wtorek, 17 października 2017 12:55

Amazonki przypominały o profilaktyce raka piersi

 
Amazonki przypominały o profilaktyce raka piersi fot. Rafał Wichniewicz

Po raz jedenasty gnieźnieńskie Stowarzyszenie Amazonek włączyło się w Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi, organizując marsz różowej wstążki. 

Wydarzenie za każdym razem budzi zainteresowanie przypadkowych przechodniów i taki jest tego cel. Róż balonów, transparentów czy innych emblematów to nawiązanie do różowej wstążki, będącej symbolem kampanii wspierającej profilaktykę i walkę z rakiem piersi.

Co roku 17 tysięcy polskich kobiet dowiaduje się iż ma nowotwór, a co 90 minut z tego powodu jedna z nich umiera. Rak piersi jest uleczalny w pełni, jeśli się go odpowiednio wcześnie wykryje: - Chcemy uświadamiać kobietom, jak ważna jest profilaktyka. Przestrzegamy, że nie należy zwlekać i trzeba się badać cały czas, nie należy zwlekać i pilnować się. Trzeba to robić, aby nie doszło do sytuacji, że musi nastąpić amputacja piersi i później leczenie. Wczesne wykrycie pozwala na całkowite wyleczenie - mówiła Krystyna Lubińska-Palicka, prezes Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Amazonek. Jak dodała, obecnie świadomość w społeczeństwie jest o wiele większa w tym zakresie, aniżeli było to jeszcze kilka lat temu: - Widać postęp w profilaktyce, ludzie sami się do nas zgłaszają, przychodzą by porozmawiać. Teraz ludzie są otwarci na ten temat, przestają się z tym kryć widząc, że my jesteśmy otwarci. Przestają tłamsić to w sobie i czasem chcą ten ból wykrzyczeć i to jest ważne.

Gnieźnieńskie Amazonki, wraz z licznie przybyłą młodzieżą szkolną oraz w asyście jeźdźców na koniach ze Stada Ogierów, wspólnie przemaszerowały z Rynku ulicami miasta.Po dojściu pochodu do "Medyka" w auli odbyło się spotkanie, w trakcie którego rozmawiano na temat powikłań i uszkodzeń narządów ruchu po operacji. Dlaczego to takie ważne? - Po amputacji zmienia się obciążenie kręgosłupa i chcemy mówić o tym, jak należy ćwiczyć, co robić i czego unikać, aby nie zrobić sobie większej krzywdy - mówiła Krystyna Lubińska-Palicka. Nie pozostaje więc innego, jak powtórzyć za hasłami umieszczonymi na transparentach: - Bądź świadoma - zrób mammografię!

2 komentarzy

  • Link do komentarza tokarka piątek, 20 października 2017 08:12 napisane przez tokarka

    Ktoś wie co tam ten Spachacz? Lawiruje cały czas, jak to on, teraz się przytulił między Pisem i Ziemią, ale ciekawe kto go będzie chciał na wybory ...

  • Link do komentarza Olgierd środa, 18 października 2017 22:08 napisane przez Olgierd

    Oooooo,Spachacz pojawił się.I jakże by inaczej, z przyjacielem - telefonem.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane