czwartek, 18 maja 2017 16:17

Uroczystość nadania skwerowi imienia ppłk. Adama Borysa ps. „Pług”

 

W piątek 26 maja odbędzie się uroczystość nadania imienia ppłk. Adama Borysa ps. „Pług” nowo powstałemu skwerowi przy Szkole Podstawowej nr 9. Upamiętnieniu urodzonego w Niechanowie dowódcy Batalionu Parasol towarzyszyć będą konkursy dla dzieci, festyny oraz rajd rowerowy.

Zgodnie z deklaracjami, jakie zostały złożone w ubiegłym roku, a także uchwałą Rady Miasta, ta wyjątkowa postać zostanie trwale upamiętniona. Jest to też ruch w kierunku podniesienia świadomości historycznej wśród wychowanków pobliskiej szkoły, która od tej pory będzie szczególnie opiekować się tym miejscem. 

Z tej okazji odbędą się patriotyczne uroczystości, które są organizowane przez Urząd Miejski, Szkołę Podstawową nr 9 oraz hufiec ZHP Gniezno, a rozpoczną się w piątek 26 maja o godz. 11:00.  – Czyny, jakimi wsławił się dla naszego kraju ppłk Adam Borys, mają dla nas, osób o nim pamiętających,  ogromną wartość. Poprzez nadanie imienia skwerowi, chcemy przede wszystkim utrwalić pamięć o tym niezwykłym człowieku. Miejsce, które chcemy nazwać jego imieniem nie jest przypadkowe. Obok niego znajduje się szkoła. Poprzez kultywowanie historii o bohaterach z czasów II wojny światowej pragniemy na stałe wpisać się w świadomość uczniów wzorce, które warto naśladować – mówi Michał Powałowski, zastępca prezydenta Gniezna, pomysłodawca uroczystości.

Również w piątek o godz. 12:15 odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej ppłk. Borysowi w Bibliotece Publicznej przy ul. Staszica, a po południu o godz. 17:00 na dziedzińcu SP 9 odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gniezna.

Imprezą towarzyszącą uroczystościom patriotycznym będzie Rajd Rowerowy organizowany przez gnieźnieńskie koło Polskiego Klubu Ekologicznego.  Wyjedzie on w sobotę 27 maja z gnieźnieńskiego Rynku o godz. 10:00 (rejestracja od 9:30), po pokonaniu 24 km, o 11:00 dojedzie do SP 9 gdzie rozpocznie się Festyn Rowerowy. Również w sobotę o godz. 15:00 promenadzie wokół jeziora Winiary zostanie nadane imię Batalionu Parasol, natomiast zejście od ul. Staszica do jeziora Winiary będzie Aleją Szarych Szeregów.

2 komentarzy

 • Link do komentarza DOCIEKLIWY piątek, 19 maja 2017 07:38 napisane przez DOCIEKLIWY

  Skwer piękny to fakt . Ale przy okazji nikt nie pomyślał by wygospodarować miejsca postojowe dla samochodów rodziców, którzy przyjeżdżają tam po swoje dzieci .
  Wstyd by przy szkole nie było takiego parkingu. A w szczycie budynku szkoły od strony południowej aż prosi się o takie miejsca postojowe .
  A co zrobił prezydent??? Posadził tam kolejne krzaczki. To samo przy wjeździe do szkoły od strony północnej . Wywieziono z tego miejsca stary kiosk firmy RUCH i zamiast w to miejsce zrobić miejsca postojowe zrobiono tam kolejny trawnik. Ludzie w urzędzie!!! pomyślcie trochę., Czasy się zmieniły mamy XXI WIEK I SAMOCHÓD JEST PODSTAIOWYM ŚRODKIEM LOKOMOCJI.

 • Link do komentarza shredder czwartek, 18 maja 2017 17:09 napisane przez shredder

  Drogi i chodniki dziurawe, a skwerów naprodukują w tej śmiesznej wsi.
  Ciekawe gdzie następny.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

GPS