sobota, 12 sierpnia 2017 10:50

Ważne komunikaty instytucji po nawałnicy (AKTUALIZACJA g. 20:35)

 

W związku z uszkodzeniami, spowodowanymi przez piątkową nawałnicę, kilka instytucji wystosowało komunikaty do mieszkańców, które podajemy do wiadomości mieszkańców.

Dla pełnego porządku, aby zebrać aktualne informacje w jednym miejscu przekazujemy iż (lista może być na bieżąco przez cały dzień aktualizowana!):

 

20:35 Jak poinformował nas zarządca cmentarza św. Krzyża oraz części cmentarza św. Wawrzyńca przy ul. Witkowskiej, w poniedziałek 14 sierpnia od godziny 12:00 będzie wydawane drewno, które zostanie pocięte na mniejsze fragmenty. Jednocześnie osoby, które poniosły straty w postaci zniszczenia nagrobków lub ich elementów, proszone są o zgłaszanie się do zarządcy od 21 sierpnia do biura przy ul. św. Michała 2 (sala przy kościele pw. św. Michała) w godzinach otwarcia, tj. od poniedziałku do soboty od 9:30 do 12:00. 


16:35. Ze względu na potężne zniszczenia, jakie dokonały się podczas piątkowej nawałnicy w całym mieście, szczególnie dotknięte przez wiatr, Park Miejski im. gen. W. Andersa oraz Park Piastowski przy jeziorze Jelonek zostają do odwołania zamknięte. Zakład Zieleni Miejskiej, URBiS, Straż Pożarna oraz inne służby w najbliższych dniach będą pracować nad przywróceniem terenów zielonych do używalności, jednak czas, jaki będzie potrzebny na usunięcie zniszczeń nie jest jeszcze znany.

Oprócz wymienionych wyżej parków, ze względów bezpieczeństwa wstęp odradzany jest również na pozostałe tereny zielone: do parków im. gen. T. Kościuszki, im. R. Kaczorowskiego i Trzech Kultur, oraz na tereny zielone wokół jeziora Winiary.


16:20. Pogotowie energetyczne stara się przywrócić prąd w zerwanych sieciach na terenie Gniezna i powiatu. Obecnie uszkodzenia są tak rozległe, że wykonywane są najpilniejsze awarie. Według stanu na godzinę 16:20, awarie mogą być usunięte do 23:00 - termin ten może jednak ulec zmianie!


16:00. Objazd linii autobusowej nr 17. Z powodu nawałnicy nieprzejezdna jest ul. 17 Dywizji Piechoty. Do odwołania autobusy linii nr 17 jadą ul. Witkowską i Wolności z pominięciem przystanków na ul. 17 Dywizji Piechoty oraz Armii Krajowej.


14:00. Kąpielisko na Jeziorze Winiary jest nieczynne do odwołania. Zamknięta została też strefa rekreacji przy ul. Parkowej - informuje GOSiR.


13:55. Basen GOSiR ma zostać otwarty w niedzielę o godzinie 10:00. Orliki na ul. Strumykowej i Małej zostały zamknięte do odwołania. Pracownicy GOSiR dołożą starań, aby wtorkowy mecz MKS Mieszko Gniezno mógł się odbyć.


13:25. Miasto Gniezno zorganizowało 5 punktów z kontenerami, do których można dostarczać odpady zielone. Można je dziś znaleźć:
- na Rynku
- na Placu 21 Stycznia (targowisko)
- na skrzyżowaniu ulic Roosevelta i Słowackiego
- na skrzyżowaniu ulic Pustachowskiej i Wrzesińskiej
- na ulicy 3 Maja

Kontenery będą ustawione we wspomnianych miejscach do godziny 18.00 w niedzielę. Osoby fizyczne mogą także oddawać odpady zielone do Schroniska dla Zwierząt przy ulicy Kawiary. 

Bardzo prosimy o niewyrzucanie do tych kontenerów odpadów innych niż zielone! Nie wyrzucajmy także gałęzi i liści w przypadkowej miejsca! Korzystajmy z udostępnionych w tym celu kontenerów. 

Jednocześnie informujemy, że zarówno Zakład Zieleni Miejskiej, jak i Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, a także inne służby nieustannie pracują nad usunięciem skutków nawałnicy. Prosimy o współpracę i wyrozumiałość.


10:40 Zakaz wstępu do lasów! Nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno wprowadza  na podstawie art. 29 pkt.3 Ustawy o lasach z dniach 28 września 1991 r. z dniem dzisiejszym tj. 12.08.2017 r.  do odwołania zakaz wstępu do lasu na terenie leśnictw: Brody, Kowalewko, Nowaszyce, Las Miejski, Zakrzewo w związku ze zniszczeniami drzewostanów spowodowanymi huraganem.


10:30 Parowozownia Gniezno z powodu zniszczeń wywołanych nawałnicą zostaje zamknięta dla zwiedzających do odwołania.


8:30 Uwaga! Z powodu zniszczeń, jakie nastąpiły w parkach na terenie Gniezna, zalecamy o nieprzemieszczanie się przez tereny zielone z uwagi na występujące nawisy i naderwane gałęzie, które mogą w każdej chwili spaść na ziemię.


5:31 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gnieźnie Sp. z o.o. informuje, że w związku z przejściem nawałnicy i w  wyniku tego licznymi awariami energetycznymi na terenie miasta Gniezna  oraz okolicznych miejscowości  w dniu 12.08.2017r. może wystąpić  obniżone  ciśnienie wody na terenie miasta i gminy Gniezno. Za utrudnienia przepraszamy.


5:31 Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji informuje: - W następstwie piątkowej nawałnicy w sobotę 12.08.2017 basen będzie nieczynny. O terminie ponownego udostępnienia obiektu informować będziemy Państwa na bieżąco. Obecnie trwa analiza i ocena skutków nawałnicy -  informuje Jacek Mańkowski, dyrektor GOSiR.


5:31 Urząd Miasta poinformował, że z powodu nawałnicy która przeszła w piątkowy wieczór nad Gnieznem, oraz szkód których dokonała w mieście, i z racji tego że przez najbliższe dni miasto będzie zajęte likwidacją dotkliwych strat – decyzją prezydenta weekendowe uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego zostają odwołane.


5:31 W związku z gwałtownymi burzami, które przeszły nad Gnieznem w dniu 11 sierpnia 2017 r., uszkodzeniom uległ również budynek naszego Muzeum Początków Państwa Polskiego. W związku z pracami mającymi na celu zabezpieczenie zarówno muzealnych zbiorów jak i samej infrastruktury, placówka będzie nieczynna do odwołania.


 

 


Wszystkie relacje, fotogalerie i informacje dotyczące nawałnicy z 11 sierpnia 2017 roku można śledzić pod tym linkiem.

26 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkanka poniedziałek, 14 sierpnia 2017 12:22 napisane przez Mieszkanka

  @xx-nie wie czego chce, najlepiej gdyby urządzając swą kuchnie tylko na prąd, pomyślał o okoliczności gdy go zabraknie ☺Poprostu na XX "ręce opadają "

 • Link do komentarza pytajnik poniedziałek, 14 sierpnia 2017 11:15 napisane przez pytajnik

  ad. xx - panu chodzi w końcu o prąd czy komunikaty? Bo z pańskiego postu nie można wyciągnąć wniosku, co dla Pana jest ważniejsze.

 • Link do komentarza xx poniedziałek, 14 sierpnia 2017 09:40 napisane przez xx

  Tu nie chodzi o pretensje że nie ma prądu i że nie zostało naprawione bo każdy sobie zdaje sprawę że są awarie i potrzeba czasu do naprawy ale chodzi o to że brakuje komunikatów gdzie kiedy i w jakim przypuszczalnym terminie naprawią i takie komunikaty miasto powinno przekazać. Nie chodzi o pranie ale ludzie mają też kuchnie elektryczne i lodówki z żywnością a nie każdy ma gdzie tą żywność zanieść do przechowania . W domach też są małe dzieci którym też trzeba coś ugotować a jak jest kuchnia na prąd to jest problem. Informacje o przybliżonym terminie napraw też by ludziom pomogły żeby nie trwali w niepewności przez kolejne dni. Do tego rozumiem zdenerwowanie jak ktoś mieszka na ulicy gdzie prądu nie ma a okoliczne ulice mają prąd, bo są takie przypadki. Tak samo o zablokowanych ulicach miasto mogłoby informować. Takie głupie pisaniny że to nie wina Enei że prądu nie ma to przecież jest wiadome że to nie ich wina, a na takie głupie tłumaczenie że z praniem można poczekać to już ręce opadają, przecież nikt w takiej sytuacji nie ma pretensji ze nie może prać. Chodzi o zwykłe proste komunikaty .

 • Link do komentarza ToJa poniedziałek, 14 sierpnia 2017 07:33 napisane przez ToJa

  do wietrzny-w pełni się z Tobą zgadzam. Przecież to nie z winy Enei nie ma prądu! Skala zniszczeń jest olbrzymia a ilość pracowników ograniczona. Poza tym nierzadko linie energetyczne są uszkodzone w miejscach trudno dostępnych. Chylę czoła przed pracownikami Enei, że mimo ciężkich warunków pracują 24h i robią wszystko by prąd wrócił do mieszkań jak najszybciej.

 • Link do komentarza mundurowy niedziela, 13 sierpnia 2017 22:23 napisane przez mundurowy

  Pani Elwiro...Zarzadzanie Kryzysowe działa przy Staroście i to oni są od tego aby przejąć kierowanie działaniami również informowaniem społeczeństwa o poszczególnych działaniach.

 • Link do komentarza Telewidz niedziela, 13 sierpnia 2017 21:39 napisane przez Telewidz

  @wietrzny -masz rację, ja od piątku też nie mam prądu, siedzę i cierpliwie czekam aż naprawią. Wiem że Energetyka wie o awarii wiec nawet tam nie dzwonię. Nie piorę , nie mam ciepłej wody, z lodówki wywiozlam do rodziny, wieczór przy świecach. Po tym co się stało w piątek cieszę się że żyjemy wszyscy GNIEZNIANIE. Jeśli brak prądu dla niektórych jest, ,skandalem, itp to pomyślcie o pięciu zabitych przez tą nawałnica, w tym dwie młode dziewczynki-to jest Tragedia. A prąd włącza, jak nie dziś to jutro .

 • Link do komentarza Redakcja Gniezno24.com niedziela, 13 sierpnia 2017 21:14 napisane przez Redakcja Gniezno24.com

  W SPRAWIE PRĄDU! Szanowni Państwo, otrzymujemy wciąż zapytania w sprawie przywrócenia energii elektrycznej. Sami wielokrotnie próbowaliśmy skontaktować się z ENEA, ale telefony alarmowe oraz pozostałe niestety milczą. Z tego, co udało się nam ustalić, firma ma tyle wezwań, że nie jest w stanie przywrócić prądu od razu - szkody w sieci są rozległe. Są wsie, do których pracownicy dotrą prawdopodobnie dopiero w środę lub nawet czwartek. Ponadto niedaleko Kawęczyna nawałnica przerwała sieć wysokiego napięcia, którą też trzeba przywrócić. Jutro (tj. poniedziałek) spróbujemy się w tej sprawie skontaktować ponownie z ENEA.

 • Link do komentarza wietrzny niedziela, 13 sierpnia 2017 21:10 napisane przez wietrzny

  Jak Was ludziska czytam to dochodzę do wniosku że jesteście takie niedojdy pozbawione kompletnie mózgu, który Wam wypalił dobrobyt i cywilizacja.
  Był huragan więc są duże szkody, których nie da naprawić się na JUŻ!

 • Link do komentarza Elwira niedziela, 13 sierpnia 2017 19:47 napisane przez Elwira

  Magistrat niech się ruszy z interwencja u energetyki bo wiedza o parkach jest mi mało potrzebna gdy kuchnia nie działa i mam problem z żywnością w lodówce . Niech coś ustala i podadzą jakie info dla mieszkańców miasta !

 • Link do komentarza Eda niedziela, 13 sierpnia 2017 18:47 napisane przez Eda

  @ Kinga - kiedy? Jak naprawią. Takiego horroru Gniezno jeszcze nie przeżywało i nie ma tylu ekip i takich możliwości, by naprawć szkody także w energetyce w kilkanaście godzin. Faktem jest, że powinno się jak najwięcej przewodów kłaść w ziemi, a nie w powietrzu, tonje byłoby tylu awarii.

 • Link do komentarza Kinga niedziela, 13 sierpnia 2017 17:32 napisane przez Kinga

  Kiedy będzie prąd na ul. Chłodnej?!!

 • Link do komentarza Alalala niedziela, 13 sierpnia 2017 16:38 napisane przez Alalala

  Pustachowa w dalszym ciągu bez pradu od piątku. Enea to jakaś pomyłka

 • Link do komentarza Mieszkanka niedziela, 13 sierpnia 2017 13:56 napisane przez Mieszkanka

  Ulica Wiejska prądu brak od piątku. Komunikatów o naprawie też brak.

 • Link do komentarza brak prądu niedziela, 13 sierpnia 2017 12:43 napisane przez brak prądu

  Niestety ENEA w tak kryzysowej sytuacji nie ściąga nawet pracowników z urlopów? Czy na pewno wszystkich wezwano do pracy?

 • Link do komentarza Jerzy niedziela, 13 sierpnia 2017 09:40 napisane przez Jerzy

  ulica Bluszczowa w Gnieźnie jest bez prądu od piątku 11.08.2017 r. i nikt tym się nie interesuje. To jest skandal.

 • Link do komentarza Z Gniezna niedziela, 13 sierpnia 2017 06:48 napisane przez Z Gniezna

  Z tymi komunikatami to są kpiny. Prądu nadal nie ma, na pogotowiu energetyczne nie można się dodzwonić , nic zgłosić czy dowiedzieć tylko jakąś muzyczkę można posłuchać. Albo wczoraj jak ulica zalana przy dworcu to po co tam w aucie siedział strażnik miejski i się przyglądał jak inni kierowcy niepewnie wjeżdżały do tej wody zamiast zamknąć ten odcinek ulicy ? Miasto powinno mieć lepszy system informacji i zabezpieczenia miejsc zablokowanych i nieprzejezdnych !

 • Link do komentarza Mareczko niedziela, 13 sierpnia 2017 00:04 napisane przez Mareczko

  Tak ENEA to TRAGEDIA!
  Na ul. Wachtla, 28 Grudnia oraz Kosynierów wyłączyli prąd pomimo że nie ma awarii. Obejrzałem wszystkie słupy i nie znalazłem uszkodzeń. Część słupów jest dopiero co wymieniona, a drzewa w pobliżu lini przycìęte. Wìele przyłączy do budynków jest też dopiero co wymieniona. W rejonie NIE MA ŻADNEJ AWARII a prądu brak. Złośliwość ludzka w najczystszej postaci. Prywatny folwark.

 • Link do komentarza ciekawski sobota, 12 sierpnia 2017 22:56 napisane przez ciekawski

  może czas w końcu pomyśleć o podziemnych przesyłach prądu

 • Link do komentarza gminny lirnik wioskowy sobota, 12 sierpnia 2017 22:23 napisane przez gminny lirnik wioskowy

  Do tych z gminy Gniezno - należy starać się o włączenie do miasta Gniezna. Nie jest rewelacyjnie, ale na pewno lepiej. Budasz to obiecał, więc konsekwentnie od niego tego wymagać!

 • Link do komentarza Jacek Mańkowski sobota, 12 sierpnia 2017 20:37 napisane przez Jacek Mańkowski

  Panie BOLEK. GOSIR zaprasza do współpracy w zakresie Pańskiej propozycji. Każda pomoc mile widziana i zapraszam na poważnie mając nadzieję że i Pana wpis można traktować poważnie.
  Jacek Mańkowski - GOSiR

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane