piątek, 28 lipca 2017 09:08

Wyruszyli na pielgrzymi szlak do Częstochowy

 
Wyruszyli na pielgrzymi szlak do Częstochowy fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowy, deszczowy ranek z Gniezna w kierunku Jasnej Góry wyruszyło kilka grup pielgrzymkowych, niosących ze sobą intencje do Matki Boskiej Częstochowskiej.

Pątnicy wędrujący już czwartą dekadę w ramach Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej, wyruszyli ze Wzgórza Lecha tuż po mszy świętej, odprawionej w katedrze. W tym roku, te kilka dni wspólnej drogi, przebiegać będzie pod hasłem "Idźcie i głoście!".

W trakcie mszy świętej, której przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, nawiązał on do tegorocznego zawołania w trakcie homilii: - Wydawać by się mogło, że trudno znaleźć dla pielgrzyma lepsze hasło - "Idźcie i głoście!". Tak rzeczywiście w trakcie pielgrzymki jest, że się idzie i głosi. Już nawet swoją obecnością i faktem pielgrzymowania, swoim zachowaniem, słowem i wszystkim, czym jesteśmy - mówił, nawiązując do postaci św. Wojciecha, który także szedł i głosił Słowo Boże. W dalszej części dodał: - W tym głoszeniu jest pewne niebezpieczeństwo, które dotyka dzisiaj Kościoła, a więc pewien horyzontalizm. Zbyt często to głoszenie polega na tym, że nam ma być dobrze ze sobą, że może zrobimy taką czy inną akcję, uczynimy coś dobrego w sensie charytatywnym. To wszystko jest prawda. Jeśli jednak to nie ma swojego fundamentu w Chrystusie, to nie jest to głoszenie, o którym On mówi. To są rzeczy dobre, szlachetne, humanitarne, ale to nie jest głoszenie Ewangelii. Jeśli chcemy zobaczyć, co to znaczy "głosić", to musimy do źródła, a więc do Chrystusa - do Ewangelii i zobaczyć, co on głosił, o czym mówił i co przekazał. Jeśli już sięgniemy, to odkryjemy natychmiast, że pierwszym słowem, którym Jezus przemawia, gdy rozpoczyna publiczne nauczanie, jest "nawracajcie się". Później, gdy będzie określał adresata, tego, do którego przyszedł na ziemię, to powie "przyszedłem wzywać grzeszników, nie sprawiedliwych". Na koniec, gdy będzie odchodził i zapowiadał Ducha Świętego znowu powie, że przyjdzie Duch Święty, Duch Prawdy, który pouczy was o grzechu, sprawiedliwości i sądzie.

Na zakończenie mszy świętej, bp Krzysztof Wętkowski poświęcił wszystkich uczestników tegorocznej pielgrzymki, a następnie przewodnikom grup wręczył nowe znaki - wiosła. Podziękowano także dotychczasowemu kierownikowi PPAG, ks. Piotrowi Szymkowiakowi, którego miejsce przejął ks. Wojciech Orzechowski.

W sumie z Gniezna tego dnia wyruszyło sześć grup regionalnych, utworzonych w ramach dawnych grup kolorowych, w których przez dziewięć dni na trasie o długości niespełna 260 kilometrów wędrować będzie około 400 pątników (dzień wcześniej podróż zaczęła grupa Promienista z parafii pw. bł. Maksymiliana Kolbego). Po opuszczeniu Wzgórza Lecha pątnicy skierowali się w stronę Pawłowa, a pierwszym postojem noclegowym będzie Września. Do Częstochowy na Jasną Górę pielgrzymi dotrą w sobotę 5 sierpnia.

źródło nagrań: archidiecezja.pl

12 komentarzy

 • Link do komentarza toniczek85 wtorek, 01 sierpnia 2017 12:36 napisane przez toniczek85

  Lourdes? Największy targ bibelotów na jakim byłem.
  Zresztą wg. mnie to zwykłe bałwochwalstwo.

 • Link do komentarza senior niedziela, 30 lipca 2017 11:53 napisane przez senior

  Do Ja_Jestem - zgadzam się z Panem całkowicie. Dodam, że w pielgrzymkach idą często ludzie oddaleni od Boga, którego jednak po drodze znajdują. I to jest budujące. I druga nadzieje, ze jeżeli mówimy już o polityce to należy ufać, że powoli bo powoli, ale będą do niej wkraczali ludzie ceniący dobro, nie zawsze miłujący Boga, bo z tym jest różnie, ale na pewno bliźniego. Miłej niedzieli życzę

 • Link do komentarza Ja_Jestem niedziela, 30 lipca 2017 10:16 napisane przez Ja_Jestem

  Oj tak panie senior, ma pan całkowicie rację pisząc o młodych, oni rzeczywiście już dawno...... powinni przegnać te wiekowe postacie pseudo polityki z naszego życia politycznego kraju, a tym samym, unikniemy, jak to pan napisał..... współczesnej targowicy „POLITYCZNEJ”

  Chociaż nie jestem przekonany, czy akurat ww pielgrzymka, mogłaby mieć jakikolwiek wpływ, na poprawę obecnej sytuacji, tak w polityce, jak i kościele...

 • Link do komentarza katolik sobota, 29 lipca 2017 20:48 napisane przez katolik

  Toniczek85- widać, żeś pan daleko od Boga i kościoła i nie widzi pan tłumów modlących się w Licheniu, na Jasnej Górze, w Łagiewnikach, Gietrzwałdzie i wielu, bardzo wielu innych sanktuariach. Ludzie masowo jeżdżą także do Fatimy, do Lourdes i innych świętych miejsc Europy i świata. Czasy się zmieniają, ale wiara pozostaje. Udzieł w pielgrzymce nie jest przecież warunkiem zbawienia!

 • Link do komentarza Toniczek85 sobota, 29 lipca 2017 17:21 napisane przez Toniczek85

  Kiedyś to się szło... strasznie mało ludzi. Niestety widać odpływ wiernych z KK choćby nie wiem co prawacy propaganda ladowali do glowy

 • Link do komentarza senior sobota, 29 lipca 2017 11:10 napisane przez senior

  Może Pan ogląda inne zdjęcia np.te spod sądu, gdzie rzeczywiście same podstarzałe babcie i dziadki, które w 100 procentach nie wiedzą po co tam poszli. Natomiast proszę popatrzeć na pielgrzymów. Tam mlodość, dobro, radość i wiara w Boga i to jest dla Polski nadzieją, że nie ci spod sądów będą kreować przyszłość naszej Ojczyzny, tylko ci młodzi, pełni zapału kierujący się prawdą i nie bojący się trudów wędrowki, by modlić się za Polskę i także za tych, którzy wywołują współczesną targowicę.

 • Link do komentarza tomekprzezmałeT sobota, 29 lipca 2017 10:37 napisane przez tomekprzezmałeT

  podział diecezji miał miejsce ponad 10 lat temu, a jeszcze 6-7 lat temu było ponad dwa razy więcej pielgrzymów niż teraz, także mówienie o podziale jest tylko zasłoną dymną. Wyraźnie widać, że jest coraz więcej starszych osób, a młodych coraz mniej. Nikt wniosków nie wyciąga.

 • Link do komentarza Tomek piątek, 28 lipca 2017 22:45 napisane przez Tomek

  Agata, potrzebna Tobie jednak pielgrzymka byś zrozumiała, ze idzie się w niej po to, by między innymi nie narzekać, jak w tym komentarzu. A poza tym - no cóż jest mniejsza liczba tych pielgrzymów niż przed laty, bo przecie podzielili naszą diecezję na trzy i wszystkie diecezje organizują własne pielgrzymki.

 • Link do komentarza Agata piątek, 28 lipca 2017 22:22 napisane przez Agata

  Pielgrzymom życzę błogosławionych dni i sił na pątniczą drogę...

  Niestety wszystko zostało zniszczonego poprzez połączenie grup, już nie ma tej siły tej radości z noszenia fioletowej chusty (jak w moim przypadku/, a wręcz jest odgorny zakaz! Mam nadzieję, że władze Archidiecezja przywrócą poprzednie formy pielgrzymowania!

  Fioletowa i Wągrowiec trzymajcie sie!

 • Link do komentarza świecki w kościele piątek, 28 lipca 2017 11:15 napisane przez świecki w kościele

  Bardzo dużo młodych i to cieszy. Wprawdzie liczba pielgrzymów stopniała od jej początków, ale to jest przecież wynikiem demografii, a także wynika to z udziału młodych w wielu innych formach ewangelizacyjnych. A sanktuaria w Polsce, nawet te mniej znane pękają w szwach od udziału pątników. To świadczy o tym, że mimo kryzysu w kościele ludzie różnymi drogami lgną do Boga i Jego Świętej Matki.

 • Link do komentarza tomek piątek, 28 lipca 2017 10:39 napisane przez tomek

  strasznie mało, coraz mniej młodych też :(

 • Link do komentarza Scarlett piątek, 28 lipca 2017 09:56 napisane przez Scarlett

  Budująca postawa wielu młodych, z których większość zapewne stanie się zaczynem nowego etapu chrześcijaństwa w Polsce. Szczęść Wam Boże na trudach pątniczej wędrówki.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane