środa, 25 października 2017 20:00

„Rotmistrz nie zasługuje na ulicę z odzysku”, więc ul. Chudoby pozostaje

 
„Rotmistrz nie zasługuje na ulicę z odzysku”, więc ul. Chudoby pozostaje archiwum redakcji

Radni większością głosów odrzucili pomysł zmiany nazwy ulicy, zlokalizowanej na os. Tysiąclecia. Nie mają nic do postaci rotmistrza Pileckiego, dlatego zaproponowali by jego imieniem nazwano powstające rondo.

O idei zmiany nazwy ulicy pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, ale wobec błędów merytorycznych w projekcie uchwały oraz oczekiwaniu na opinię rady osiedla, dyskusję w temacie odłożono do sesji Rady Miasta. Przed posiedzeniem, zaplanowanym na 25 października, odbyło się spotkanie Komisji Polityki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego, w trakcie której - po dyskusjach - radni większością nie wyrazili pozytywnej opinii dla projektu. 

Na samej sesji temat powrócił już na początku, kiedy przedstawiono program posiedzenia. Radny Marcin Jagodziński złożył wniosek, aby zdjąć projekt uchwały z obrad z kilku powodów: - Uchwała ta została negatywnie zaopiniowana przez Radę Osiedla Tysiąclecie i komisję. Uważam, że postać rotmistrza Witolda Pileckiego należałoby uczcić w bardziej wyjątkowy sposób, np. nazywając nowo powstałe rondo, które będzie się mieścić u zbiegu ul. Słowackiego i Reymonta. Nie powinniśmy używać postaci pana Pileckiego, aby skłócać ludzi. Zmiana nazwy ulicy pociąga za sobą szereg zmian i niedogodności dla mieszkańców. Postać Witolda Pileckiego jest wybitna i bohaterska, a przy nowo powstałym rondzie można by upamiętnić w jakiś sposób tę postać przez budowę tablicy czy umieszczenie jakiegoś obelisku, a więc będzie miejsce, gdzie można składać kwiaty czy zapalić znicze - mówił Marcin Jagodziński.

Na to głos zabrał pomysłodawca zmiany nazwy ulicy, radny Jerzy Lubbe, który wnioskował o niezdejmowanie uchwały z obrad, ale wyrażenie swojej opinii w głosowaniu. - Uchwała spełnia wszystkie wymogi formalne, jest zaopiniowana przez radę osiedla, jest opinia komisji, która nie jest konieczna do uchwalenia, a więc gdybyśmy podchodzili do prac, jako radni, to możemy w ten sposób zdjąć połowę uchwał. Jest jakaś procedura, jest jakaś kolej rzeczy i nie ma żadnych prawnych, ani merytorycznych przesłanek, aby uchwałę zdejmować. Możemy głosować za i przeciw, ale dlaczego nie mamy w ogóle głosować jest dla mnie absolutnie niezrozumiałe - stwierdził Jerzy Lubbe, po czym jeszcze dodał iż nie ma co się obawiać kosztów wymiany dokumentów: - Sprawdziłem przepisy i według ustawy z 2016 roku dowody osobiste mieszkańcy nie muszą wymieniać do momentu wygaśnięcia ich ważności. Tak samo jest z paszportami. Trzecia sprawa, a więc dowody rejestracyjne, to pamiętam jak wnioskowałem o zmianę nazwy ulicy z 22 Lipca na Gdańską to wówczas Rada Powiatu zwolniła mieszkańców tej ulicy z opłat dotyczących praw jazdy i dowodów rejestracyjnych. Powody, które przytoczył pan radny Jagodziński, mają się nijak - stwierdził Jerzy Lubbe.

Głos wnioskodawcy zmiany nazwy poparł radny Maciej Elantkowski: - Powinniśmy się zastanowić, kim był rotmistrz Pilecki, a kim Stanisław Chudoba. Bo mówienie o tym drugim, że był to tylko niewinny socjalista, to jest kłamstwo, ponieważ był współtwórcą Armii Ludowej. Organizacji, która nosi znamiona kolaboranckie, co wiadomo z wielu dokumentów historycznych, organy Armii Ludowej donosiły na gestapo na tajne drukarnie Armii Krajowej. Taki przypadek miał miejsce w Warszawie. Powinniśmy się zastanowić, kto jest bardziej godny ulicy w Gnieźnie - Chudoba, który przed wojną działał w organizacjach komunistycznych, a także socjalistycznych i potem współtworzył Armię Ludową i Bóg wie, jak by się toczyła jego kariera potoczyła, gdyby nie zginął w trakcie wojny. Fakt, że zabili go Niemcy, ale to nie jest powód, aby nadawać ulicy jego imię - stwierdził radny. 

- To nie jest tak, że my tylko chcemy zdjąć uchwałę. Chcemy zdjąć to, co zostało zaproponowane, ale proponujemy więcej. Ostatnio na konwencie nikt nie powiedział niczego złego na pana Pileckiego. Nikt. Tu nie o to chodzi, że jesteśmy przeciwko tej postaci, ale chodzi o to, że nie można robić czegoś zamiast. Pilecki zamiast Chudoby, a tym bardziej iż Chudoba był postacią w Gnieźnie pozytywnie odbieraną. Przypomnę iż tak jak Chudoba był socjalistą, tak i Piłsudski też był socjalistą. Jeśli ktoś tego nie wie, to go informuję. Zresztą, jak ktoś jest indoktrynowany, to tak opowiada - mówił radny Ryszard Karmoliński, zwracając się w kierunku Macieja Elantkowskiego, który na to odparł z uśmiechem i spojrzeniem na działacza: - No właśnie. Ryszard Karmoliński kontynuował dalej: - Chudoba był działaczem politycznym, należał do PPS, ale równocześnie był działaczem społecznym, spółdzielczym, sportowym i był człowiekiem, który odważył się, a nie było to łatwe, skrytykować Piłsudskiego. I to słusznie, bo przecież Piłsudski to nie był żaden bohaterem dla Wielkopolski, ale jest antybohaterem, bo on nie widział Polski z Wielkopolską. To są fakty historyczne, niepodważalne - mówił Ryszard Karmoliński stwierdzając iż postać Stanisława Chudoby jest pozytywną postacią: - Dzięki tego typu ludziom w 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie i dzięki nim i antypiłsudczykom, Wielkopolska jest dzisiaj w Polsce. Gdyby tak się nie stało, to byśmy może do dzisiaj byli w Gnesen, Breslau, Posen i Danzig - kontynuował Ryszard Karmoliński, a usłyszawszy iż zaczyna mówić coś Jerzy Lubbe, odparł: - Szanowny panie pseudohistoryku... Wtedy do akcji wkroczył przewodniczący Michał Glejzer, który zamknął dalszą eskalację emocji w tej części dyskusji.

- Wszystko zależy od tego, jak się wartościuje, bo nie wiadomo, jak będą określane nasze czasy z perspektywy iluś lat. Popieram głos pana Jagodzińskiego i postać, która ma być zamiast zasługuje na wyróżnienie. W związku z tym, dlaczego nie nadać nowo powstałej ulicy, albo obiektowi wpisującemu się w strukturę miasta. Mieszkałam przez 30 lat przy ul. Chudoby i nikt tam się nie zastanawiał, kim był pan Chudoba i nie analizował jego przeszłości. Wtedy ludzie żyli w warunkach takich, w jakich historia ich stworzyła i w związku z tym te wystąpienia dzisiejsze być może są zasadne, ale wytłumaczalne jest, jeśli ktoś mówi, kto żył w tamtych czasach i ma odniesienie, a źle się słucha, jeśli mówią to osoby na podstawie książki czy przekazu. Nic nie jest czarne i białe - stwierdziła radna Bogusława Młodzikowska. Za zdjęciem uchwały opowiedział się m.in. radny Dariusz Banicki, który stwierdził iż nie chce, by taka zmiana wywoływała kontrowersje, choć sam uważa iż żadna z postaci będących przedmiotem sprawy nie jest kontrowersyjna. 

Radny Arkadiusz Masłowski zapytał, czy radny Marcin Jagodziński złoży wniosek o nadanie nazwy rondu imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Ronda, którego jeszcze nie ma, gdyż jest w budowie, ale ma być ukończone w ciągu kilku tygodni. Całą dyskusję podsumował Michał Glejzer: - Nie znam za bardzo historii Stanisława Chudoby, ale wiem iż jest niejednoznaczny. Druga sprawa, że jedynym argumentem za zmianą, jest fakt iż ul. Chudoby dochodzi do Ronda im. Żołnierzy Wyklętych. Dla mnie to nie jest przekonujące. Uważam iż rotmistrz nie zasługuje na ulicę z odzysku, a doświadczył on dwóch totalitaryzmów i osobiście uważam iż powinien on zostać uhonorowany w sposób wyjątkowy. Nie wiem, czy on zasługuje tylko na rondo, ponieważ w przyszłości powstanie chociażby ulica łącząca Witkowską z Wrzesińską i myślę, że taka arteria zasługiwałaby na tę nazwę - stwierdził przewodniczący i dalej nieco sarkastycznie dodał: - Jestem zdecydowanym przeciwnikiem relatywizowania. My teraz wychodzimy przed szereg i relatywizujemy. Czy za miesiąc zdejmiemy ul. Kościuszki za to, że on podpisał lojalkę carowi? Zdejmiemy Reymonta za to, że umarł na marskość wątroby? Każdy praktycznie ma jakiś szkielet w szafie. Roosevelta możemy się czepiać nie wiadomo o co, bo facet nie miał nic do powiedzenia, jak był w Jałcie. Mógłbym robić z siebie Rejtana, ale kiedy będziemy chcieli nadać nazwę ulicy Rejtana, to co, nie damy tylko dlatego, że popełnił samobójstwo? Zdejmijmy więc Jana III Sobieskiego. Przecież on zdradził w trakcie potopu szwedzkiego - mówił przewodniczący, zamykając tym samym dyskusję i przechodząc do głosowania nad zdjęciem lub pozostawieniem uchwały w programie obrad. Decyzją większości usunięto go, a to oznacza iż Stanisław Chudoba nadal będzie miał swoją ulicę na os. Tysiąclecia. Rotmistrz Witold Pilecki musi poczekać.

Za zdjęciem projektu uchwały z obrad (nadającej nazwę ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego w miejsce obecnej ul. Stanisława Chudoby) głosowali: Dariusz Banicki, Mierosława Arndt, Jerzy Chorn, Michał Glejzer, Sławomir Graczyk, Anna Krzymińska, Maciej Maciejewski, Arkadiusz Masłowski, Ryszard Karmoliński, Jan Budzyński, Marcin Jagodziński, Małgorzata Cichomska-Szczepaniak, Bogusława Młodzikowska. Za pozostawieniem projektu uchwały w programie obrad byli: Jerzy Lubbe, Marek Bartkowicz, Janusz Brzuszkiewicz, Teresa Niewiadomska, Jan Szarzyński, Marek Zygmunt, Ryszard Niemann, Krzysztof Modrzejewski i Maciej Elantkowski.

28 komentarzy

 • Link do komentarza Adam niedziela, 05 listopada 2017 16:37 napisane przez Adam

  Edward Jagła

 • Link do komentarza Sęp piątek, 03 listopada 2017 23:53 napisane przez Sęp

  Proponuję, by jedną z ulic Gniezna nazwać imieniem EDWARDA JAGŁY.

 • Link do komentarza czytelnik środa, 01 listopada 2017 09:07 napisane przez czytelnik

  @fenoen - skąd u Pana tyke jadu?

 • Link do komentarza fenoen środa, 01 listopada 2017 01:24 napisane przez fenoen

  Lubbe zajmij się sprawami istotnymi dla mieszkańców ,a nie lansuj . Odpowiedz gdzie zamieszkujesz na stałe a potem zaproponuj jakąś pozytywną inicjatywę , bo póki co mało co robisz w radzie miasta oj bardzo mało

 • Link do komentarza jajakoja poniedziałek, 30 października 2017 21:32 napisane przez jajakoja

  Nadawanie nazw rondom jest wygodne. Przy rondach nikt nie mieszka.

 • Link do komentarza jajakoja poniedziałek, 30 października 2017 21:29 napisane przez jajakoja

  Pan Karmoliński ze swoją niewiedzą na temat Józefa Piłsudskiego z całą pewnością jest antyhistorykiem. Zresztą, dowodzi tego nie po raz pierwszy.

 • Link do komentarza gnieźnianin od urodzenia - rocznik 1941 sobota, 28 października 2017 11:04 napisane przez gnieźnianin od urodzenia - rocznik 1941

  Kolejny raz proszę szanownych radnych: i z prawa, i z lewa wy nie jesteście od polityki! Wy jesteście od rządzenia Moim miastem, w którym się urodziłem i wychowałem . Proszę odrzućcie uprzedzenie polityczne. Nie nadawajcie nazw ulic i innych obiektów nazwiskami ludzi, działaczy. Czy zastanowiliście się co stanie się z nadawanymi przez Was nazwami ulic w ów czas, gdy zmieni się obcja polityczna, a nie daj Boże zmiana ustroju. Jak będziecie się czuli, gdy wasi następcy będą zmieniać wasze nazwy. Niedawny przykład rondo L. Wałęsy?

 • Link do komentarza Kupszcza piątek, 27 października 2017 09:46 napisane przez Kupszcza

  A moim zdaniem to jest tak. Koalicja PO-SLD z założenia uznaje że to co robi rząd PiS jest be i dlatego Rada Miasta nie wyrobiła się ze zmiana nazw ulic do dnia narzuconego ustawa. Teraz będą czekać aż zrobi to wojewoda, żeby zdjąć z siebie odpowiedzialnosc. To po pierwsze. Po drugie trzeba zmienić ulice które są w wykazie ulic do zmiany w IPN. Tam jest ul. Pstrowskiego i 21 stycznia. Chudoby na razie tam nie ma. I to gdyby jakiś radny podał jako argument to ok. Teraz radny, który złożył wniosek może zainicjowac zmianę ulic wynikających z wykazu IPN.

 • Link do komentarza wilk piątek, 27 października 2017 01:49 napisane przez wilk

  Upamiętnić wreszcie ulicą MORAWSKIEGO,dzielnego pułkownika konfederatów,zagończyka i powstańca kościuszkowskiego,a do tego GNIEŹNIANINA !!!!! Szewc Kiliński jest,dlaczego nie ma być Morawski ???? Chyba,że też nie,bo dzielnie walczył przeciw zaborcom,szczególnie rosyjskim !!!!

 • Link do komentarza Lolek czwartek, 26 października 2017 22:01 napisane przez Lolek

  @ Stefan - z glosowania na tej radzi wynika, że dekomunizacja w oświacie jest bardzo, ale to bardzo potrzebna.

 • Link do komentarza Stefan czwartek, 26 października 2017 20:20 napisane przez Stefan

  Szkoda, że takie wykształcone, niby inteligentne osoby, które uczą nasze dzieci w szkołach, nie potrafią samodzielnie myśleć. Trudno bowiem inaczej stwierdzić, gdy się patrzy na takie polityczne głosowania, gdzie podnoszą rękę nie za sprawą słuszną, a jedynie za tym co wypada.

 • Link do komentarza Viola czwartek, 26 października 2017 17:48 napisane przez Viola

  Analittyku, który sowiecki metodami chcesz sprawdzać, kto z kim sypia i gdzie, wyluzuj i sam stań do boju o mandat radnego.

 • Link do komentarza Czytelnik czwartek, 26 października 2017 14:38 napisane przez Czytelnik

  Część radnych zachowała się jak totalna opozycja w Sejmie. Skomuszała rada ma tylko jeszcze rok. Głosowanie typowo polityczne. A dlatego tak jest, bo tacy radni jak Karmoliński jeszcze podskakują.

 • Link do komentarza wilk czwartek, 26 października 2017 12:36 napisane przez wilk

  Za PRL-u pan radny Karmoliński,stary PZPR-owiec, jeszcze zakłamywał historię,będąc jej nauczycielem,pani radna Młodzikowska,była dyrektor I Liceum,co prawda uczyła polskiego,ale historię powinna dość dobrze znać,o reszcie radnych z partii Oszustów nie wspomnę,bo szkoda czasu!!! Napiszę tylko tyle,że KOMUNA dalej rządzi PIERWSZĄ STOLICĄ,tylko przemalowana na różne ugrupowania !!!!
  Przypomnę tylko komuszym radnym UM i prezydentowi ,że do zmiany ulic zobowiązuje ich USTAWA,która była uchwalona ROK TEMU i dawała czas samorządom na uregulowanie tych spraw do 1 września tego roku !!!!

 • Link do komentarza analityk czwartek, 26 października 2017 12:11 napisane przez analityk

  Ustawa kodeks wyborczy mowi jasno. A gdzie ktoś mieszka mozna bardzo latwo sprawdzic. Zeznania swiadkow. Logowania bts telefonu powiedza wszystko. Tylko czy warto zeby radni zajmowali sie swiom kolegą wygaszając mu mandat. Niech ocenią go wyborcy w następnych wyborach. No chyba że mieszkańcy jego okręgu wyborczego złożą taki wniosek.

 • Link do komentarza Aleksander czwartek, 26 października 2017 10:14 napisane przez Aleksander

  Mądrala podpisujący się Prawy i Sprawiedliwy - drogi filozofie skończyły się czasy, gdy Polakowi wolno było mieć tylko jedno mieszkanie i radny Lubbe o ile go stać może mieć ich dziesięć. A Tobie nic do tego. Jego centrum życiowe jest w Gnieźnie i to jest najważniejsze. A ty nie wylazłeś jeszcze z komuszałych przepisów i chcesz nadal wszystko i wszystkich ustawiać wg sowieckich zasad.

 • Link do komentarza Stachu czwartek, 26 października 2017 09:55 napisane przez Stachu

  Drodzy radni.... a czy nasi Gnieźnieńscy Olimpijczycy zasługują na rondo w takim stanie? Może byście się własnie tym rondem zajęli bo to jak na razie obraza dla naszych wybitnych sportowców a nie upamiętnienie....

 • Link do komentarza Stefan czwartek, 26 października 2017 07:43 napisane przez Stefan

  Nazw rond nikt, poza tymi zaciekle walczącymi o elektorat radnymi i pojedynczymi pasjonatami, nie pamięta. Nazwy ulic są długowieczne, nawet po zmianie. Pytanie więc czy chodzi Wam o upamiętnienie danych osób w pamięci ludzi czy po prostu o odfajkowanie jakiejś historycznej powinności. Co by wolał Pan Pilecki? Być w pamięci ludzi czy mieć tablicę i znicz na rondzie?

 • Link do komentarza bob czwartek, 26 października 2017 06:23 napisane przez bob

  Cóż pretensje tylko do siebie jacy wyborcy tacy radni! - ciało pedagogiczne nie znosi sprzeciwu! Ma rację koniec kropka! To dlatego mamy taki nędzny poziom nauczania w I stolicy Polski, że o tym fakcie nie wie pół Polski, a nawet niektórzy wierzą, że to poznań - a to przecież wymagało by od nich odczytania i pasji dla historii ,,, ekonomiści się znaleźli, że za drogo, i do tego faryzeusze - że niby z odzysku?!

 • Link do komentarza Prawy i Sprawiedliwy czwartek, 26 października 2017 05:17 napisane przez Prawy i Sprawiedliwy

  Co w tej Radzie robi radny Lubbe na stałę zamieszkujący w Słwawnie, gmina Kiszkowo ? Czas chyba to sprawdzić . Miasto Gniezno stać na to aby je reprezentował mieszkaniec Pierwszej Stolicy Polski a nie ktoś dojeżdżający tu jedynie do pracy.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane