poniedziałek, 18 września 2017 07:42

Wspomnieli kapłana, zasłużonego dla pamięci o historii Kłecka

  mn
Wspomnieli kapłana, zasłużonego dla pamięci o historii Kłecka zdjęcie nadesłane

Dekret sądu kiszkowskiego z 1761 r. - skazujący gorzuchowskie zielarki, podanie o piwowarze Tataku z czasów potopu szwedzkiego, spis wójtów kłeckich, podania i legendy kłeckie - to tylko nieliczne informacje, które zachowały się do naszych czasów dzięki pracy naukowej ks. kan. Józefa Dydyńskiego, wieloletniego kłeckiego proboszcza i dziekana.

17 września z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej mieszkańcy miasta Kłecka upamiętnili postać wybitnego kłeckiego proboszcza. W tym roku mija bowiem dokładnie 120 lat od jego śmierci.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w kłeckim kościele pod przewodnictwem ks. kan. Mirosława Kędzierskiego, który przybliżył zgromadzonym postać ks. J. Dydyńskiego. W swojej homilii tak przedstawił jego sylwetkę: - Nie był on tylko gorliwym duszpasterzem, ale również społecznikiem, jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Przemysłowców w Kłecku, jednak jego największą pasją była historia i archeologia. Swoje rozprawy naukowe prezentował podczas spotkań Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, którego był aktywnym członkiem.

Artykuły o odkryciu kłeckiego skarbu, kulistych wklęsłościach na murach kościołów czy kłeckich urnach z krzyżami, były szeroko komentowane przez ówczesnych polskich i zagranicznych badaczy. Jednak największym dziełem ks. Dydyńskiego jest monografia miasta Kłecka pt. "Wiadomości historyczne o mieście Kłecku". Opracowanie to zawiera szereg dokumentów, które nie dotrwały do naszych czasów i są dla nas cennym źródłem informacji: - Niedawno otrzymałem wiadomość, że podczas prowadzenia kwerendy dokumentów archiwalnych naszej parafii p. Bartosz Borowiak znalazł informację o kolejnym opracowaniu ks. Dydyńskiego, które miało być kontynuacją pierwszego wydania monografii naszego miasta. Do wydania tego opracowania zobligował się następca ks. Józefa, niestety nie doszło do tego i rękopis zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Być może udam się nam go jeszcze odnaleźć.

Po Eucharystii mieszkańcy miasta oraz delegacje władz państwowych i samorządowych, udali się na kłecki cmentarz gdzie odbyła się krótka modlitwa, poświęcenie nowego nagrobka oraz złożenie wiązanek kwiatów.

Zadanie to zostało zrealizowane przez Towarzystwo Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej przy współfinansowaniu Urzędu Miasta i Gminy Kłecko oraz wsparciu Kłeckiej Parafii.

W ten sposób mieszkańcy miasta upamiętnili postać wybitnego proboszcza dzięki któremu najdawniejsze podania o kłeckiej ziemi dotarły do naszych czasów.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane