poniedziałek, 03 lipca 2017 08:37

Po raz dziesiąty rusza akcja usuwania azbestu

 

Wciąż jest go sporo - pokrywa dachy domów, budynków gospodarczych, altan na działkach czy niekiedy zalega gdzieś na posesji. Teraz można się go pozbyć za darmo i do tego w bezpieczny sposób. Wystarczy wypełnić wniosek.

Powiat Gnieźnieński ogłosił kolejną edycję akcji polegającej na likwidacji wyrobów zawierających azbest na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego. Materiał, którego produkcja jako materiału budowlanego, została zakazana wiele lat temu, wciąż zalega w znacznej ilości na terenie całego kraju. W naszym regionie akcja jego usuwania organizowana jest po raz dziesiąty, a od 2008 roku usunięto już ponad 4,7 tysięcy ton wyrobów zawierających azbest - w ubiegłym roku zrealizowano w sumie 250 wniosków.

- Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości. Wystarczy złożyć wniosek dostępny na naszej stronie internetowej www.naszesrodowisko.pl, albo ze strony właściwego urzędu gminy. Można go też pobrać w samym urzędzie. Do wypełnionego wniosku trzeba dołączyć tytuł własności i mieszkańcy muszą znajdować się w bazie azbestowej. Jeśli azbest będzie usuwany z budynków niemieszkalnych, to mamy wówczas do czynienia z pomocą publiczną i wtedy trzeba do wniosku dołączyć wypełniony dodatkowy wniosek - informuje Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym.

W tym roku wykonawcą akcji jest spółka AM Trans Progres Sp. z o.o. Poznań. Sama pomoc w usunięciu azbestu jest bardzo ważna - jest to szkodliwy dla zdrowia materiał, który w przypadku nieprawidłowego demontażu i przechowywania, może wpływać na ludzkie zdrowie. Dlatego istotne jest zlecenie takiego zadania odpowiednio przygotowanej firmie. Sam koszt demontażu i usunięcia 1 tony azbestu na składowisku wynosi 470 zł, dlatego do zainteresowanych samorząd zwraca się z propozycją nieodpłatnej realizacji tego zadania. Maksymalna dla każdej nieruchomości kwota finansowania wynosi 20 tys. złotych. 

Do udziału w akcji zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Powiatu Gnieźnieńskiego. Należy pamiętać, iż decyduje kolejność składania wniosku w urzędzie gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości. Dokumenty można składać najpóźniej do 30 września 2017 roku, a sama akcja potrwa do 31 października br.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane