środa, 11 października 2017 08:12

Emerytowani nauczyciele też mają swoje święto

 
Emerytowani nauczyciele też mają swoje święto fot. Rafał Wichniewicz

We wtorkowe popołudnie, gnieźnieńscy nauczyciele, którzy odłożyli już dzienniki klasowe i kredę, spotkali się z okazji tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej.

Tradycją jest, że z okazji tego wydarzenia, znanego powszechnie jako Dzień Nauczyciela, uczniowie pamiętają o swoich obecnych wychowawcach. Rzadziej już wspomina się tych, którzy z tego zawodu odeszli, przechodząc na emeryturę. To grono jednak nie zapomina samo o sobie i spotyka się, by wspólnie świętować ten wciąż ważny dla nich dzień.

- Praca pedagoga wypełniała niekiedy całe dni, a nieraz i noce były zarwane. Po kilku miesiącach emerytury wiemy, że czasu wszyscy mamy za mało. Prozaiczne czynności wypełniają nasze dni, kiedy to pełnimy role babci, dziadka, pomagamy dzieciom, odwiedzamy lekarzy i gabinety rehabilitacyjne, zgodnie z naszymi peselami. Oprócz tej prozy życia codziennego, działamy też w Sekcji Emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego, który, oprócz codziennej działalności, ma też dni wyjątkowe, ważne w naszym życiu. Takim dniem jest Dzień Edukacji Narodowej - mówiła Zofia Wiśniewska, przewodnicząca SEiR przy ZNP, która powitała wszystkich zgromadzonych na uroczystości w Szkole Podstawowej nr 3.

Na wydarzeniu, w którym uczestniczyło liczne grono emerytowanych nauczycieli, pojawili się także przedstawiciele władz samorządowych: - Przede wszystkim należy życzyć zdrowia, bo to jest najważniejsze w codziennym życiu. Myślę też, że ZUS powinien waloryzować świadczenia, bo ta grupa zawodowa zasługuje na to, jak mało która. W końcu wychowali oni ogromne rzesze gnieźnian, a więc dobrze by było potraktować ich tak samo poważnie, jak obecnych nauczycieli - stwierdził prezydent Tomasz Budasz. Wicestarosta Jerzy Berlik przyznał: - Przychodzę tu ze słowami życzeń o dużo zdrowia i podziękowaniami. Dziękujemy za te wszystkie lata pracy i poświęcenia. To, że dzisiaj ta liczba uczestników jest taka duża tylko świadczy o tym, że nie byli to tylko wykonujący swój zawód, ale że byli to nauczyciele z powołania i robili to, do czego zostali stworzeni.

Całe wydarzenie, urozmaiciły występy artystyczne, wykonane przez uczniów "Trójki".

1 komentarz

  • Link do komentarza . środa, 11 października 2017 09:22 napisane przez .

    niby to samo święto a jakże odmienne świętowanie, tam wyściełane krzesła i białe obrusy, tutaj klasowe twarde krzesła

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane