich cmentarzy. Widać nowe porządki i bardzo dobrze. Ale najwięcej ich potrzeba na Witkowskiej. Tam to są rządy poza wszelką kontrolą kurii, proboszcza i,sanepidu

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane