piątek, 13 października 2017 08:21

„Wnuczek” wciąż wydzwania

 
„Wnuczek” wciąż wydzwania archiwum redakcji

Gnieźnieńska policja ostrzega przed oszustami, którzy cały czas dzwonią do starszych mieszkańców na terenie miasta lub powiatu i informują o wypadku, jaki miał spotkać ich rodzinę.

W miniony czwartek funkcjonariusze z Gniezna odebrali trzy zgłoszenia od osób, które odebrały podejrzane telefony. Do seniorów dzwonił mężczyzna, który informował że syn, córka lub wnuczka mieli wypadek, została ranna inna osoba i potrzebne są pieniądze na kaucję. Przytomność zgłaszających te telefony sprawiła, że do oszustwa nie doszło, ale co jakiś czas Policja informuje iż mimo to zdarzają się osoby, które ulegają nieznanemu im rozmówcy.

Zdarzało się iż oszust stosujący metodę popularnie zwaną „na wnuczka”, przedstawia się jako policjant, a nawet prokurator i zawsze taka rozmowa kończy się informacją o konieczności przekazania pieniędzy w konkretnym celu. Służby apelują i informują, że nigdy i w żadnym przypadku, żaden funkcjonariusz nie dzwoni z takimi żądaniami! Na ten aspekt członkowie rodzin muszą uczulić przede wszystkim swoich seniorów, którzy najczęściej padają ofiarą oszustów.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:
- bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym;
- nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz;
- nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół;
- zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane