Wydrukuj tę stronę
sobota, 20 maja 2017 12:42

Oznaczyli powstańcze groby na cmentarzu św. Piotra

 
Oznaczyli powstańcze groby na cmentarzu św. Piotra fot. Rafał Wichniewicz

W sobotnie południe na tytułowej nekropolii kontynuowano akcję zmierzającą do oznaczenia grobów powstańców wielkopolskich.

Inicjatywa, która została zapoczątkowana w ubiegłym roku, spotkała się ze sporym odzewem zainteresowanych rodzin, których przodkowie walczyli o niepodległość Wielkopolski w latach 1918-1919, a którzy nie posiadają informacji o tym na swoim grobie. 20 maja, na cmentarzu św. Piotra, na którym znajduje się także Akropol Bohaterów, dokonano oznaczenia grobów powstańców - tych, które zgłosiły rodziny.

- Kontynuujemy akcję, którą prowadzimy dzięki pomocy Stowarzyszeniu Kibiców Lecha Poznań, Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie oraz Towarzystwu Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Obecnie jesteśmy na cmentarzu św. Piotra, na którym znakujemy dziś 29 grobów. Jest to okazja do spotkań, gdyż przychodzą ludzie z całymi rodzinami, a także z innych miast, a raz mieliśmy także gości z Niemiec, którzy przyjechali by oznakować groby swoich przodków. Zachęcam do tego, aby do tej akcji się włączyć - wnioski można składać w biurze senatorskim, gdzie pomożemy je wypełnić. Można tego dokonać także przez stronę internetową - mówił senator Robert Gaweł.

Do tej pory wpłynęły 183 wnioski o umieszczenie tabliczki, zgłoszone przez rodziny powstańców, z czego na cmentarzu św. Krzyża 47, przy ul. Witkowskiej 45. Kilkadziesiąt z pozostałych dotyczy grobów w innych miejscowościach: - To jest już nasze kolejne spotkanie i na kolejnym cmentarzu. My, jako nauczyciele oraz w imieniu uczniów po prostu cieszymy się, że możemy tę akcję nadal kontynuować. Zaczęła się od ewidencji powstańców na cmentarzach, a dziś jest kolejny, finalny etap znakowania grobów, o których wiemy. Wiemy też, że jest ich więcej, ale rodziny do dzisiaj się nie zgłosiły. W kontekście stulecia zrywu, które się zbliża, jest to bardzo ważna inicjatywa, gdyż często przechodzimy obok takich grobów i nie wiemy, że tam spoczywa powstaniec - tłumaczy Paweł Trygalski i apeluje, by ci, którzy wiedzą, że ich przodek brał udział w powstaniu, nadal się zgłaszali. Formularz internetowy dostępny jest pod adresem www.powstaniegniezno.pl

Galeria