sobota, 10 czerwca 2017 19:00

Zmarł Stanisław Pasiciel

 
Zmarł Stanisław Pasiciel archiwum redakcji

W sobotę 10 czerwca odszedł z tego świata Stanisław Pasiciel, były dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz autor kilku publikacji historycznych, dotyczących także Gniezna.

Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie im. Bolesława Chrobrego. Ukończył studia na kierunku historii sztuki, szczególnie interesując się okresem średniowiecza.

Przez kilka lat kierował Powiatowym Domem Kultury w Gnieźnie, a później przez wiele lat także dyrektorem Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (do 2007 roku). Był także autorem pierwszego albumu rysunków i fotografii, ukazujących dawny wizerunek Grodu Lecha pt. "Gniezno - widoki miasta 1505 - 1939". Za tę publikację został wyróżniony przez Towarzystwo Miłośników Gniezna w 1989 roku, a w 1994 roku od TMG otrzymał tytuł Gnieźnianina Roku. W 2005 roku spod jego ręki wydana została obszerna monografia pt. "Zespół klasztorny Franciszkanów i Klarysek w Gnieźnie", za którą również otrzymał nagrodę od TMG. W 2014 roku z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego odebrał nagrodę specjalną Izabella 2013 za osiągnięcia w kierowaniu Muzeum Początków Państwa Polskiego. W tym samym roku ukazała się także jego ostatnia publikacja pt. "Gotycka przebudowa kościoła klasztornego cysterek w Trzebnicy. Kaplica św. Jadwigi i nieukończony chór". Był także orędownikiem powstania w Gnieźnie muzeum historii naszego miasta.

Zmarł 10 czerwca w wieku 75 lat. Pogrzeb odbędzie się w środę 14 czerwca br. o godzinie 10:00 na cmentarzu św. Krzyża.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane