sobota, 11 listopada 2017 14:48

Uroczystości 99. rocznicy odzyskania niepodległości

 
Uroczystości 99. rocznicy odzyskania niepodległości fot. Rafał Wichniewicz

Na mszę świętą oraz spotkanie z marszałkiem Józefem Piłsudskim zostali tradycyjnie zaproszeni mieszkańcy Gniezna w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystości zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w bazylice św. Wojciecha pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski. Na nabożeństwie pojawiły się liczni przedstawiciele parlamentu, samorządu, służb mundurowych a także delegacje z pocztami sztandarowymi.

W trakcie homilii Prymas Polski zwrócił się do zgromadzonych: - Trzeba pamiętać, jak mówił nam św. Jan Paweł II, że wolności można używać dobrze lub źle, że można będąc wolnym budować albo niszczyć. Trzeba pamiętać, że prawdziwą wolność mierzy się stopniem gotowości do służby i daru z siebie. Tak pojęta wolność przyczynia się do troski o nasz wspólny dom, o Polskę, Ojczyznę naszą, o każdą i każdego, kto nosi ją w swoim sercu i ją kocha, który jest zdolny dla niej poświęcić nie tyle, że swój czas i siły, ale dosłownie siebie samego. Mówią nam biskupi w liście ukazującym nam chrześcijański kształt patriotyzmu: "Miłość ojczyzny, umiłowanie rodzimej kultury i tradycji nie dotyczy bowiem wyłącznie przeszłości, ale ściśle się wiąże z naszą dzisiejszą zdolnością do ofiarnego i solidarnego budowania wspólnego dobra. Miłość ojczyzny domaga się, byśmy mimo dzielących nas różnic i napotykanych trudności, byli razem, wspólnie i odpowiedzialnie, jej dobro budowali" - mówił abp Wojciech Polak. Nabożeństwu towarzyszył śpiew Chóru Prymasowskiego.

Po mszy świętej, jej uczestnicy udali się na plac przed katedrą, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Po powitaniu przybyłych delegacji, do wszystkich zgromadzonych dołączył marszałek Józef Piłsudski, który od trzech lat swoją osobą towarzyszy obchodom święta 11 listopada. Wcielający się w tę rolę aktor gnieźnieńskiego teatru Bogdan Ferenc, zwrócił się do zgromadzonych słowami, jakie zawierała nota dyplomatyczna, skierowana do innych państw przez Polskę w 1918 roku: 

Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.

Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swoim losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armij sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym.

Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej.

Po wydaniu komendy przez marszałka do organizatorów III Biegu Niepodległości, zawody wystartowały ulicami miasta. Jednocześnie przybyłe na uroczystość delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. Całe wydarzenie urozmaicił występ Chóru "Dzwon".

1 komentarz

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane