piątek, 29 września 2017 10:51

Nowi strażnicy Dębu Wolności

 
Nowi strażnicy Dębu Wolności fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowy ranek dobyła się skromna uroczystość przekazania tytułu honorowego Strażnika Dębu Wolności. Uczniowie z Karniszewa wręczyli go wychowankom z Witkowa.

Rosnący od trzech lat na Placu św. Wojciecha dąb, został posadzony w 2014 roku z inicjatywy Lasów Państwowych. W ten sposób upamiętniono 90-lecie powstania tej instytucji oraz 25. rocznicę zmian politycznych z 1989 roku. Wówczas też, gnieźnieńskie koło Polskiego Klubu Ekologicznego, powołało honorowego Strażnika Dębu Wolności.

- Przez dwa lata tę funkcję pełnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie, którzy tu przychodzili, patrzyli jak rośnie i sygnalizowali, gdyby coś się działo, aby leśnicy mogli zareagować. Na szczęście nic się nie działo i nawet po spustoszeniu, które miało miejsce 11 sierpnia br., nic mu się nie stało. Można powiedzieć, że tak dobrze się nim opiekowano. W zeszłym roku strażnikiem dębu została Szkoła Podstawowa w Karniszewie, która przez cały rok prowadziła kronikę, w której zapisywano to, czego ten dąb był świadkiem - mówiła Grażyna Bernaciak z Polskiego Klubu Ekologicznego.

Od piątku 29 września, nowym honorowym Strażnikiem Dębu Wolności została Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Witkowie. Od swoich rówieśników z Karniszewa przejęli oni kronikę oraz grawerton, symbolizujący nadanie tytułu na kolejny rok. Witkowska szkoła została w ten sposób dodatkowo wyróżniona za zwycięstwo w powiatowym konkursie ekologicznym "Ekolider". Wydarzenie urozmaiciły występy uczniów ze szkoły w Karniszewie oraz okolicznościowe przemówienia przedstawicieli Nadleśnictwa oraz Miasta Gniezna.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane