sobota, 12 sierpnia 2017 13:19

Ogromne zniszczenia na gnieźnieńskich cmentarzach

 
Ogromne zniszczenia na gnieźnieńskich cmentarzach fot. Rafał Wichniewicz

Tysiące zbitych zniczy, setki porwanych kwiatów i dziesiątki poprzewracanych drzew i porwanych gałęzi, które porozbijały wiele nagrobków - taki obraz prezentują w sobotę gnieźnieńskie nekropolie.

Od rana na cmentarze w mieście przychodzi wielu mieszkańców, którzy chcą sprawdzić w jakim stanie znajdują się groby ich bliskich po piątkowej nawałnicy. Zdarza się, że niestety wielu z nich nie może znaleźć miejsc pochówku, które spoczywają pod zwałami przewróconych drzew. Wiele z nich jest rozbitych przez spadające konary, które wraz z gałęziami gęsto ścielą całe cmentarze.

Poniżej prezentujemy widok, jaki można zastać na trzech najważniejszych nekropoliach w Gnieźnie. Na cmentarzu przy ul. Dalkoskiej  obyło się bez większych strat. 


Uwaga. Jak poinformował nas zarządca cmentarza św. Krzyża oraz części cmentarza św. Wawrzyńca przy ul. Witkowskiej, w poniedziałek 14 sierpnia od godziny 12:00 będzie wydawane drewno, które zostanie pocięte na mniejsze fragmenty. Jednocześnie osoby, które poniosły straty w postaci zniszczenia nagrobków lub ich elementów, proszone są o zgłaszanie się do zarządcy od 21 sierpnia do biura przy ul. św. Michała 2 (sala przy kościele pw. św. Michała) w godzinach otwarcia, tj. od poniedziałku do soboty od 9:30 do 12:00. 


Wszystkie relacje, fotogalerie i informacje dotyczące nawałnicy z 11 sierpnia 2017 roku można śledzić pod tym linkiem.

12 komentarzy

 • Link do komentarza Kaziu z Rataj poniedziałek, 14 sierpnia 2017 17:31 napisane przez Kaziu z Rataj

  Cmentarz św Krzyża zamknięty do 24 sierpnia.

 • Link do komentarza mieszkanka poniedziałek, 14 sierpnia 2017 15:52 napisane przez mieszkanka

  Drzewa muszą być przede wszystkim w mieście, ale muszą być pielęgnowane. Pamiętam, jakie larum podnieśli gnieźnieńscy filozofowie znający się na wszystkim, jak znaczne przycięto drzewa na ul. Lecha. Awantur i mądrości różnych orłów było co niemiara. I co? Drzewa pięknie obrosły, są silne, mają dość zgrabne korony i ani jedno z nich nie zostało okaleczone.

 • Link do komentarza belko w lesiez poniedziałek, 14 sierpnia 2017 14:21 napisane przez belko w lesiez

  drzewa powyżej 20 lat tylko w lesie, nie w miastach, nie przy drogach, nie przy sieciach energetycznych , a 90% awarii mniej

 • Link do komentarza Micio niedziela, 13 sierpnia 2017 09:07 napisane przez Micio

  Arrencjusz nie pisz głupot jeśli nie wiesz...

 • Link do komentarza Szklaramus niedziela, 13 sierpnia 2017 01:04 napisane przez Szklaramus

  Zarzadzca cmentarza może chcieć wyciąć drzewa ale referat ochrony środowiska nie wyda zgody i niestety jest jak jest na cmentarzach wszystkie drzewa powinny zostać wykarczowana i w ich miejsca lub nawet więcej posadzone drzewa które nie urosną takie duże np tuje co do ubezpieczenia ile nagrobków jest ubezpieczonych 1 na 5000

 • Link do komentarza Tomek sobota, 12 sierpnia 2017 22:25 napisane przez Tomek

  Zieleń od lat zostawiona sama sobie, niekontrolowana, efekty w całym mieście. Cóż, czas przestać płakac, a wziąć się za pracę...

 • Link do komentarza Monia sobota, 12 sierpnia 2017 22:18 napisane przez Monia

  Ludzie stawiają takie drogie nagrobki i potem wcale asie nie interesują co się z nimi dzieje. A każda rzecz ma swoją wartość i powinno ją się ubezpieczyć. w ogóle to przesada z tymi granitami. Na zachodzie tego nie ma. Są tylko małe tabliczki, jakiś żywy kwiatek i tyle. A u nas na przeważającej liczbie grobów kwiaty z całego Wietnamu, kolorowiaste i paskudne i dziesiątki wypalonych zniczy. Po co to komu i na co? Temu zmarłemu nieba tym nie przychylą

 • Link do komentarza qwertz sobota, 12 sierpnia 2017 21:50 napisane przez qwertz

  Żadne ubezpieczenie nie obejmuje tzw. "działań siły wyższej", chyba, że szkoda wynikła z powodu zaniedbania, np. w tym przypadku gdyby nagrobek został uszkodzony przez powalone drzewo, które było spróchniałe i należało je wyciąć wcześniej.

 • Link do komentarza Micio sobota, 12 sierpnia 2017 21:25 napisane przez Micio

  Niektóre cmentarze sa ubezpieczone od takich zdarzen

 • Link do komentarza Arrencjusz sobota, 12 sierpnia 2017 19:43 napisane przez Arrencjusz

  Za uszkodzenia nagrobków zapłacą bliscy zmarłych lub jeśli nagrobek był ubezpieczony firma ubezpieczeniowa. Zarządca cmentarza nie ponosi żadnej odpowiedzialności w takich przypadkach

 • Link do komentarza Mieszkaniec sobota, 12 sierpnia 2017 15:35 napisane przez Mieszkaniec

  Czas najwyższy, aby wreszcie administratorzy cmentarzy zrozumieli, że stare drzewa trzeba usunąć, bo grożą niebezpieczeństwem. Nie wystarczy kasować za pochówek, o miejsca pochówka trzeba jeszcze zadbać. Ciekawe kto będzie płacił za naprawę nagrobków, usuwanie szkód. Czy teraz to się administratorowi opłaci?

 • Link do komentarza Micio sobota, 12 sierpnia 2017 14:30 napisane przez Micio

  Czy cmentarze są ubezpieczone OC? Jaki jest zakres ubezpieczenia.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane