poniedziałek, 22 maja 2017 10:19

Kolejne Dni Pary za nami

 
Kolejne Dni Pary za nami fot. Magdalena Wardęcka

Dobiegło końca kolejne wielkie święto Parowozowni, które i tym razem przyciągnęło w swoje mury setki odwiedzających.

Po raz kolejny Stowarzyszeniu Miłośników Gnieźnieńskiej Kolei wraz z organami wspierającymi Dni Pary, udało się zorganizować wydarzenie, które już na stałe wpisało się w gnieźnieński kalendarz imprez, z roku na rok przyciągając coraz więcej zainteresowanych, nie tylko z naszego miasta.

Niewątpliwie jednym z najciekawszych punktów Dni Pary są oprowadzania po Parowozowni, które zwyczajowo prowadzi inicjator wydarzenia Krzysztof Modrzejewski. W tym roku do zwiedzania została udostępniona także hala nr 2, w której niegdyś naprawiano parowozy. Po raz kolejny, dużym zainteresowaniem cieszyły się przejazdy specjalnymi pociągami, tj. zabytkowymi parowozami, które jechały do Trzemeszna, Czerniejewa i Poznania.

Nie zabrakło także dodatkowych atrakcji, związanych z tematem przewodnim wydarzenia - okresem PRL, a także małych parowozów, czy wystawy fotografii. Ważnym elementem Dni Pary była również Noc Muzeów, która odbyła się 20 maja i wtedy też parowozownię może było zwiedzać specjalnym szlakiem a także z latarkami.

Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci jak przejazd małymi parowozami, drezyną, czy warsztatów czytelniczych zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna.

W niedzielne popołudnie do parowozowni zawitała także Orkiestra Dęta Gminy Miejsce Piastowe, a kilka godzin później Dni Pary zakończyła debata społeczna „Co dalej z parowozownią?”, z której wnioski mogą okazać się kluczowe dla jej przyszłości i miejmy nadzieję, że rozwoju.

9 komentarzy

 • Link do komentarza Zwiedzajacy poniedziałek, 22 maja 2017 21:44 napisane przez Zwiedzajacy

  Te zdjęcia mówią wszystko. Teraz musimy powalczyć, aby te dzieci tak jak my miały co zwiedzać.

 • Link do komentarza Telewidz poniedziałek, 22 maja 2017 20:25 napisane przez Telewidz

  Hans chyba nie był więc nie widział uśmiechniętych twarzy dorosłych i dzieci w parowozowni . Ale co tam-najważniejsze że to miejsce coraz bardziej tętni życiem !Duży szacunek dla organizatorów -myślę że widok ludzi którzy przybyli do parowozowni w te dni to dla Was największe podziękowanie za trud, siłę oraz wiarę w to że uda się uratować tą "perełkę "Pozdrawiam☺

 • Link do komentarza EagleEye poniedziałek, 22 maja 2017 18:35 napisane przez EagleEye

  Ja na prawdę podziwiam i stwierdzam iż Pan Krzysztof jest jak to się mówi pozytywnie zakręcony w kwestii kolegi i podziwiamy go za jego entuzjazm i zapał

 • Link do komentarza Anka poniedziałek, 22 maja 2017 16:52 napisane przez Anka

  @Hans - chyba Pan tam w ogóle nie zawitał. Ludzi było mnóstwo. Tak jak ktoś napisał, Dni Pary trwały od czwartku i co godzinę kilkadziesiąt osób w rożnym wieku szło zwiedzać parowozownie. Ciągły ruch było widać przede wszystkim na wiadukcie :) Sama byłam i jestem jak zwykle bardzo zadowolona. Organizatorom należą się gratulacje. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że parowozownia odżyje w pełnej krasie i stanie się najważniejszą tego typu atrakcją w Polsce, w Europie.

 • Link do komentarza Vegatermik poniedziałek, 22 maja 2017 14:36 napisane przez Vegatermik

  Nie zabierajcie nam muzeum do Warszawy (Parowozownia Gniezno).

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 22 maja 2017 13:54 napisane przez Mieszkaniec

  Kilku ludzi, a całe 4 dni zabawy i tyle atrakcji. Podziwiam i powodzenia...

 • Link do komentarza Kegan poniedziałek, 22 maja 2017 13:51 napisane przez Kegan

  Dla malkontentów -Dni Pary odbywały się od czwartku i przewinęło się naprawdę sporo osób ( może są jakieś statystyki ) - co roku coraz to inne atrakcje -duży szacun dla organizatorów i Krzysia który jest zawiadowcą tego projektu. Hans raczej siedzi przed kompem i marudzi że bieda w mieście a tak naprawdę wystarczy ruszyć 4-litery.

 • Link do komentarza tutejszy poniedziałek, 22 maja 2017 12:59 napisane przez tutejszy

  Jak na wysiłki kilku pasjonatów, to należy publicznie podziękować za tyle imprez związanych z tymi Dniami Pary. Panowie z p. Krzysztofem Modrzejewskim na czele nie ustają w staraniach, by tę gnieźnieńską perełkę techniczną uratować od zniszczenia i by w przyszłości mogła stać się prężnym muzeum kolejnictwa w Polsce. Życzę im tego z całego serca.

 • Link do komentarza Hans poniedziałek, 22 maja 2017 12:25 napisane przez Hans

  Widzę, że frekwencyjnie słabo... szkoda, bo potencjał imprezy duży. Ale nadal niewykorzystany

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane