piątek, 16 czerwca 2017 10:49

Plac przy katedrze otrzyma nazwę

 
Plac przy katedrze otrzyma nazwę archiwum redakcji

Istniejący od niemal stu lat plac pomiędzy bazyliką a Pałacem Prymasowskim już wkrótce będzie miał swojego patrona.

Na ostatniej Komisji Polityki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego obecni radni jednogłośnie poparli wniosek o nadanie temu terenowi nazwy "Plac im. Prymasa Mikołaja Trąby"- Prymas Polski, metropolita gnieźnieński Mikołaj Trąba, godnie wpisał się zarówno w historię kościoła polskiego, jak i w historię dziejów Polski - Naszej Ojczyzny. Upamiętnienie jego osoby poprzez nadanie nazwy placowi przed katedrą gnieźnieńską wpisuje się w obchodzony w tym roku jubileusz 600-lecia prymasostwa w Polsce - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Teren, który najczęściej bywa określany jako plac przykatedralny, powstał w latach 20. XX wieku w trakcie porządkowania Wzgórza Lecha. Wówczas też wykonano obecne założenia architektoniczne w postaci tarasu od strony ul. Tumskiej i schodów, a integralną częścią tego założenia był pomnik Bolesława Chrobrego, odsłonięty (z brązu) w 1929 roku. Wówczas jednak monument znajdował się w centralnej części placu. Po jego zniszczeniu przez okupanta niemieckiego, jego odbudowę w latach 80. zrealizowano w nieco innym miejscu - na rozbudowanym tarasie, prowadzącym do katedry od południowej strony.


Mikołaj Trąba urodził się prawdopodobnie w 1358 roku. Nic nie wiadomo na temat jego wykształcenia, tym niemniej, ze źródeł wiadomo iż już przed 1390 rokiem był już związany z dworem królewskim jako spowiednik króla Władysława Jagiełły, będąc też notariuszem w królewskiej kancelarii. Mikołaj Trąba pełnił różne funkcji jako duchowny, będąc kanonikiem w Sandomierzu, Krakowie czy Głuszynie. W 1403 roku został podkanclerzym, a do 1412 roku kierował pracami królewskiej kancelarii. Znana była jego negatywna opinia na temat Zakonu Krzyżackiego i był zwolennikiem twardej postawy wobec przedstawicieli tego zgromadzenia rycerskiego. Brał czynny udział w wojnie z Krzyżakami, wystawiając własną chorągiew i uczestnicząc w bitwie pod Grunwaldem, a następnie towarzysząc królowi pod Malborkiem. Sprzeciwiał się zapisom późniejszego pokoju toruńskiego, gdyż był zwolennikiem całkowitej klęski Zakonu. Z jego inicjatywy została też spisana „Cronica conflictus Wladislai Regis Poloniae cum Cruciferis anno Christi 1410” (pol. „Kronika konfliktu Władysława króla polskiego z Krzyżakami w roku pańskim 1410”), opisująca wielką wojnę z zakonem krzyżackim, stanowiąca obok Roczników Jana Długosza najważniejsze źródło historyczne informujące o tle oraz przebiegu bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku.

W 1412 r. opuścił kancelarię królewską i przy czynnym wsparciu króla Władysława został arcybiskupem gnieźnieńskim. Przewodniczył też polskiej delegacji na soborze w Konstancji (1414–1418), nowo wybrany papież Marcin V ofiarowywał mu godność kardynalską, jednak ostatecznie w 1417 r. Mikołaj otrzymał tytułu Primas Regni. Tym samym zapoczątkował tradycję prymasostwa, które przez wieki związane było z Gnieznem. Pod koniec lipca 1422 r. Mikołaj Trąba przebywał w Czerwińsku nad Wisłą, gdzie król wystawił dla szlachty przywilej generalny. Wkrótce potem wyjechał z misją dyplomatyczną na Węgry, w czasie której zmarł 2 grudnia 1422 r. w Lubicy na Spiszu. Ciało pierwszego Prymasa Polski sprowadził z Węgier do Gniezna Janusz z Tuliszkowa.

11 komentarzy

 • Link do komentarza archidiecezjanin niedziela, 18 czerwca 2017 16:39 napisane przez archidiecezjanin

  To są najważniejsze problemy miasta i archidiecezji, jak widać. To już nawet nie jest śmieszne, to smutne i żenujące i wcale nie chodzi o sens nazwiska zasłużonego arcybiskupa. Czasem przydałoby się niektorym, by poważnie pomysleli nad tym, co robią. Ta nazwa tylko przyniesie szkodę tem placowi i może nawet samemu patronowi. Czy nie prościej byłoby: Plac św. Wojciecha, jak od lat się utarło? A abp. Trąba jest tak odległym historycznie czlowiekie, więc czy jest sens szukać wzorcow w tak dawno minionej przeszłosci tym bardzie, że z Gnieznem był średnio związany?

 • Link do komentarza Kegan niedziela, 18 czerwca 2017 13:48 napisane przez Kegan

  do Ja-Jestem a kogo chciałeś Bieruta, Wasilewską obrońcę pokoju Jazuzela a może obrońców demokracji Bolka, Donia i Bronia ?

 • Link do komentarza Ja_Jestem sobota, 17 czerwca 2017 08:51 napisane przez Ja_Jestem

  ....nazwisk, którymi w Gnieźnie można by nazwać jeszcze wiele placów, placyków i wszelkiej maści trawników oraz ulic, czy też ogródków działkowych, jest w obecnym rządzie tyle, że obawiam się, czy tylko tych miejsc nie zabraknie. Mamy przecież tak „wspaniałych polityków” jak Macierewiczów Jarosławów K. Zbigniewów Z Beat S. Beat K. i wielu innych „zasłużonych dla dobrej zmiany” Nic, tylko wybierać i nadawać....

  ***

 • Link do komentarza Olo sobota, 17 czerwca 2017 08:45 napisane przez Olo

  DOLATA znowu w akcji. Żenada. Koqo obchodzi nazwa placu?

 • Link do komentarza Teodor piątek, 16 czerwca 2017 19:06 napisane przez Teodor

  Konkretna nazwa dla tego placu akurat bardzo się przyda. Wiele razy, gdy gdzieś padało zaproszenie na "Plac przykatedralny" nie wiedziałem czy chodzi o to miejsce, czy plac Św. Wojciecha.

 • Link do komentarza pierożek piątek, 16 czerwca 2017 18:51 napisane przez pierożek

  już widzę jak wszyscy używają tej nazwy.... no chyba, plan na którym stoi Pierwszy Król Polski powinien mieć nazwę np. Plac Królewski czy cuś takiego, a nie im Trąby, nikt nie będzie kojarzył tego z jakimś tam biskupem = niestety, tylko z idiotą który tę nazwę wymyślił... samo nadanie nazwy nie zmieni wiedzy na temat tego Trąby,

 • Link do komentarza Olo piątek, 16 czerwca 2017 18:49 napisane przez Olo

  Koqo obchodzi jaką nazwę będzie miał plac? DOLATA pewnie znowu chce się przypodobać tylko nic mu nie wychodzi.Żenada

 • Link do komentarza ułanbator piątek, 16 czerwca 2017 17:33 napisane przez ułanbator

  Cyrku z nazewnictwem w Gnieźnie ciąg dalszy. Nie dość, że nazwy nadawane są kompletnie nieadekwatne, to jeszcze zaczynają ograniczać się do coraz bardziej absurdalnych propozycji. Wkrótce nazwać trzeba będzie trawnik przy bramie SP5 czy fragment przejścia do Doliny Pojednania przy Franciszkanach. Trąby jerychońskie powinny zabrzmieć u murów tego miasta.

 • Link do komentarza danuta23 piątek, 16 czerwca 2017 17:07 napisane przez danuta23

  Nooooo,kamien z serca !!!

 • Link do komentarza ABC piątek, 16 czerwca 2017 14:44 napisane przez ABC

  Już myślałem że nazwą plac im.L K i koło"Bolesława" postawią pomnik.

 • Link do komentarza Gnieźnianin piątek, 16 czerwca 2017 14:20 napisane przez Gnieźnianin

  A nie lepiej byłoby plac ten z pomnikiem pierwszego Króla Bolesława Chrobrego poświęcić pamięci Królów koronowanych w Gnieźnie ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Ostatnio dodane

GPS