wtorek, 01 sierpnia 2017 18:01

Uczcili 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

 
Uczcili 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego fot. Rafał Wichniewicz

Mieszkańcy, harcerze, samorządowcy, kombatanci oraz rekonstruktorzy historyczni uczestniczyli we wtorkowych obchodach, upamiętniających wydarzenia z 1944 roku.

Wydarzenie rozpoczęło się od wspólnego przemarszu ze Skweru im. Adama Borysa ps. "Pług" przy Szkole Podstawowej nr 9 w stronę pomnika upamiętniającego Harcerzy Poległych i Pomordowanych za Ojczyznę. 

Po wspomnieniu pomordowanych dowódców hufca oraz osób związanych z gnieźnieńskim harcerstwem, poległych w trakcie II wojny światowej, przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod monumentem. Po odśpiewaniu Hymnu Harcerskiego, uczestnicy udali się na gnieźnieński deptak, gdzie odbyła się druga część uroczystości.

Tam też, równo o godzinie 17:00, muzykę grajków ulicznych przygrywających skoczne melodie, przerwało wycie syren alarmowych, do czego dołączyli także kibice Lecha Poznań, odpalając race świetlne. Tuż po tym, jak umilkły wszystkie dźwięki, ks. Waldemar Myka odmówił modlitwę za wszystkich poległych i pomordowanych, spoczywających w imiennych i bezimiennych mogiłach na terenie całej Warszawy. Po tym głos zabrał kpt. Józefat Sztuka z gnieźnieńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W swoich słowach wspomniał on o najbardziej znanym powstańcu związanym z naszym regionem - Adamem Borysem ps. "Pług". Kpt. Józefat Sztuka wyraził wdzięczność prezydentowi Gniezna za nadanie imienia skwerowi oraz upamiętnienie tej postaci, która zapisała się na kartach wydarzeń z 1944 roku. Wspomniał przy tym o jego bohaterskiej postawie w trakcie powstania, a także o jego dalszych losach na Ziemi Gnieźnieńskiej: - To jest nasz duży bohater i cieszę się, że po wielu naszych inicjatywach, nie jest zamierzchły. Chodzi teraz tylko o to, aby młodzież ucząca się i kształcąca, by brała przykład z jego pilności w nauce. Nie broń, nie Steny i inne pistolety, ale książka i zeszyt - to jest wasz fundament. Zdobywajcie ten fundament, bo naprawdę warto być dobrym Polakiem, uczciwym Polakiem, a przede wszystkim trzeba być blisko wartości katolickich, bo tylko one rozdzielają to, co jest dobre, a co złe. Obyście mieli powodzenie w poszukiwaniu tej prostej drogi życiowej - mówił kpt. Józefat Sztuka.

Po zakończeniu tej części uroczystości, zgromadzeni wspólnie uczestniczyli w śpiewaniu patriotycznych piosenek, którym przygrywał gnieźnieński Zespół Espresso.

7 komentarzy

 • Link do komentarza czytacz czwartek, 03 sierpnia 2017 16:54 napisane przez czytacz

  Gnieźniakowi przypomnę, że Roman Bratny to powstaniec warszawski, który po wojnie pisał prokomunistyczne książki. Żaden autorytet.

 • Link do komentarza Gnieźniak czwartek, 03 sierpnia 2017 15:12 napisane przez Gnieźniak

  Wilku! Zgoda. Ale poczytaj sobie Likiernika, Bratnego i inn. No cóż. Rozkaz w tamtych okolicznościach nie powinien paść. Jeśli ludzie wyszliby, to poprzeć, a nie wywoływać. Anders wówczas słusznie stwierdził- oddać pod sąd dowództw. okręgu warsz. AK. Taaaa, akcja Burza w Wilnie udała się, ale zaraz ich pozamykali, w tym nomen omen WILKA. Jaki wojskowy podejmuje działania mając 1 szt. broni na 4 osoby. No, Sowiety pod Stalingradem. Dość sporu, on nie wygaśnie. Dać się zabić dla honoru, to może i chwała i cześć, ale nie zwycięstwo, tym bardziej w obliczu sowieckiej nawały, bo wiadomo było co się zacznie. Sierpień 44 był już po Monte Cass., po Jałcie. Anders i jego żołnierze już wiedzieli, że ich zdradzono. Delegatura na Kraj też. Różnimy się w ocenach, ale to piękne. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza wilk czwartek, 03 sierpnia 2017 01:17 napisane przez wilk

  Gnieźniak---co za bzdury piszesz !!!!! Akurat gen Anders,co prawda był przeciwny powstaniu w tym momencie,ale nie był przeciwny w ogóle,a już postawieniu pod sąd kogokolwiek,to komusze bzdury z lat PRL-u !!!Powstanie i tak,by wybuchło,takie były nastroje wśród ludności,podburzane jeszcze specjalnie przez Sowietów........sojuszników.niby.............zbliżających się w szybkim tempie do stolicy.podobna akcja współpracy była niedawno w WILNIE,podczas wyzwalania tego miasta,dlaczego nie miało być tak w Warszawie ???????Nikt wtedy NIE przypuszczał,że niby trochę cywilizowany żołnierz niemiecki,będzie takim zwyrodnialcem i zwykłym łotrem,wobec ludności cywilnej,szczególnie wobec kobiet i dzieci !!!!Niestety mają w tym udział,także ....Sowieci i Ukraińcy,lecz to wiemy po czasie,dzisiaj i możemy sobie gdybać,PO CO to było ???? Wtedy,w tamtym czasie,każdy mieszkaniec czy W ogóle POLAK,chciał być po prostu WOLNY !!!! i tak mówią do dziś ,wszyscy żyjący jeszcze powstańcy !!!!

 • Link do komentarza Gnieźniak środa, 02 sierpnia 2017 18:32 napisane przez Gnieźniak

  I kibole KKSu. ONR brakowało. Wstyd!!! To nie mecz. To wielka chwila ! Monter i Niedżwiadek powinni byli być oddani pod sąd za zbrodnię na Narodzie. To akurat P. Gen. W. Anders.
  Kwiat i elita Narodu poszła pod nóż gemańców. I brakowało ich po 45r. Może ten kraj nie przeżyłby tej gehenny.

 • Link do komentarza czytelnik środa, 02 sierpnia 2017 14:21 napisane przez czytelnik

  Nie wiem, kogo Przemek ma na myśli, bo Wielkich Polaków znam wielu. I są to naprawdę wybitne postacie. A ludzi nie dzielę, oni sami wybierają swoje miejsce w szeregu. Moje miejsce jest po stronie młodych patriotow, a Pana widocznie po stronie tej współczesnej targowicy. Radzę dokształcić się z historii Polski i nie obrażać komentatorow, którzy stoją po stronie prawdy i sprawiedliwości. Panu bližej jak widać do obronców "nadzwyczajnej kasty", ktora broni złodziei, oszustów i pospolitych zlodziejaszków w osobach wielu sędziów.. Pan broni tych, którzy do więzienia chcieli wsadzać tych, ktorzy wykrywali potężne afery, którzy sprzeciwiają się miliardowym rozkradaniom majątku narodowego. Kim Pan jest, że pan stoi po ich stronie?

 • Link do komentarza przemek środa, 02 sierpnia 2017 10:41 napisane przez przemek

  Drogi/ Droga Czytelniku jestem pewien, że jedni i drudzy będą budować nasz Kraj, bo jednym i drugim na zależy na wartościach i chcą je prezentować. NIE dziel ludzi na lepszych i gorszych bo ich nie znasz. Taka jak Twoja narracja jest najgorszą rzeczą jaka nas mogła spotkać - wsłuchaj się czasami w słowa naszego Największego Rodaka - mam nadzieję, że wiesz kogo mam na myśli - pozdrawiam

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 01 sierpnia 2017 22:28 napisane przez czytelnik

  To z tej młodzieży wykuwa się przyszłość naszej ojczyzny, a nie z tych spod sądu!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane