środa, 01 listopada 2017 17:13

Procesja na cmentarzu świętokrzyskim

 
Procesja na cmentarzu świętokrzyskim fot. Rafał Wichniewicz

Nieodłącznym elementem Wszystkich Świętych jest modlitwa za tych, którzy ubiegli nas w życiu i do których dziś przychodzimy na ich miejsca spoczynku, aby w zadumie myśleć o przemijającym czasie.

Przy tej okazji, na każdej z gnieźnieńskich nekropolii odbywają się procesje wzdłuż alejek cmentarnych, a przy poszczególnych stacjach odmawiane są modlitwy za zmarłych. Duchownych, rodziny, dalszych krewnych, przyjaciół, sąsiadów, a nawet tych, z którymi przez lata żyło się w niezgodzie. Wobec śmierci wszyscy są bowiem sobie równi, a wznoszone do Boga litanie wołają o wybaczenie doczesnych grzechów swoich i tych, którzy już odeszli z tego świata. Tak samo było też w trakcie procesji żałobnej, która odbyła się na cmentarzu św. Krzyża, którą prowadziło kilku księży i braci zakonnych z gnieźnieńskich parafii, a w której uczestniczyli także liczni wierni obecni na cmentarzu. 

Po dojściu na Wzgórze Świętokrzyskie, procesję zakończyło wspólne odśpiewanie antyfony Witaj Królowo, po czym rozpoczęła się msza święta odprawiana przez księży z parafii pw. bł. Jolenty.

 

18 komentarzy

 • Link do komentarza katolik sobota, 04 listopada 2017 11:55 napisane przez katolik

  I to jest właśnie środowislo kościelno- katolickie. Nie przyjmujące argumentów i obrzucające błotem. Ciemny lud ma płacic i nie wymagać! Jak w średniowieczu. Czyż nie seba!

 • Link do komentarza Seba sobota, 04 listopada 2017 11:08 napisane przez Seba

  Tomek, najpierw zatroszcz się o dojście do różnych urzędów dla inwalidów. Budasz wydaje pieniądze na plażę na rynku, a nie pomyśli o windzie do swojego lub jego zastępców gabinetów. Nie ma możliwości dojścia przez inwalidów a już na wózkach wcale do lekarza pierwszego kontaktu, do wielu specjalistów, do różnych instytucji i sklepów, a ty o tym cmentarzu do znudzenia. Chyba wiesz, że po tym orkanie wszelkie dojazdowe drogi zostały rozjechane przez dźwigi i ciężkie samochody do wywozu połamanych wiekowych drzew? Chyba widzisz, jaka jest aura w tym roku powodująca rozmakanie gleby. Jeżeli Twój rozum tego nie ogarnia, to znaczy, że ani szkoła ani dom nie nauczyli Ciebie myślenia.

 • Link do komentarza tomek sobota, 04 listopada 2017 10:35 napisane przez tomek

  nierozumnym to trzeba być, by pisać takie komentarze. komu broni się w ten sposób dokonanie odpustu za zmarłych w wybranym dniu? Każdemu dojście do grobu powinno być umożliwione, a zdemolowana ścieżka na św. Piotra na to nie pozwoliła.

 • Link do komentarza Mama piątek, 03 listopada 2017 22:25 napisane przez Mama

  Monika ma racje.trzeba umiec sobie poradzic w sytuacji,a nie biadolic na prawo i lewo

 • Link do komentarza Darek piątek, 03 listopada 2017 22:15 napisane przez Darek

  user - trzeba być nierozumnym, by w taki tłok pchać się z wózkiem z dzieckiem albo wózkiem inwalidzkim na cmentarze!

 • Link do komentarza Monika piątek, 03 listopada 2017 18:31 napisane przez Monika

  Mnie dokuczają stawy i w taki dzień w dniu największego ruchu nie chadzam na cmentarz. Modlę się za swoich bliskich w domu i nie narzekam, tak, jak niektorzy z Was.

 • Link do komentarza User piątek, 03 listopada 2017 09:26 napisane przez User

  Czasami samo dojście do tego cmentarza to spore wyzwanie dla ludzi poruszających się na wózkach inwalidzkich czy dla rodziców z wózkami dziecięcymi, a wszystko przez samochody zajmujące chodnik wzdłuż ulicy Kłeckowskiej

 • Link do komentarza ciekawy piątek, 03 listopada 2017 08:41 napisane przez ciekawy

  Gom, gdzie płaciłeś za pogrzeb grabarzowi 1000 złotych? A może tak rozpocząć dyskusję na temat tych pogrzebów? Ile kto bierze i czy ma zgłoszonych ludzi i płaci podatki? A organista ile bierze i czy wystawia kwit?

 • Link do komentarza Gom piątek, 03 listopada 2017 01:45 napisane przez Gom

  Zgadzam się z większością komentarzy. Jest zarzadzadzca cmentarza i to on odpowiada za ten bałagan. A płaci mu parafia ......... No cóż za pogrzeb sobie liczą koło tysiąca zł ....... Chyba mało , bo nie wystarczy na utrzymanie czystości na cmentarzu.

 • Link do komentarza grave-digger piątek, 03 listopada 2017 00:24 napisane przez grave-digger

  @ czwartek, 02 listopada 2017 16:49 napisane przez do tosia - Niech sobie tosia policzy te wielkie pieniądze na cmentarzu św. Piotra, na którym odbywa się przeciętnie 8 pogrzebów miesięcznie. Czasem więcej, ale czasem mniej. Miejsce grzebalne kosztuje chyba 400 zł, tj, 3200 przychodu miesięcznie. Grabarz zatrudniony prawdopodobnie na etacie, ze składkami ZUS i podatkiem. Musi sprzątać kościół i te hektary cmentarza. Kopanie grobu extra płatne, ale to robota nie dla każdego i niezbyt lekka. A te śmieci to nie tylko ustawienie kontenera. To jest naprawdę wielki wydatek i nie starcza tych składek na jeden wywóz, a są okresy, ze trzeba wywozić 2-3 razy w miesiącu, a po takim święcie zmarłych to są tony.I przestań z tymi paragonami i kwitami, bo na wielu cmentarzach już jest wszytko na kasach fiskalnych i jak nie wiesz, to nie zabieraj głosu.

 • Link do komentarza sad czwartek, 02 listopada 2017 22:58 napisane przez sad

  powiedz to samo starszym osobom o kulach, ty prosiaczku błotny

 • Link do komentarza Oli czwartek, 02 listopada 2017 22:29 napisane przez Oli

  Same damy sie tu chyba wypowiadaja,ktorym szpileczki wlatuja w blotko,a futro sie gniecie

 • Link do komentarza renata czwartek, 02 listopada 2017 18:55 napisane przez renata

  Cmentarz św. Piotra - dramat na alejce wzdłuż stadniny i dalej w kierunku pomnika powstańców. Na ostatnim odcinku błotne koleiny i brak możliwości przejścia. Dlaczego tego nikt nie upilnował przynajmniej na jeden dzień przed świętem??????

 • Link do komentarza do tosia czwartek, 02 listopada 2017 16:49 napisane przez do tosia

  Inne cmentarze umialy a ten nie? Tam tez ludzie sa roszczeniowi i chca wszystko za free? Ludzie placa za miejsca na cmentarzu o ile sie nie myle z gory za kilkanascie lat. Placa skladi. Od tego jest chyba jakis smieszny podatek ryczaltow. Bo paragonow n a razie w kosciele nie daja. Kazdy sakrament jest platny. Czy naprawde nie da sie z tego zrobic sciezek? Nie mowiac juz o calym balaganie ze smieciami. Taki smietnik to sa grosze. Wystarczy ustawic takich smietnikow kilka i zamowic smieciare. Po klopocie.

 • Link do komentarza Tosia czwartek, 02 listopada 2017 14:44 napisane przez Tosia

  Ludzie są bardzo roszczeniowi. Wydaje im się, że wszystko im się należy, najlepiej za free...

 • Link do komentarza parafianin czwartek, 02 listopada 2017 12:44 napisane przez parafianin

  Czy cmentarz Piotra i Pawła nie podlega czasem pod Katedrę?

 • Link do komentarza parafianka czwartek, 02 listopada 2017 09:36 napisane przez parafianka

  Panie Cezary P. Nie do końca z Panem się zgodzę. Ludzie na cmentarze niszą tony śmieci w postaci całych palet zniczy i kwiatów, w tym tego chińskiego badziewia. Potem to wyrzucają do kontenerów, których wywożenie kosztuje dziesiątji tysięcy. Pisze Pan o "dobrze prosperującej firmie" jaką jest Kościół. To ja się pana zapytam, ile Pan daje miesięcznie na tacę, że to ma wg pana tak świetnie prosperować? I wcale nie podejmuję dyskusji na ten temat dkatego, że bronię parafię, ale wiem, ile zbiera się tej kasy i na co ona z trudem wystarcza. Są parafie z trudem urzymujące się na krawędzi ubóstwa, natomiast niestety nielicznym starcza na pokrywanie bieżących potrzeb, a o nadwyżce nie ma mowy.

 • Link do komentarza Cezary P. środa, 01 listopada 2017 22:16 napisane przez Cezary P.

  Chciałbym, żeby redakcja zajęła się sprawą braku ścieżek na cmentarzu na ulicy Kłeckoskiej. Moim zdaniem to skandal, że na wszystkich cmentarzach są ścieżki z kostki brukowej, a tam syf i błoto. Jak tak można? Co by było, gdyby ulewnie padało? Czy to naprawdę tyle kosztuje? Kolejna rzecz to śmieci. Na tym samym cmentarzu. Widziałem JEDEN śmietnik. Czy naprawdę zarządca nie przewidział (jak co roku), że śmieci będzie dużo i JEDEN śmietnik nie wystarczy? Po prostu niewiarygodne. Świetnie prosperująca firma jaką jest kościół i taka kompromitacja kolejny rok z rzędu? To nie do pomyślenia. Tym bardziej, że na tym cmentarzu znajduje się pomnik powstańców. Proszę o rekację. Może działania Pana Redaktora coś zmienią w tej sprawie, bo kolejny rok z rzędu źle się odwiedza ten cmenatarz. Za wzór może służyć cmentarz Świętokrzyski.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane