piątek, 10 listopada 2017 11:29

Sprawdź aktualną jakość powietrza w Gnieźnie

 
Sprawdź aktualną jakość powietrza w Gnieźnie archiwum redakcji

Na terenie Gniezna zainstalowane zostało urządzenie monitorujące bieżący stan zanieczyszczenia powietrza i oceniające zagrożenie smogiem. To o wiele lepsze narzędzie od dotychczas stosowanej metody kontrolującej natężenie pyłów.

Czujnik projektu AirQuality został zainstalowany na budynku mieszkalnym przy ul. Artyleryjskiej, gdzie od 1 listopada jest monitorowana jakość powietrza na terenie Gniezna. Urządzenie kontroluje ilość pyłów zawieszonych w powietrzu PM 10, PM 2,5 i PM 1,0, a więc tych, które są najbardziej odpowiedzialne za powstawanie smogu. Dane, zbierane są na bieżąco, a uśrednione godzinowo wyniki aktualizowane są co minutę na stronie airquality.pl/gniezno-poludnie.

Co więcej, do pobrania jest także darmowa aplikacja mobilna (niespełna 7 MB) na telefony komórkowe z systemem Android, która informuje o temperaturze, stopniu wilgotności, ciśnieniu oraz intensywności zapylenia i ocenie jakości powietrza w danej chwili. 

Przypomnijmy iż od kilku lat na terenie miasta istnieje inne urządzenie monitorujące, które jednak do tej pory działało na zasadzie udostępniania danych dopiero po czasie zakończenia okresu kontrolnego (miesiąca). Takie działanie nie pozwalało na bieżące ocenianie stanu powietrza, które mogło wpływać na zdrowie mieszkańców miasta, a już w lutym tego roku ogłaszane były informacje o występującym złym stanie powietrza. Urządzenia te nie mierzyły także drobniejszych stopni zapylenia, a więc PM 2,5 i PM 1,0. 

Z danych za okres badawczy od stycznia do września (okres niepełny z brakami pomiarowymi) wynika, że na terenie Gniezna osiągnięty już został roczny limit 35 dni, w które przekroczono poziom stężenia pyłu PM 10.

15 komentarzy

 • Link do komentarza Gnieźnienski Słoik piątek, 17 listopada 2017 10:14 napisane przez Gnieźnienski Słoik

  jest jescze jeden czujnik. https://map.airly.eu/pl/#latitude=52.53357&longitude=17.60159&id=2188

 • Link do komentarza z Gniezna poniedziałek, 13 listopada 2017 09:00 napisane przez z Gniezna

  Faktycznie znowu zbliżamy się do końca skali. Mamy rekordy , wygrywamy z Poznaniem pokazującym mniej cyferek.

 • Link do komentarza PObudka poniedziałek, 13 listopada 2017 08:37 napisane przez PObudka

  Hej strażnicy ! PObudka, budzik dzwoni dzyń dzyń , znowu mierniki pokazują złą jakość powietrza, wyjść na zewnątrz , wystarczy wzrok i nos , ruszajcie do akcji bo wam starzy wyborcy powymierają a na młodych nie POwinniście liczyć bo dla nich w Gnieźnie nie macie godnej pracy i płacy! Tu macie problem, bo do tego bieda śmieciami pali w piecach i jak pogodzić to wszystko gdy zostało 356 dni !

 • Link do komentarza Andy niedziela, 12 listopada 2017 22:39 napisane przez Andy

  Woli ścisłości: projekt AirQuality z tego co wiem jest prywatną inicjatywą - władze naszego miasta nie przyczyniły się w żadnym stopniu do niego. Teraz mam nadzieje, że nasi włodarze otworzą oczy na skalę problemu (smrodu)...tym bardziej że czujnik znajduje się w pobliżu Szkoły PRYMUS i Centrum rekreacyjno-sportowego Regiment...

 • Link do komentarza Andrzej niedziela, 12 listopada 2017 20:56 napisane przez Andrzej

  2017-11-12 , jest godzina 20/40 , okolice ulicy Cymsa, jest taki smród i takie zadymienie że w oczy gryzie, tak jest niemal codziennie, patrzę teraz na stronie gdzie są wyniki z tego urządzenia i tam już skali brakuje. Niech mi nikt kitu nie wciska o tych działaniach, tak jest od wielu lat nieustannie że smród z kominów idzie . Żeby jakieś akcje prowadzić to nie potrzeba żadnych dronów czy satelit , wystarczy przejść obok domów z dymiącymi kominami żeby wyczuć skąd śmierdzi palonym plastykiem i innymi śmieciami. Wystarczy się zainteresować rejonem Osiedla Grunwaldzkiego żeby zobaczyć walające się śmieci i butelki po alkoholu oraz zrujnowany przystanek MPK. Zatrudnić młodych i zdrowych do Straży Miejskiej a nie emerytów do siedzenia na uroczystościach i nadstawiania twarzy do fotek.

 • Link do komentarza Policzyla sobota, 11 listopada 2017 15:52 napisane przez Policzyla

  Smiech na sali to,że jesteś tak dobrze zorientowany bo zapewne drugi przypadek był u ciebie. Takie rzeczy nie są tajne,więc jakiś ciekawy ile tego mieli idź i zapytaj,tak poprostu.

 • Link do komentarza luk.viper sobota, 11 listopada 2017 13:02 napisane przez luk.viper

  Chore to wszystko. Zastraszanie karami, kontrolami straży itp. Państwo, tak naprawdę środowisko ma głęboko w d. Przykład - chory psychicznie Szyszko. Nakładanie kar na przeciętnego "Kowalskiego" żeby łatać dziurę budżetową. Co mają robić ludzie, jak węgla nawet nie ma w składach, w chorym Państwie, szantażowanym przez najgorszy typ ludzi - zwanych górnikami. Te mendy najlepiej jakby nigdy nie wychodziły spod ziemi!!! Co chwile tylko żądają coraz więcej przywilejów. Polska gospodarka chyba najbardziej w europie jest oparta na wydobyciu węgla, którego nie można kupić. Jak już obłowią się pieniędzmi z grzywien, to węgiel pojawi się w sprzedaży po mocno zawyżonych cenach. Dzięki temu, rzadko kogo będzie na niego stać, przez co grzywny cały czas będą zasilały budżet. Taka polityka jest chora! Brawo bardzo dobrze, każdy powinien teraz palić opony, śmieci i wszystko co najgorsze, jak nie może niczym innym.

 • Link do komentarza Smiech na sali piątek, 10 listopada 2017 23:48 napisane przez Smiech na sali

  A co z akcjami straży miejskiej ? Przecież miało być lepiej. W zeszłym roku ujawniono 2 przypadki palenia śmieciami w tym jeden w Spółce Miejskiej. No ale w media poszła informacja o braku pobłażania dla trucicieli.

 • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 10 listopada 2017 23:39 napisane przez Mieszkaniec

  Czujniki, akcje straży miejskiej, a na ul. Pstrowskiego nie można okna otworzyć taki smród.

 • Link do komentarza AU piątek, 10 listopada 2017 20:10 napisane przez AU

  Co nam po czujniku jak z kominów smród taki że nie można oddychać. Gdzie te obiecane działania Straży Miejskiej ?

 • Link do komentarza Schredder piątek, 10 listopada 2017 15:27 napisane przez Schredder

  I co mnie da to sprawdzenie? Powietrze zrobi się czystsze?

 • Link do komentarza rob piątek, 10 listopada 2017 13:14 napisane przez rob

  W całym poznaniu jest tylko tyle urządzeń, że można je policzyć na palcach jednej ręki. Na Gniezno taka, jak jest na Artyleryjskiej wystarczy, choć można byłoby ją zamieścić bliżej centrum, gdzie wiara wiadrami dorzuca śmieci do pieców.

 • Link do komentarza dziadzia piątek, 10 listopada 2017 12:58 napisane przez dziadzia

  Szkoda, że aplikacja tylko na Androida. Czekamy na wersję na iOS.

 • Link do komentarza DOCIEKLIWY piątek, 10 listopada 2017 12:33 napisane przez DOCIEKLIWY

  Nie w całym Gnieźnie a wyłącznie, TYLKO na osiedlu GRUNWALDZKIM. Te niskie domy i rodziny w nich mieszkające po prostu rządzą się własnymi prawami i ich żadne ograniczenia w spalaniu byle czego nie obowiązują .
  Proszę teraz zmierzyć ilość zanieczyszczeń i pyłów na Winiarach !

 • Link do komentarza Gom piątek, 10 listopada 2017 11:46 napisane przez Gom

  Godzina 11.43 mamy złą jakość powietrza

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane