wtorek, 30 maja 2017 15:07

Mordercy psów skazani na więzienie!

 
Mordercy psów skazani na więzienie! fot. Rafał Wichniewicz

We wtorkowe popołudnie zapadł wyrok dla dwóch zwyrodnialców, którzy z zimną krwią dokonali zabójstwa dwóch psów. Sąd nie znalazł pełnej skruchy w ich przeprosinach.

Przypomnijmy iż jeszcze w ubiegłym tygodniu sąd przesłuchał drugiego z oskarżonych - Krzysztofa L., który nie stawił się w poprzednim terminie. Był on oskarżony o zamordowanie dwóch psów za pomocą tępego narzędzia w grudniu 2015 roku na terenie Kłecka. Czworonogi podawał mu ich właściciel - Jan J., który jest jednocześnie jego szwagrem. Jak przyznawał ten drugi w trakcie procesu - psy szkodziły mu m.in. poprzez gryzienie, dlatego postanowił się ich pozbyć. Jednocześnie dostarczając je do Krzysztofa L., po zakrapianym alkoholem spotkaniu, zdecydowali się je zabić - dokonali tego na przedmieściach Kłecka.

We wtorek 30 maja wraz z Janem J. obaj stawili się w sali rozpraw Sądu Rejonowego w Gnieźnie, gdzie sędzia Hubert Kozłowski odczytał wyrok skazujący obu mężczyzn.

Krzysztof L. za zabicie dwóch psów ze szczególnym okrucieństwem został skazany na 3 miesiące pozbawienia wolności, a także karę 1 roku i 2 miesięcy ograniczenia wolności, zobowiązując oskarżonego do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w stosunku miesięcznym.

Jan J. został skazany na 3 miesiące pozbawienia wolności, a także 1 roku ograniczenia wolności, zobowiązując go do wykonywania nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w wymiarze miesięcznym.

Ponadto przez czas ograniczenia wolności skazani mają zakaz nadużywania alkoholu. Obaj też otrzymali zakaz posiadania zwierząt przez okres 10 lat. Ponadto też poniosą karę finansową w kwocie 1200 zł, przeznaczoną na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce oddział w Kłecku. Wyrok zostanie także podany do wiadomości publicznej. Mają też pokryć koszty za pomoc prawną. Wyrok nie jest prawomocny.

- W ocenie sądu można mówić o tym iż obaj oskarżeni podjęli działania cechujące się drastycznością podjętych przez nich metod i takie stanowisko powinno być oczywiste z perspektywy każdego przeciętnego człowieka, dysponującego standardową wrażliwością i jednocześnie prawidłowo postrzegającego rzeczywistość. W tej sprawie udało się ustalić, że oskarżeni zabili dwa młode psy, które wcześniej przewieźli do miejsca wcześniej przez siebie wybranego. Zabrali ze sobą narzędzie przestępstwa w postaci twardego, drewnianego kołka. Tym kołkiem Krzysztof L. bardzo silnie uderzał każde z tych psów, powodując zmiażdżenie czaszki i uszkodzenia mózgu. Te psy zmarły w wyniku wykrwawienia po upływie od 10 do 30 minut. Co więcej, z wyjaśnień Krzysztofa L. wynika iż oskarżony Jan J. podając mu kolejnego psa, stał blisko niego i można założyć, że ten drugi pies co najmniej słyszał, a być może i widział pierwszego psa, co siłą rzeczy musiało zwiększyć poczucie jego poczucie strachu i cierpienia, oprócz naturalnego lęku. Z tych powodów sąd nie ma wątpliwości iż oskarżeni podjęli działania ze szczególnym okrucieństwem z tej przyczyny iż ich zachowania cechowały się drastycznością zastosowanych form i metod działania - mówił Sędzia Sądu Rejonowego Hubert Kozłowski.

Po ogłoszeniu wyroku oraz uzasadnienia oskarżeni bardzo szybko opuścili salę rozpraw. Adam Brożko, prezes Stowarzyszenia Psia Kość, który jako jedyny pojawił tego dnia w sądzie, tak skomentował wyrok: - Prawo przewiduje za czyn, którego dopuścili się oskarżeni kary pozbawienia wolności do 3 lat. Można by się zastanawiać, czy 3 miesiące to dużo czy mało. Ja natomiast nie kryję zadowolenia z faktu, że sąd nie zdecydował się na warunkowe zawieszenie wykonania kary. To jest najważniejsze w tym wyroku. W moim przekonaniu i myślę, że w przekonaniu wielu osób, kara pozbawienia wolności jest w stanie działać prewencyjnie czy odstraszyć ludzi, którzy dokonują tego typu czynów.


Zobacz jak zeznawał Krzysztof L.: "Coś mi odwaliło, nie zamykajcie mnie w więzieniu!"

12 komentarzy

 • Link do komentarza ryszard z czwartek, 01 czerwca 2017 12:18 napisane przez ryszard z

  Ludzie o czym wy piszecie,że to normalne jak się psu głowę rozwali w strzępy i ma się z tego radochę? Kara jest jeszcze za mała powinli dostać po 20 tyś.kary i po pół roku kary w kryminale,do tego ujawnić nazwisko i zdjęcie ,niech się rzeżnicy wstydzą jak jeszcze mają wstyd.

 • Link do komentarza Gosia środa, 31 maja 2017 12:37 napisane przez Gosia

  Do Pana Andrzeja. Ma Pan racje też nie mogę się pogodzić z tą wszechobecną hipokryzją na dzielenie zwierząt na te które kochamy i na te które zabijamy dla celów spożywczych, kosmetycznych itd., co więcej jest to zgodne z prawem, a przecież te świnki i krówki podczas całego procesu od momentu urodzenia aż do rzeźni cierpią o o wiele bardziej niż te psy ( które tak naprawdę cierpiały chwilę). Takie jest obecne prawo i narazie tylko takie mamy narzędzia, żeby walczyć z mordercami zwierząt tzn. domowych. Nie jeść mięsa i innych produktów odrzwierzęcych, używać kosmetyki nietestowane, nie kupować skór i futer ( o zgrozo!) być zdrowszym i szczęśliwszym człowiekiem to takie proste i oczywiste! A jednak niezrozumiałe dla większości społeczeństwa nawet dla tych którzy często uważają się za obrońców praw zwierząt.

 • Link do komentarza Andrzej środa, 31 maja 2017 10:14 napisane przez Andrzej

  Co w takim razie zrobić z tymi osobami, które "mordują" setki lub tysiące świń, kur, krów? To nie są zwierzęta? Zastanawiam się jak można być tak obłudnym i użalać się nad losem dwóch zwierząt i oburzać w niewybredny sposób na ich oprawców, jednocześnie nie dostrzegając tego, że każdego dnia w różny sposób uśmierca się tysiące jeśli nie miliony innego rodzaju zwierząt. Jak traktować wędkarza, który z premedytacją morduje w perfidny sposób rybę, dusząc ją. Nikt się jakoś z tego powodu nie oburza, czy to nie zwierzę? Wydaje się, że chodzi tylko i wyłącznie o ochronę psów, a nie zwierząt, trzeba w takim razie wyraźnie wskazać, że tylko psy w naszej ocenie zasługują na ochronę, a inne zwierzęta nie.

 • Link do komentarza Mariola Z. wtorek, 30 maja 2017 23:14 napisane przez Mariola Z.

  W USA dostaliby po 20 lat. prymitywne bandziory!

 • Link do komentarza Adam wtorek, 30 maja 2017 21:12 napisane przez Adam

  Aż krew w żyłach się mrozi, gdy czyta się wypowiedzi takich oszołomów jak Tomek czy Bartosz... Kolejni potencjalni zwyrodnialcy...

 • Link do komentarza Gosia wtorek, 30 maja 2017 21:09 napisane przez Gosia

  do Tomka: po Twoim komentarzu widać że największym oszołomem jesteś Ty, niech kara dla zwyroli będzie również dla Ciebie nauką, że NIE nie można zabijać bezkarnie zwierząt.

 • Link do komentarza Ewa wtorek, 30 maja 2017 21:03 napisane przez Ewa

  Chlosta na rynku i dopiero do więzienia przestroga dla innych zwyrodnialcow

 • Link do komentarza Bartosz wtorek, 30 maja 2017 20:56 napisane przez Bartosz

  Skandaliczny wyrok, jakim prawem sąd miesza się w to co Ci Panowie robią ze swoją własnością?! Zabić to można człowiek, zwierzę ubić. Teraz to strach kurę na rosół zabić albo świnię na boczek. Dramat...

 • Link do komentarza deogracias wtorek, 30 maja 2017 20:52 napisane przez deogracias

  @Tomek: jeśli pies gryzie właściciela to czyja to wina? Psa? To wg ciebie nic dziwnego? Dzięki "eko oszołomom" świat NIE schodzi na psy, przemyśl to.

 • Link do komentarza bolo wtorek, 30 maja 2017 19:06 napisane przez bolo

  BRAWO sprawiedliwość jeszcze jest w tym kraju,kryminał coś ich nauczy może

 • Link do komentarza Gosia wtorek, 30 maja 2017 18:57 napisane przez Gosia

  To mała kara ale i tak sukces, że udało się znaleźć sprawców, postawić przed sądem i uzyskać wyrok skazujący ! Cieszę się, że idziemy do przodu jeśli chodzi o prawa zwierząt i gratuluję oskażczycieolom.

 • Link do komentarza Tomek wtorek, 30 maja 2017 17:50 napisane przez Tomek

  Psa nie można zabić jeśli gryzie właściciela. A ogłuszenie kołkiem to szczególne okrucieństwo. Świat schodzi na przysłowiowe psy przez tych eko oszołomów

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane