niedziela, 10 września 2017 09:45

Gnieźnianie poszli na zakupy sprzed lat

  mn
Gnieźnianie poszli na zakupy sprzed lat zdjęcie nadesłane

Od produktów spożywczych po odzież i artykuły przemysłowe - wiele sklepów, w których kupowali nasi rodzice lub dziadkowie, już nie ma. Teraz można było do nich powrócić w trakcie gry miejskiej.

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna włączyła się w obchody Święta Gnieźnieńskiego Handlu i w sobotnie przedpołudnie zaprosiła rodziny na grę miejską „Gnieźnianin na zakupach”. Siedem grup wyruszało na nietypowe zakupy, gdyż  należało ich dokonać w sklepach, które funkcjonowały przed kilkudziesięcioma laty. Niektóre z nich, w zmienionym wystroju, funkcjonują do dziś, inne bezpowrotnie zniknęły z „mapy handlowej” centrum miasta.

Uczestnicy gry, zaopatrzeni w karty startowe i mapki wyruszyły „na zakupy”, a zaznaczone na mapce punkty wyznaczały trasę gry. W oknach wystawowych tych sklepów, w których należało „zrobić zakupy” umieszczono informacje ze zdjęciem o tym, co znajdowało się tam wcześniej. Na liście zakupów znajdowały się  artykuły spożywcze (pieczywo, cukier, ciastka, czekoladki),  przemysłowe (książki, zabawki, koszulę męską, materiał na sukienkę, wodę toaletową, piłkę). Największym sprzętem jaki należało „kupić” było krzesło, a najdziwniejszym artykułem były śrubki. Atrapy produktów czekały na grupy w sklepach lub rozdawali je wolontariusze.

W niektórych punktach czekały na grupy dodatkowe zadania, sprawdzające znajomość; autorów książek, gwary poznańskiej, artykułów kupowanych w stanie wojennym na kartki, nazw i produktów, z których pieczono wuzetkę i amerykanki. Było też zadanie sprawnościowe – skakanie na skakance. 

Organizatorzy uznali, że wszystkie grupy zasługują na miano zwycięzców i otrzymali nagrody ufundowane przez PHUP Sklep Polski i Jagoda Sam. Ważnym elementem gry były zdjęcia i pocztówki starego Gniezna, które udostępniły  osoby prywatne, instytucje, portale internetowe. Przeprowadzenie gry byłoby niemożliwe bez zgody właścicieli sklepów i pomocy wolontariuszy z II LO i ZSEO.  Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli przy przeprowadzeniu gry „Gnieźnianin na zakupach”.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane