środa, 11 października 2017 15:55

Wraki samochodów znikają z ulic miasta

 
Wraki samochodów znikają z ulic miasta zdjęcie: Straż Miejska w Gnieźnie

Coraz sprawniej postępuje usuwanie porzuconych, wyeksploatowanych pojazdów z ulic Gniezna. W ostatnim czasie usunięto ich kilka, a na właścicieli - jeśli się odnajdą - mogą zostać nałożone kary.

Problemem naszych miast jest porzucanie na ulicach wyeksploatowanych pojazdów, które jako tzw. wraki szpecą przestrzeń publiczną. W Gnieźnie sytuacja uległa znacznej poprawie, głównie dzięki uregulowaniu sytuacji prawnej dającej legitymację dla działania dla współpracujących służb: Policji i Straży Miejskiej. Problematyka fakultatywnego usuwania pojazdów z drogi została bowiem uregulowana w art. 50a Prawo o ruchu drogowym. W połowie 2017 roku Straż Miejska w Gnieźnie zawarła umowę z firmą zajmującą się holowaniem i przechowywaniem takich wraków do czasu odebrania przez właściciela lub posiadacza albo orzeczenia ich przepadku na rzecz gminy.

Do tej pory, w przypadku zidentyfikowania pojazdu pozostawionego na drodze publicznej i w strefie zamieszkania (jezdnia, pobocze, chodnik) bez tablic rejestracyjnych lub którego stan wskazywał na to, że nie jest używany, trwała żmudna, czasem bezskuteczna procedura zmuszenia jego właściciela lub posiadacza do usunięcia. Podpisana umowa z holownikiem dała tę możliwość, że w przypadku braku reakcji na pisma i wezwania do usunięcia pojazdu Straż Miejska wzywa holownik i pojazd trafia na parking strzeżony. Jeżeli pojazd nie zostanie odebrany w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznany zostaje jako porzucony z zamiarem wyzbycia się i staje się pojazdem niczyim. Przechodzi wtedy na własność gminy z mocy ustawy.

Przed zabraniem pojazdu, służby muszą dołożyć wszelkiej staranności, aby skutecznie powiadomić właściciela lub posiadacza o koniecznym usunięciu pojazdu. Dlatego Straż Miejska w Gnieźnie prosi mieszkańców o informowanie o takich przypadkach, szczególnie wskazywanie do kogo takie wraki należą. Sprawca ewidentnego zanieczyszczania lub zaśmiecania miejsca publicznego może otrzymać grzywnę w kwocie do 500 zł albo sądową karę nagany, oprócz tego musi zapłacić koszty holowania i parkowania w kwocie od 480 zł wzwyż.

źródło: UM w Gnieźnie

10 komentarzy

 • Link do komentarza te55343 czwartek, 12 października 2017 14:10 napisane przez te55343

  ciekawe kiedy za meneli się wezmą

 • Link do komentarza gonzo czwartek, 12 października 2017 09:31 napisane przez gonzo

  @eda - ale także plac parkingowy to nie składowisko wraków i paragraf na to się na pewno znajdzie. A tak w ogóle, to parkingi w obrębie centrum powinny być płatne, bo nadal służą tylko okolicznym mieszkańcom za garaże pod chmurką, a przyjezdny może sobie o miejscu do parkowania w Gnieźnie w ciągu dnia tylko pomarzyć.

 • Link do komentarza eda czwartek, 12 października 2017 07:09 napisane przez eda

  @dibo33 - tylko że typowy plac parkingowy to nie jest droga i w przypadku parkingu nie mogą użyć tego art. 50a

 • Link do komentarza bzyk czwartek, 12 października 2017 03:36 napisane przez bzyk

  Na Grzybowie i 3 Maja też takie stoją. Niektóre już bez powietrza w kołach.

 • Link do komentarza rezigiusz środa, 11 października 2017 21:03 napisane przez rezigiusz

  Mnie ciekawi czy ten piękny Ford z zdjęcia nr 3 z ul.Lecha co od blisko 12 m-cy upiekrza krajobraz został wywieziony bo z tego co sie orientuje termin na jego usuniecie był do 25 sierpnia br. przez właściciela a tak przynajmniej wynikało z naklejonych na szyby tego auta wezwania

 • Link do komentarza pierożek środa, 11 października 2017 19:39 napisane przez pierożek

  przy ZUSie też parę stoi takich do wzięcia i usunięcia.....

 • Link do komentarza dibo33 środa, 11 października 2017 17:51 napisane przez dibo33

  to zapraszam panów strażników na parking przy 3 Maja / Jolenty tam stoi mnóstwo porzuconych aut , które blokują miejsca parkingowe!!!!

 • Link do komentarza Mieszkaniec Gno środa, 11 października 2017 16:03 napisane przez Mieszkaniec Gno

  Świetnie działanie!!!

 • Link do komentarza rak środa, 11 października 2017 16:00 napisane przez rak

  gdyby parkowały na miejscach płatnych, od razu by je usuwano:)))

 • Link do komentarza obserwatorka środa, 11 października 2017 15:59 napisane przez obserwatorka

  brawo!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane