czwartek, 28 września 2017 17:42

Ratownicy: od niedzieli nie wyjedziemy do wezwań. Dyrektor: podwyżka już była

 
Ratownicy: od niedzieli nie wyjedziemy do wezwań. Dyrektor: podwyżka już była archiwum redakcji

Kończy się wrzesień, a gnieźnieńscy ratownicy medyczni wciąż nie mają podpisanych umów na kolejny okres, który rozpoczyna się od 1 października. Mówią wprost: karetki nie wyjadą. Mają żal do dyrekcji szpitala, bo nie dostali (ich zdaniem) należnej podwyżki. Dyrektor Krzysztof Bestwina sprawę widzi inaczej.

Ratownicy medyczni w Polsce są jedną z najmniej docenionych grup zawodowych, działających w służbie zdrowia. Wykonując odpowiedzialną misję, ratując życie, nie spotykają się z uznaniem w postaci odpowiedniej gratyfikacji finansowej - tak w skrócie można było ocenić sytuację, jaka miała miejsce do momentu, kiedy podjęli się protestu pod koniec maja br. Trwał on kilka tygodni i zakończył się porozumieniem z ministerstwem, dzięki któremu mieli oni otrzymać podwyżki. W Gnieźnie sytuacja jednak nie jest tak do końca jasna.

- Dostaliśmy podwyżki od dyrektora szpitala przed tym porozumieniem, o którym jeszcze nie było wiadomo. W styczniu podniesiono nam stawki z 18 złotych na 20 złotych, a potem w lipcu na 22 złote. Wówczas jeszcze nie było wiadomo ile dostaniemy z ministerstwa, dlatego my jeździliśmy z oznakowanymi karetkami. Teraz kończą się nam umowy, które mijają wraz z końcem września i był nowy konkurs, w którym złożyliśmy stawkę na 23 zł. Ministerialne 2,50 brutto, które jest dla ratowników kontraktowych, ma być nadane od lipca. Wiem, że w niektórych szpitalach to wypłacają i my też powinniśmy to dostać - mówi jeden z ratowników medycznych, który występuje w imieniu całego zespołu pracującego w Gnieźnie. Ratownicy wczoraj, tj. w środę 27 września spotkali się z dyrekcją szpitala, ale nie są usatysfakcjonowani efektami rozmów: - Dyrektor się wyparł, twierdząc iż nam tego nie zapłaci, że w lipcu dostaliśmy podwyżkę o 2 zł do 22 zł. Wtedy jednak nie było wiadomo ile będzie wynosiła ministerialna stawka. Dla nas to cios poniżej pasa, jesteśmy zniesmaczeni tą sprawą - informują. Jak dodają, nie mają podpisanych umów i od 1 października gnieźnieńskie karetki po prostu nie wyjadą do wezwań: - Nie ma wyników konkursu, kto został przyjęty itd. - mówią. O sprawie powiadomiony został Wojewoda Wielkopolski i Ministerstwo Zdrowia: - Większość ratowników zdecydowana jest podjąć się radykalnych kroków.

W trakcie czwartkowego posiedzenia Rady Powiatu Gnieźnieńskiego o sprawę zapytany został dyrektor Krzysztof Bestwina: - Nie wiem, czy można czuć się oszukanym, skoro od stycznia do października wzrasta wynagrodzenie z 18 zł do 23 zł za godzinę. Mówienie, że dyrektor nie wypłacił jakichś pieniędzy, jest zadziwiające. Ta grupa dostała realną podwyżkę 30% swoich uposażeń i jeszcze twierdzą, że jest to mało. Został przeprowadzony konkurs we wrześniu, powtórzony i w jego ramach te wszystkie podmioty, tj. działalności gospodarcze prowadzone przez ratowników, złożyli swoje oferty na 23 zł i teraz mówią, że chcieliby więcej. Oferta to oferta, konkurs to konkurs, stawka to stawka i jest wiązanie ofertą. Prawdę mówiąc ratownicy nie mają raczej wyjścia. Skoro by chcieli jeszcze negocjować stawkę to co najwyżej mogą podpisać te umowy i ewentualnie je wypowiedzieć, jeżeli mają jakiekolwiek wątpliwości. Myślę, że granie iż podbijemy jeszcze stawkę u dyrektora, zaangażujemy Wojewodę i NFZ, bo możemy nie podpisać umowy na koniec miesiąca, mówiąc iż karetki nie wyjadą a pacjenci na tym ucierpią, jest to delikatnie mówiąc - przegięcie. Dopytany jeszcze o sprawę Krzysztof Bestwina stwierdził iż to, że mimo 30% podwyżki na przełomie kilku miesięcy, ratownicy chcą odmówić świadczeń, to "świadczy także o drugiej stronie": - Bardzo przykro mi to mówić, ale dla mnie to była zawsze fajna i zwarta grupa, z którą zawsze można było się dogadać. Co jeśli gnieźnieńscy ratownicy nie wyjadą w niedzielę 1 października? - Jeżeli ktoś tak zrobi, to my mamy zabezpieczenie i będzie zabezpieczenie w karetki. 

22 komentarzy

 • Link do komentarza niestety gnieźnianka sobota, 30 września 2017 22:17 napisane przez niestety gnieźnianka

  Podwyżki? Najpierw zabierzcie sie do uczciwej pracy bo na wezwania pogotowia do starszej osoby nie mozna sie doczekac. Trzeba dzwonic kilka razy. To nie jest odosobniony przypadek. Ludzie kochani, posiedzcie sobie chwile na poczekalni w pogotowiu gnieźnieńskim to uslyszycie i zobaczycie jak ci ratownicy ciezko pracuja. Nadal uwazacie, że 800 zł to jest mała podwyżka?

 • Link do komentarza Mamuśka sobota, 30 września 2017 09:30 napisane przez Mamuśka

  Witam, chciałam dodać że Wszyscy tu mają rację..... ALE ja zarabiam 13 zl brutto oni 23 zl. Po przeliczeniu ilości godz ja mam 1.300 zl na rękę a oni ok 3 tys. Zgadzam się że ratują życie i widoki nieraz są makabryczne ale zarabiają więcej niż ja o 3 razyyyyy!!!!!

 • Link do komentarza Lidka piątek, 29 września 2017 09:39 napisane przez Lidka

  Czyli wychodzi na to,ze ratownicy otrzymali podwyżki od dyrektora,a te z ministerstwa się rozmyly, tzn. One na pewno wpłynęły na rachunek szpitala rylko pytanie, kto je otrzymał w imieniu ratowników? Ludzie obudzcie się! Ratownik zarabia mniej niż kasjerka. To straszne.

 • Link do komentarza Pacjent piątek, 29 września 2017 09:19 napisane przez Pacjent

  Tez jestem zdania, ze powinni zarabiac wiecej kasy!! W przeciwnym razie zaczna dorabiac na innym etacie, a w ich pracy zmeczenie nie jest wskazane!!! Odpowiedzialnosc ratownika jest ogromna, a placa niska. Te os co komentuja, ze ratownicy maja duzo kasy to niech sami zrobia odpowiednia szkole i pracuja w tym zawodzie...cos mi sie wydaje, ze szybko zmienia zdanie.

 • Link do komentarza gnieźnianie piątek, 29 września 2017 08:49 napisane przez gnieźnianie

  Co się dzieje w tym szpitalu -pomniku? Gdzie w tym wszystkim jest starosta i jej wypowiedź w tych wszystkich ważnych sprawach? Gdzie jest poseł Dolata od tej szumnej zmiany nazwy? Czy to nie wstyd, żeby szpital pod takim mianem Chrztu Polskiego tak wyglądał? Żeby pracownicy musieli upominać się o godziwe wynagrodzenie?Żeby w tej placówce nie przestrzegano podstawowych przepisów prawa? Gnieźnianie nie zasługują na takie postępowanie w/w decydentów. Tak dłużej być nie może. Gdzie jest wojewoda? Jeden z dyrektorów już uciekł z tego towarzystwa. Co dalej? Współczujemy ratownikom, bo cenimy ich ciężką i odpowiedzialną pracę. Ciekawe, co zrobi dyrekcja, jak rzucicie pracę wzorem poprzednich chirurgów. Czy znajdzie tylu nowych i doświadczonych za takie same pieniądze na wasze miejsce?

 • Link do komentarza Tolek Banan piątek, 29 września 2017 08:36 napisane przez Tolek Banan

  Piszę do tych, których szokuje postawa ratowników. Zadaję wam pytanie. Ile powinien zarabiać ratownik medyczny.. nie ile ma dostać podwyżki a po prostu według was ile powinien zarabiać ? Sprzątaczka zarabia netto około 1400 zł, kasjerka w markecie około 2000 zł, pracownik magazynowy około 2000 zł, kierowca busa około 2000 zł, ... to była półka zawodów gdzie nie jest wymagane nawet wykształcenie średnie. Ile więc powinien zarabiać człowiek, który w jednym miesiącu na 13 dyżurach dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu ratuje około 15 osób i chodzi mi tylko i wyłącznie o sytuację gdzie jego działanie powoduje faktycznie uratowanie życia . Oprócz tego pomaga w silnych bólach kolejnym 50 osobom (leczenie objawowe), zabezpiecza urazy ( od złamań po rozerwane fragmenty ciała) kolejnej grupie osób. Oprócz tego wysyłany jest do chorych dzieci i też musi mieć wiedzę z tego zakresu, przynajmniej na tyle by wiedzieć jak zadziałać. Wiedz ratowników już dawno wykracza w Polsce poza program nauki. Ile więc powinien zarabiać ? ... scenka z przychodni POZ... U lekarza w gabinecie pacjent zasłabł .. serduszko się wyłączyło. Lekarz wezwał do przychodni zespół ratowników. Kto w chwili dotarcia ambulansu z wszystkim sprzętem do miejsca prowadził akcję ratowniczą ? Od razu dodam.. lekarz się zmył bo go sytuacja przerosła. On jest od grypy i kaszelku. Próbowano go zaangażować.. nic.. strach w oczach. On zarabia na medycynie swojej około 50 - 90 zł na godzinę. My za naszą medycynę dostajemy 13 zł netto.. tak drodzy Państwo. Ratownik za uratowanie waszego dziecka, matki, ojca, męża, żony... miłego sąsiada ( i nie miłego także) dostaje od państwa na paczkę fajek. Ile powinien zarabiać ratownik medyczny ? Nie ile dać mu podwyżki a pytanie brzmi.. ile powinien zarabiać na godzinę swojej pracy ?

 • Link do komentarza Karola.są piątek, 29 września 2017 08:08 napisane przez Karola.są

  Moim zdaniem ten ratownik ma rację. Wy twierdzicie że 800zł podwyżki to dużo???. Ludzie oni ratują nasze życie. Oni są pierwsi razem ze strażą. A jeśli nie dostaną umów to wyobrazie sobie co będzie się działo w niedzielę??

 • Link do komentarza Iza piątek, 29 września 2017 07:31 napisane przez Iza

  "Zapracowany" 800 zł? Człowieku... o czym ty w ogóle mówisz. Przede wszystkim to jak widać nawet nie mogą się o te pieniądze doprosić :) a swojego dyrektora jak masz ochotę to nawet po tyłku całuj :) tego to można tylko w tyłek kopnąć.

 • Link do komentarza Iza piątek, 29 września 2017 07:15 napisane przez Iza

  "Ratownicy zachowują się jak cześć lekarzy/kasa,kasa,kasa" Ty tak serio z tym komentarzem? To jest skandal żeby pracownik na kasie w lidlu zarobił więcej niż ratownik medyczny, który ratuje ludzkie życie! Na prawdę powinni się prosić o ciężko zarobione pieniądze? Przeciętny ratownik medyczny pracuje Ok 300-400 h w miesiącu. Nietrudno się domyśleć, ze odbija się to również na ich życiu rodzinnym. Zawód, który wykonują powinien być szanowany i również doceniany finansowo. W końcu to oni ratują nasze życie. Większość z nich pracuje na kontraktach, nawet urlop im się nie należy! Żeby mieć chociaż ten tydzień wolnego podczas wakacji musza sobie uciąć dyżury, bądź nadrobić je w następnym tygodniu. Na prawdę tak ciężko wam zrozumiec, ze są traktowani fatalnie? Ze chcą pracować za godziwe wynagrodzenie? Pan dyrektor powinien się wstydzić! To jest żenujące zachowanie z jego strony. Takie osoby jak on nie powinny znajdować się na takim stanowisku! Wstyd, wstyd, wstyd!

 • Link do komentarza Zapracowany piątek, 29 września 2017 00:30 napisane przez Zapracowany

  800 zł podwyżki to mało ? Boże ludzie co wy wygadujecie ? To jest niby oszustwo - po rękach mojego dyrektora bym całował za taką podwyżkę.

 • Link do komentarza Ratownik medyczny czwartek, 28 września 2017 23:39 napisane przez Ratownik medyczny

  Ratownicy pracują również na etatach i tłumaczenie dyrektora że podwyżki już były jest śmieszne. Pracujemy od wielu lat, a od 10 nie było żadnej podwyżki. Teraz mieliśmy zapewnioną podwyżkę przez rząd wynikającą z ustawy i w formie dodatku 400 zł. Brutto. Po propozycji pana dyrektora...podwyżki nie zauważymy w kieszeni. Mówienie o tym że są też inni pracownicy i ratownicy są zachłanni....prawda że każdy chce dobrze zarabiać...niestety płaca zasadnicza ratownika medycznego a innych pracowników medycznych to pewna przepaść... Ratownik po studiach pracujący na zespole P czuli podejmujący samodzielnie decyzje ma 1460 zł. Płacy zasadniczej... A tak dla przykładu pani sekretarka medyczna okolo 1720, kierowca 1735, laborantka 1840, pielęgniarka od 1840 do.....w zależności od specjalizacji.... Więc sami ocencie.... Zachłanni???!!!! Należy też wspomnieć, że walczymy o to co dał już rząd a nie o pieniądze np. Na szpital...

 • Link do komentarza Renia czwartek, 28 września 2017 22:55 napisane przez Renia

  Derekcja sama sobie klaszcze brawo....żenua.

 • Link do komentarza Oburzony czwartek, 28 września 2017 22:04 napisane przez Oburzony

  5 zł x 160 godzin daje 800 zł podwyżki !!!! Ludzie czy to jest oszustwo ? Czy to są pieniądze, które są żadne ? Kurcze ja haruję za 1.600 na łapę po 10 godz. dziennie a Paniska z pogotowia gardzą otrzymanymi 800 zł co miesiąc ! Ludzie Honoru nie macie !

 • Link do komentarza Beata T. czwartek, 28 września 2017 21:08 napisane przez Beata T.

  gadane to dyrektor ma. Nie na próżno z Pisem trzyma. A oni już wiedzą jak wykręcić kota ogonem. Szkoda,że kolejna grupa pracowników medycznych w tym szpitalu, ludzi z Gnieznem związanych ,jest dołowana przez przybysza , który , jak widać, nie utożsamia sie z tą ziemią.

 • Link do komentarza brawo ratownicy czwartek, 28 września 2017 20:54 napisane przez brawo ratownicy

  Pracownik szpitala taki odwazny komentarz a pochwal się na jakim stanowisku pracujesz...ratownik medyczny w tym zozie zarabia mniej niż sekretarka w administracji!!! Odpowiedzialność sekretarki a ratownika? Nie można porównywać...nie dziwię się ratownikom że walczą o to co im się od ministra należy bez względu na uposażenie wynikające z umowy!!!!

 • Link do komentarza też pracownik czwartek, 28 września 2017 20:42 napisane przez też pracownik

  pracownik szpitala pewnie należy do związków zawodowych wyjątkowo popierających dyrekcję i jego interesy.Zacząłbym od prześwietlenia jego pracy - co robi od. 7.00 do 14.35.

 • Link do komentarza tusk czwartek, 28 września 2017 20:26 napisane przez tusk

  "Doktorom" z PR się już w głowach poprzewracało.

 • Link do komentarza Edek czwartek, 28 września 2017 19:30 napisane przez Edek

  Tak.podwyzkę skonsumowały może wydatki na zatrudnienie Sowmedu z poznania. A efektow brak.nawet poradni jak kiedys była caly dzien nie zapewniają. A ratownicy....cóz to nie są znani lekarze z poznania....

 • Link do komentarza Julian czwartek, 28 września 2017 19:20 napisane przez Julian

  Ratownicy medyczni powinni zostać włączeni do mundurowych. Powinny im przysługiwać takie same przywileje. Czy 65 letni ratownik powinien chodzić z noszami po schodach? Dyrekcja szpitala i starosta juz zupełnie nie dają sobie rady ze szpitalem. To jest taka niekończąca się opowieść. Ciekawe kto będzie nowym starostą? bo Pani Beacie nie wróżę przyszłości na tym stanowisku. A może by tak się ubiegać o stworzenie miasta na prawach powiatu...

 • Link do komentarza Pracownik szpitala czwartek, 28 września 2017 18:37 napisane przez Pracownik szpitala

  Ratownicy zachowują się jak cześć lekarzy: kasa, kasa, kasa. 30 % to podwyżka jakiej w szpitalu w tak krótkim czasie nikt nie dostał ! To jest bezczelność z ich strony ! Dyrekcja tak trzymać !

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane