piątek, 19 maja 2017 08:10

Gdy melodia wybrzmiewa z katedralnej wieży...

 
Gdy melodia wybrzmiewa z katedralnej wieży... fot. Rafał Wichniewicz

Mija dwunasty rok od momentu, kiedy na katedralnej wieży ponownie zabrzmiały maryjne melodie majowe, które przez cały miesiąc rozchodzą się nad domami wielu gnieźnian.

Codziennie, na krótko przed godziną 17:00, jako jeden z ostatnich gości tego dnia, na południową wieżę bazyliki wchodzi trębacz. Tradycja, która sięga pierwszych lat po wojnie, nie wspomina o której wówczas zaczynały się nabożeństwa majowe. Wiadomo jednak, że także i wtedy na wieży wygrywano na trąbce melodie maryjne, co miało zapowiadać rozpoczynające się wkrótce modlitwy w świątyni.

Do tej tradycji powrócono po latach zapomnienia w 2005 roku i podtrzymywana jest do dziś - niezależnie od tego, czy trwa burza, świeci słońce lub dmie silny wiatr. Na dole często nie da się odczuć warunków, jakie panują na szczycie, 50 metrów wyżej. Tam, po wejściu, trzeba nabrać tchu po pokonaniu 240 schodów, które skutecznie rozgrzewają płuca do gry - ta rozpoczyna się punkt 17:15 i od tej pory przez kwadrans na wszystkie strony Gniezna płynie melodia z religijnego repertuaru maryjnego. Kiedy w świątyni rozpoczyna się nabożeństwo - melodia cichnie.

Zdarza się, że i na szczycie pojawiają się ostatni tego dnia turyści, którzy nie kryją zdziwienia widokiem trębacza i z chęcią zostają aż do samego końca nieoczekiwanego koncertu. Często wyrażają przy tym uznanie nie tylko talentu, ale i zapału - muzycy bowiem od zawsze podtrzymują tę tradycję społecznie.

"Chwalcie łąki umajone":

5 komentarzy

 • Link do komentarza artysta sobota, 20 maja 2017 11:49 napisane przez artysta

  Hm.... Tak pół żartem, pół serio.... Telewizja państwowa ma problem ze znalezieniem wykonawców na koncert w Opolu... Panie Marcinie, pomoże Pan???

 • Link do komentarza fanka sobota, 20 maja 2017 09:49 napisane przez fanka

  Kaźdy artysta jest idolem i ma swoich fanów (albo fanki) i to przecież jeszcze nie jest grzechem!

 • Link do komentarza Kuba sobota, 20 maja 2017 08:34 napisane przez Kuba

  Panie Marcinie Gratulacje niewiele jest takich osób które prze tyle lat społecznie podjęłyby się wchodzenia na wieże i grania codziennie. Przepiękne i wzruszające są te koncert dziękuję!

 • Link do komentarza Terkon piątek, 19 maja 2017 21:52 napisane przez Terkon

  No chyba już nie

 • Link do komentarza żartowniś piątek, 19 maja 2017 08:53 napisane przez żartowniś

  Brawo za wytrwałość , za talent i za kondycję fizyczną !!
  Codziennie wchodzić aż tak wysoko to naprawdę spory wysiłek fizyczny.
  Ale ma też to plusy .
  Nasz Trębacz gnieźnieński ma dzięki temu świetną , szczupłą sylwetkę !!
  Dziewczyny On może być Wasz!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich.

Ostatnio dodane

GPS