środa, 08 listopada 2017 14:20

Budżet obywatelski tylko z nazwy?

 
Budżet obywatelski tylko z nazwy? archiwum redakcji

W miniony poniedziałek ruszyła kolejna edycja budżetu obywatelskiego. Do niektórych mieszkańców w tej sprawie zapukali dozorcy Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej z... gotowymi odpowiedziami.

Budżet obywatelski jest demokratycznym procesem narzędziem, który powierza obywatelom prawo alokowania części środków z budżetu miejskiego. (pisownia oryginalna - przyp. red.)*

Demokratyczne narzędzie, współdecydowanie, potrzeby społeczeństwa - te trzy sformułowania nieco kłócą się z praktyką głosowania w budżecie obywatelskim, z jaką mają do czynienia od trzech dni mieszkańcy Winiar.

W miniony poniedziałek 6 listopada ruszyło głosowanie na dziesięć projektów, które zostały zakwalifikowane przez urzędników. Jednocześnie w trasę ruszyli też... dozorcy. Na polecenie Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, każdy z nich miał otrzymać spory plik formularzy do głosowania w budżecie obywatelskim. Dodajmy, że są one wypełnione. W jaki sposób?

Na każdej karcie głosowania, na której mieszkańcy mogą zadecydować o wyborze trzech projektów (poprzez wpisanie ich cyfr w wolne okienka) zaznaczony został jeden, konkretny, a pozostałe zostały skreślone. Jaki wpisano? Chodzi o budowę "Strefy zabaw i wypoczynku na osiedlu Kazimierza Wielkiego (teren wokół stawku)" na kwotę 330 tys. złotych. - Przed południem miałam dzwonek do drzwi, otworzyłam i zobaczyłam swojego dozorcę. Wydawał się być nie do końca przekonany tym, z czym do mnie przychodzi. Zapytał, czy byłabym chętna wypełnić formularz i w ten sposób zagłosować. Odpowiedziałam, że nie, bo już głosowałam internetowo. Skłamałam, bo nie podoba mi się coś takiego, że ktoś ma decydować za mnie, na jaki projekt zagłosuję - przekazała nam Joanna, mieszkanka jednego z osiedli na Winiarach. Z informacji, do których udało się nam dotrzeć wynika, że dozorcy zbieranie głosów otrzymali jako polecenie. Następnie, po wypełnieniu formularzy, mają je zabrać ze sobą i z powrotem dostarczyć do Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, skąd mają trafić do urny. Czy tak wygląda owo "demokratyczne narzędzie", jakim jest budżet obywatelski? 

Jedna z osób, która się z nami skontaktowała, mieszka na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Przyznała, że faktycznie, teren przy stawku powinien zostać uporządkowany i zadbany, tak jak to zakłada projekt: - Nie podoba mi się jednak to, w jaki sposób to ma być osiągnięte - przyznał Tomasz, który także nam zgłosił tę sprawę i dodał: - Wiadomo, że w godzinach rannych, kiedy chodzą dozorcy, można zastać w domach głównie starsze osoby. W ten sposób łatwo można zgarnąć sporo głosów od osób, które same nie pójdą zagłosować. Dodajmy, że do wybierania pierwszego projektu, spółdzielnia oficjalnie namawia na swojej stronie.

Współdecydowanie o przeznaczeniu publicznych pieniędzy ma w założeniu zbliżyć do siebie ludzi, pozwolić im poznać wzajemnie swoje potrzeby i zmotywować do wspólnego działania.*

Podobne przypadki do powyższego, a więc podsuwanie wskazanego projektu i skreślanie pozostałych dwóch wolnych okienek, były już praktykowane w poprzednich latach przy innych projektach gnieźnieńskiego budżetu obywatelskiego. Nie wszystkim się to podoba, także niektórym radnym miejskim, którzy swojego czasu wyrażali pewne wątpliwości co do takiego sposobu głosowania. 

W tej sprawie chodzi też o to, czy głosowanie przez osobę trzecią jest dozwolone - o to także pytali nas mieszkańcy. - Taki sposób głosowania nie jest niezgodny z regulaminem. Karta do głosowania jest powszechnie dostępna, można ją także wydrukować, wypełnić i wrzucić do urny w wyznaczonym punkcie także za pośrednictwem osób trzecich - przekazała nam Anna Dzionek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

Smaku w powyższej sprawie może dodać fakt, że - jak wynika z naszych informacji - dozorcy formularze otrzymali już w poniedziałek 6 listopada rano. To oznacza, że ich wydrukowanie w takiej ilości (i zakreślenie), musiało nastąpić przed tym terminem. Tymczasem na stronie budżetu obywatelskiego, podlegającej pod stronę Urzędu Miasta, karta do głosowania w tegorocznej edycji była niedostępna do poniedziałkowego rana, a do tego czasu link odsyłał pod adres, na którym wyświetlał się brak pliku (jak widać na zdjęciu z ekranu).

Uczestnictwo mieszkańców w tworzeniu budżetu obywatelskiego pozwoli władzom naszego miasta na lepsze rozumienie potrzeb społeczeństwa, jego wymagań i preferencji.*

Analogiczna sytuacja do powyższej miała miejsce w ubiegłym roku w Toruniu, gdzie studentom Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rozdawano wypełnione już karty do głosowania na budowę parkingu przy jednym z budynków uczelnianych. Tam, jak donosi miejscowa prasa, zdarzały się nawet telefony z pytaniami, czy młodzi ludzie już wzięli udział i zagłosowali. Większym skandalem zakończył się jeden z budżetów obywatelskich w Krakowie, gdzie forsowano dość specyficzny projekt, polegający na zakupie szybowców i zorganizowaniu szkoleń dla kilkudziesięciu osób, a w internecie pojawiły się propozycje pieniędzy za zebrane w tym celu głosy. Tak też można, tylko czy to jest uczciwe?

Wracając do Gniezna - w całej sprawie wszystko co prawda jest zgodne z prawem i regulaminem (choć otwarta pozostaje kwestia udostępniania dozorcom swoich danych osobowych), ale jednak pozostaje tu pewien zgrzyt. Trudno bowiem mówić o kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego, kiedy ma się do czynienia ze zbieraniem podpisów i odrzucaniem tych, które zgłosili inni mieszkańcy Gniezna. Tak co najwyżej buduje się egoizm społeczny na potrzeby, które być może wynikają z ważniejszych przesłanek. Tak jest chociażby z propozycją remontu chodnika, który do budżetu obywatelskiego zgłosił niepełnosprawny mieszkaniec miasta, poruszający się na wózku inwalidzkim: - Chodnik przy ul. Żwirki i Wigury, łączącej jedną z większych dzielnic naszego miasta z centrum i dalej - z dworcem, jest tak dziurawy, że zawsze gdy go pokonuję, przeżywam "armagedon" i zastanawiam się, czy mój pojazd to przetrwa... - pisze autor projektu, który zwraca się do gnieźnian na Facebooku. Taki pomysł, a właściwie prośba, aż bije w oczy.

W całej sprawie pozostaje więc dodatkowe pytanie, czy po prostu nie da się pewnych zadań wykonać w normalny sposób, niż czekając, aż ktoś je zgłosi do budżetu obywatelskiego? To pytanie pozostawiamy bez odpowiedzi.

 

*Powyższe cytaty pochodzą z uzasadnienia do uchwały Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna na 2018 rok.

92 komentarzy

 • Link do komentarza Endrju poniedziałek, 20 listopada 2017 16:30 napisane przez Endrju

  Wybory do parlamentu są w 2019 roku,wobec czego Budasz wystartuje na Prezydenta Gniezna. Ewentualnie rok później wystartuje do sejmu. Jeśli się dostanie wtedy będą nowe wybory na Prezydenta miasta. Do kandydatów, którzy tu się przewijają dodałbym jeszcze Jarosława Grobelnego. Z Gruszczyńskim nawet nie zartujcie. Gościu jest skończony.

 • Link do komentarza czarna mamba poniedziałek, 20 listopada 2017 15:24 napisane przez czarna mamba

  Jak o mnie chodzi, to niech PO wystawi Gruszczyńskiego. Przynajmniej skończy się panowanie platformy w Gnieźnie :-)))

 • Link do komentarza xxxx poniedziałek, 20 listopada 2017 13:02 napisane przez xxxx

  abc jak szukasz odpowiedzi na nurtujące ciebie pytania to idź do magistratu i zapytaj urzędników na kogo nie będą głosowali

 • Link do komentarza ert poniedziałek, 20 listopada 2017 12:52 napisane przez ert

  Do liczenia głosów zatrudnić dozorców, będzie szybciej

 • Link do komentarza heheheheheheheheheh poniedziałek, 20 listopada 2017 12:50 napisane przez heheheheheheheheheh

  ale żeś wypalił z tym Gruszczyńskim, to ci dopiero dowcip miesiąca, no i ten Budasz na posła. Podobno że Kowalski też miał notowania i chęci do parlamentu , no i co najważniejsze że w Gnieźnie podobno też nie miał mieć z kim przegrać

 • Link do komentarza ciekawy poniedziałek, 20 listopada 2017 12:12 napisane przez ciekawy

  Budasz ma, jak ćwierkają wróbelki, bardzo dobre notowania w Partii , Ma wobec tego pozostawić miejsce prezydenta miasta dla Pana Gruszczyńskiego, a sam ma kandydować na posła, bo ma ambicje iść "wyżej". Czy to się potwierdzi? zobaczymy

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 20 listopada 2017 11:39 napisane przez wyborca

  Prezydentem Gniezna może zostać każdy obywatel spełniający warunki przewidziane ustawą. I może to być mieszkaniec Pacanowa lub Ciechanowa. Miejsce zamieszkania kandydata na prezydenta nie ma znaczenia! A wszelkie programy schowajcie sobie do biurek. Ma to być człowiek sprawny intelektualnie, wykształcony, odpowiedzialny, a przede wszystkim uczciwy i nie zamieszany w lokalne powiązania.

 • Link do komentarza :-))))))))))) poniedziałek, 20 listopada 2017 11:30 napisane przez :-)))))))))))

  do abc, a jakiej odpowiedzi oczekujesz, przecież to Prawo i Sprawiedliwość wygra, nazwisko dla mnie nie jest ważne i niezależnie kogo wystawią to oddam głos na kandydata z PiS na prezydenta Gniezna . Kogo można teraz wskazać ? to nie ja wyznaczam kandydatów i nie wiem kogo oni wyznaczą , jedno wiem że będę głosował na kogoś z PiS. Wygrana PiS to nie jest zaklinanie rzeczywistości , o czym się przekonasz.

 • Link do komentarza Redakcja Gniezno24.com poniedziałek, 20 listopada 2017 11:12 napisane przez Redakcja Gniezno24.com

  Wyniki mają zostać podane w piątek 23 listopada przed południem.

 • Link do komentarza Koryfeusz poniedziałek, 20 listopada 2017 10:59 napisane przez Koryfeusz

  Ciekaw jestem kiedy będą wyniki głosowania? Przez weekend to program powinien już dawno obrobić kwestię głosowania przez internet. Zliczenie głosów ręcznych to pół dnia (obwodowe komisje wyborcze muszą zliczyć kilka tysięcy głosów w ciągu jednej nocy). Dzisiaj po południu wyniki powinny być znane, chyba, że nie ma kto tych głosów liczyć.

 • Link do komentarza Kupszcza poniedziałek, 20 listopada 2017 10:49 napisane przez Kupszcza

  Podobno trzeba będzie startować z partii lub ewentualnie stowarzyszeń. Oczywiście mam nadzieję że obecny prezydent nie pozostawi tonacego okrętu i będzie wierny swojej partii i poglądom. Mam już dość kandydatów, którzy zmieniają partie lub stowarzyszenia w zależności od słupków poparcia. Takim od dawna mówię NIE. Można np. Nie lubić radnych SLD wywodzących się z PZPR i choć na nich nie głosuje to oni partii nie zmieniają. Ciekawe, bardzo ciekawe jak się zachowa Pan Prezydent.

 • Link do komentarza elemeledudki poniedziałek, 20 listopada 2017 10:11 napisane przez elemeledudki

  @abc nazwiska sie nie wybiera tylko osobowość i program to po pierwsze. Po drugie zobaczymy jak wejda nowe zasady segregacji odpadow a wraz z nia podwyźka cen,ktora dotknie tylko jednej cześci mieszkancow ale tez wyborcow szefa Magistratu tzw. nowobogackich.

 • Link do komentarza Szperacz poniedziałek, 20 listopada 2017 10:01 napisane przez Szperacz

  No to sobie podywagujmy

  PiS może wystawić Tarczyńską, Makohońskiego albo Twardowską. Gniezno XXI Iglińskiego, PSL Berlika. SLD raczej się nie będzie wtrącać Platformie ale jakby coś im strzeliło do głowy to mają Andrzejewskiego i Kujawę.

 • Link do komentarza ciekawy poniedziałek, 20 listopada 2017 07:19 napisane przez ciekawy

  Ile mamy stowarzyszeń w Gnieźnie, które mogą wystawić własnego kandydata na prezydenta? Ktoś potrafi je wyliczyć ? Bo wiem,że jest dużo Ale osobiście znam tylko dwa Gniezno XXI i jacyś Wielkopolanie. Ktoś pomoże mi wymienić inne ?

 • Link do komentarza abc poniedziałek, 20 listopada 2017 06:22 napisane przez abc

  Widze że lubicie zaklinać rzeczywistość. Odpowiedzi na pytanie jak nie było tak nie ma.

 • Link do komentarza EagleEye niedziela, 19 listopada 2017 20:25 napisane przez EagleEye

  @abc jakiej flustracji halo.Flustracja to jest ale w Magistracie bo te kolorowanie i lukrowanie Pierwszej Stolicy Polski juz nie przekonuje mieszkańców. Dzialanie PR pewnych osób zatrudnionych specjalnie do UM spełzaja na niczym.Ja tylko czekam jaj szef Magistratu ogłosi z jakiej to listy wystartuje bo z tego sa znani ze lubia skory zmieniac jak cameleon. Takze wszystko powoli szanowny @abc

 • Link do komentarza wu-zet niedziela, 19 listopada 2017 18:42 napisane przez wu-zet

  do abc - przyjdzie czas, będzie pora i wszystkiego się dowiesz. Zresztą też masz szanse pokonania budzika, możesz kandydować, na tym polega demokracja.

 • Link do komentarza ten o dziwnym nicku niedziela, 19 listopada 2017 18:32 napisane przez ten o dziwnym nicku

  Ty abc. Gdzie widzisz frustrację w cierpliwym oczekiwaniu na nieuniknione ? Jakie znaczenie mają nazwiska ? Liczą się programy i ich spełnianie. W ostatnich wyborach prezydenta Gniezna, w pierwszej turze przedstawiciel PiS spokojnie wygrał z pozostałymi. W drugiej turze przegrana PiS ilością ok. 2700 głosów po otrzymanym poparciu kandydata PO od upadającego SLD, to niewielka różnica w porównaniu do poprzednich wyborów. Pamiętaj że wybory prezydenta Gniezna odbywały się w innej sytuacji społeczno-politycznej, w dodatku przed wyborami prezydenta RP i parlamentarnymi, w których już twoi idole ponieśli sromotną klęskę. Zauważ jakie zmiany nastąpiły gdy PiS doszedł do władzy w kraju. Jak prowadzona jest polityka społeczno-gospodarcza, jak spada bezrobocie, jak rozliczają afery. Wzrost poparcia w sondażach dla PiS nie bierze się znikąd. Ludzie poznali się pozytywnie na PiS-ie, nawet agencje ratingowe, które z początku roztaczały czarne wizje, teraz o dziwo za rządów tego „niedobrego” PiS, podnoszą nieustannie prognozy wskaźników ekonomicznych dla Polski. W 2018 roku , jako główni będą kandydowali - przedstawiciel PiS i zapewne Budasz. PiS dla kraju pokazał rzetelne programy i ich realizowanie. Co zrobił Budasz dla rozwiązania problemów komunikacyjnych Gniezna , co zrobił w zakresie polityki społeczno-gospodarczej ? Ty abc myślisz że gnieźnianie to bezwolne maszyny do głosowania , otóż nie – gnieźnianie swój rozum mają, czego przykładem jest chociażby sprzeciw w tym zbieraniu głosów przez dozorców, czy oburzenie sprawą prezesury TBS. Gniezno potrzebuje prawdziwego gospodarza, właściwych działań w zakresie polityki społeczno-gospodarczej, nowych rozwiązań infrastrukturalnych oraz sporych zmian w funkcjonowaniu urzędu i spółek komunalnych . Gnieźnian już nie bawią gazetki propagandowe czy inne działania wizerunkowe. Ty abc, uwierz w gnieźnian , oni tym razem dobrze wybiorą, nazwisko wybranego poznasz jesienią 2018 roku.

 • Link do komentarza abc niedziela, 19 listopada 2017 13:09 napisane przez abc

  Tak jak myślałem. Żadnego konkretnego nazwiska tylko okrągłe półzdania pełne frustracji. Ha ha ha

 • Link do komentarza Laweta niedziela, 19 listopada 2017 11:43 napisane przez Laweta

  Do abc - Komorowski też był nie do pokonania!

startpoprz.12345nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane