środa, 13 września 2017 14:28

Radny opuścił klub PO

 
Radny opuścił klub PO archiwum redakcji

Jeden z radnych opozycyjnych, zasiadający w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego, zdecydował się opuścić klub Platformy Obywatelskiej. Powodów nie podaje.

Rada Powiatu Gnieźnieńskiego, w przeciwieństwie do Rady Miasta Gniezna, znana jest z wyraźniejszej polaryzacji poglądów znacznej części działaczy, którzy w niej zasiadają. Mimo iż w obu samorządach znajdują się kluby radnych, reprezentujących ogólnopolskie partie (w miejskiej jest tylko SLD i PO), o tyle nie wszyscy chyba chcą się tak do końca utożsamiać z określonymi szyldami. Przypomnijmy iż w samorządzie powiatowym funkcjonuje koalicja PiS, PSL i Ziemi Gnieźnieńskiej - Gniezno XXI, a w opozycji znajduje się SLD, PO oraz "Wielkopolanie". Przypomnijmy też iż formalnie od 2 lutego br., nie istnieje klub PSL, który rozwiązany został po rezygnacji radnego Stanisława Szczepańskiego i obecnie pozostaje on niezrzeszony, podobnie jak radny Rafał Skweres oraz wicestarosta Jerzy Berlik (wszyscy trzej nadal jednak należą do PSL).

Od 6 września br. do grona radnych niezrzeszonych dołączył także Rafał Spachacz, który do tej pory reprezentował klub Platformy Obywatelskiej. Na ręce przewodniczącego rady Dariusza Iglińskiego, przekazał informację o tym iż z dniem 6 września złożył na ręce przewodniczącego klubu Dariusza Pilaka pismo o rezygnacji z członkostwa w klubie PO. Radny należał do tego grona od 19 marca 2015 roku, a więc przyłączył się w kilka miesięcy po wyborach samorządowych z 2014 roku. Skontaktowaliśmy się z radnym, by poznać przyczyny podjęcia takiej decyzji po 2,5 roku członkostwa. Przekazał nam oświadczenie, w którym czytamy: 

Nigdy nie należałem do żadnej partii ani organizacji politycznej. W wyborach samorządowych 2014 r. startowałem z list PO jako kandydat bezpartyjny. Od marca 2015 roku działałem w Radzie Powiatu w klubie radnych PO (nadal jako radny bezpartyjny), zawsze reprezentując w samorządzie mieszkańców Gniezna, zgodnie z posiadaną wiedzą, kompetencjami oraz możliwościami. 6 września 2017 r. złożyłem rezygnację z prac w klubie radnych, stąd jestem radnym bezpartyjnym a do tego niezrzeszonym.

dr Rafał Spachacz, Radny Rady Powiatu Gnieźnieńskiego

Do kolejnych wyborów samorządowych, które najprawdopodobniej odbędą się w listopadzie 2018 roku, został jeszcze ponad rok. W nieoficjalnych źródeł dochodzą do naszej redakcji informacje o różnych działaniach, których planują się podjąć niektóre ugrupowania. W chwili obecnej najwięcej sygnałów wskazuje, że głównym celem wyborów dla wszystkich organizacji samorządowych (koalicyjnych oraz opozycyjnych), będzie powiat.

44 komentarzy

 • Link do komentarza melchior poniedziałek, 18 września 2017 12:32 napisane przez melchior

  tym większa kompromitacja dla starostwa ,że pomimo tylu doradców , wtym kancelarii prawnej leśnego doprowadzili do tylu niezgodnych z prawem rozwiązań. Pytanie - czy kancelaria prawna odpowiada za udowodnione knoty prawne, w które wrobiła zaspaną starostę ? I jakie będą konsekwencje?

 • Link do komentarza biuralista piątek, 15 września 2017 18:50 napisane przez biuralista

  Analityku, bez tej ironii. Starosta nie musi się znać na wszystkim, lepiej, że ma doradcę niźli miałaby miliony oddawać z powrotem do Poznania tak, jak zrobił to poprzednik, bo w ogóle sobie nie radził. Nawet w MOKu musieli mu zatrudnić zastepcę :-(

 • Link do komentarza genowefa piątek, 15 września 2017 18:00 napisane przez genowefa

  tylko że widzisz Miki to jest tak że te stanowiska były krytykowane przed wyborami i takie inne sprawy z samorządami też były krytykowane a po wyborach to już chyba ze dwa lata i jakoś cicho. Dopiero teraz coś tam się ruszyło z inicjatywy Kukiz15 a przecież tu u nas w tej naszej małej ojczyźnie powiatowej też tak czekaliśmy na dobrą zmianę bo to i program wyborczy głosił jakieś sprawne zmiany władz powiatu , a tu niby to zgodne z prawem ale takie niesmaczne , no bo jak miało być wyciągnięcie z ruiny no to myśmy sobie wyobrażali że tym bardziej żadnych wzorców z ruiny nie będzie , a tu masz niespodziankę i jako żywo zaczyna nam to przypominać to co było i czego nie chcieliśmy i dlatego zagłosowaliśmy w tą stronę a nie w tamtą , no i co dalej ?

 • Link do komentarza analityk piątek, 15 września 2017 16:50 napisane przez analityk

  W starostwie nie ma resortów miki. Może i zgodne z prawem ale czy etyczne i gospodarne. Przecież starosta ma do pomocy i doradzania cały zarząd. Oprócz niej 4 osoby pobierające sowite pieniążki jak tłuste koty.

 • Link do komentarza Miki piątek, 15 września 2017 14:33 napisane przez Miki

  "jakiegoś doradcę" ? Konkretnie kogo i w jakim resorcie? Jeżeli to zgodne z ustawą, to dlaczego nie?

 • Link do komentarza y piątek, 15 września 2017 14:25 napisane przez y

  do EagleEye - oczywiście, tylko że to jest koniec zaledwie jednej z możliwości

 • Link do komentarza ,,,,,,,,,,,,, piątek, 15 września 2017 13:41 napisane przez ,,,,,,,,,,,,,

  dziwne, bo nie dalej jak o,5 roku temu starościna zatrudniła jakiegoś doradcę i nikt słowem nie zaprotestował

 • Link do komentarza powiat na tarczy piątek, 15 września 2017 13:23 napisane przez powiat na tarczy

  @y pełna zgoda, czego jaskrawym przykładem jest dyrektor powiatowej promocji w rządzonym przez PIS -Ziemię Gnieźnieńską starostwie. Najpierw był doradcą albo asystentem

 • Link do komentarza EagleEye piątek, 15 września 2017 13:22 napisane przez EagleEye

  Mnie chodzi o to ze "wreszcie" koniec tego nie zaleznie od szczebla samorządu i to mnie cieszy.
  Juz niedługo ma byc zdobyty "przyczułek" w jednej z miejskich spółek i na pewno nie bedzie to nepotyzm :-)

 • Link do komentarza y piątek, 15 września 2017 12:58 napisane przez y

  do EagleEye - to była ustawa z czasów PO. Przyczółki już dawno zdobyte. "Zdobywcy" błyskawicznie nabywali doświadczeń jako asystenci i doradcy, po czym startowali w naborach na stanowiska urzędnicze, wygrywając je jako że spełniali warunki itd................ Daleko nie szukając znane są przypadki zdobywania takich przyczółków co normalnie wk.....ło starych urzędników z kwalifikacjami i zarobkami o połowę niższymi od zarobków "zdobywców"

 • Link do komentarza EagleEye piątek, 15 września 2017 12:36 napisane przez EagleEye

  Wreszcie
  http://m.bankier.pl/wiadomosc/Koniec-doradcow-i-asystentow-w-samorzadach-4007583.html

 • Link do komentarza jędrek1957 czwartek, 14 września 2017 21:28 napisane przez jędrek1957

  Pan Spachacz to wyższa liga. Ze swoimi kompetencjami marnuje się w radzie powiatu. Dziwie się, że do tej pory nikt nie zaproponował mu pracy w ministerstwie. A może właśnie dostał propozycje i dla tego zrezygnował... ktoś coś wie?

 • Link do komentarza Zorro czwartek, 14 września 2017 20:54 napisane przez Zorro

  Gnieźniak: Mówią w mieście, że gada przez ten smartfon z wyimaginowanym rozmówcą...

 • Link do komentarza Coca Cola czwartek, 14 września 2017 20:35 napisane przez Coca Cola

  Ale Was wszystkich kręci sprawa jednego radnego. Chciał opuścić to szemrane towarzystwo, to opuścił. Szkoda, ze splamił sobie życiorys idąc z nimi do wyborów. Sam też na pewno dostałby mandat np. w wyborach w mieście, w których nie potrzeba mizdrzyć się do żadnej partii. Niestety polska demokracja nadal jest w powijakach i do różnych gremiów wybierane sa nadal często miernoty, które albo gadają publicznie głupoty, albo milczą przez całą kadencję i biorą tylko diety. Niestety, obserwując parlament europejski jest jeszcze gorzej. Tam to dopiero sa okazy. Skąd takie stworzenia się biorą na tym świecie naprawdę trudno pojąć.

 • Link do komentarza Gnieznianin czwartek, 14 września 2017 20:15 napisane przez Gnieznianin

  Nie dla każdego sensem życia jest bycie radnym. nie wszyscy to jednak rozumieją. Spachacz myślę, że ma wszystko przemyślane już dawno, to nie jest prostaczek.

 • Link do komentarza ot co czwartek, 14 września 2017 20:12 napisane przez ot co

  Nie każdy godzi się na niektóre zachowania i standardy i za takie decyzje należy chwalić. Cóż mają powiedzieć ci, którzy mają synekury, posady, pensje za przynależność a kompetencje mizerne. Bez polityki byliby na lodzie. Niestety teraz jest moda na bycie z zawodu "nikim". Tym się Spachacz od nich różni.

 • Link do komentarza Kegan czwartek, 14 września 2017 19:22 napisane przez Kegan

  Karuzela z Madonnami się kręci - Niech mnie nikt nie łączy z PO-lakami teraz posiedzę cichutko za rok zobaczę kto mnie przygarnie z wyższym miejscem na liście -i wrócę - A wtedy bójcię się ... Pamiętam -My TEŻ PAMIĘTAMY

 • Link do komentarza Wyborca czwartek, 14 września 2017 16:57 napisane przez Wyborca

  Tifiku, faktycznie wykształcenie nie jest istotne. Kompetencje podobnie. Liczą się tylko znajomości, układy i tak obsadzone są lokalne instytucje, urzędy, firmy. Domniemam, że bliskie są Tobie te klimaty. Może gdybyś i Ty poczytałem więcej książek to miałbyś szerszy światopogląd niż twoi idole.

 • Link do komentarza zwolenniczka czwartek, 14 września 2017 16:56 napisane przez zwolenniczka

  w Polsce sposób na bycie wyżej polega na ciągnięciu przeciwnika w dół. Odczepcie się od Spachacza - otwarty umysł, prężnośc , kontrast w stos. do obecnych koalicjantów zapyziałych.Czas skończyć z różnymi typkami, które nic sobą nie reprezentują poza tym, że dostały władzę.

 • Link do komentarza Torcik masz rację czwartek, 14 września 2017 16:51 napisane przez Torcik masz rację

  Partyjni nominaci bez matury licznie obsadzenia maja się faktycznie lepiej. Zarabiają kilkanaście tysięcy, w okolicy wielu takich mamy. Mamy wymienić po nazwisku?

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane