wtorek, 14 listopada 2017 15:06

Nowatorski projekt, który pozwoli poznać stan powietrza

 
Nowatorski projekt, który pozwoli poznać stan powietrza fot. Rafał Wichniewicz

Już wkrótce Gniezno opasane zostanie siecią czujników, które będą badać powietrze i na bieżąco informować poziom zanieczyszczenia występujący w danej chwili. Wszystko to dzięki dobrej współpracy Miasta Gniezna i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Koniec polegania na wynikach, podawanych przez czujnik manualny, publikowanych w półtora miesiąca po zebraniu próbki. Od grudnia na terenie miasta mają zacząć pracować urządzenia, które na bieżąco będą kontrolować i podawać aktualne wyniki stanu powietrza. Pięć czujników ma zostać rozmieszczonych w kilku dzielnicach miasta, które są najbardziej "słynne" z uwagi na występujący smog. 

- Dzisiaj jakość powietrza jest badana w ramach monitoringu środowiska na stacji pomiarowej przy ul. Paczkowskiego. Jak niektórzy wiedzą, system mierzy przekroczenia pyłów PM 10 oraz ilość ołowiu i benzoalfapirenu. Są to pomiary, które docierają do nas z około miesięcznym do półtora miesięcznym opóźnieniem. Wielokrotnie mieszkańcy zwracali się do nas, aby informacja w tym zakresie była szybsza, aby informować, jaka jest dzisiaj jakość powietrza. Często to dotyczy osób, które są aktywne na zewnątrz i są narażeni na różnego rodzaje schorzenia w przyszłości, jeśli to powietrze będzie nieodpowiedniej jakości - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny. 

W ramach współpracy Miasta Gniezna z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, powołany został projekt w celu utworzenia systemu monitorowania powietrza w Pierwszej Stolicy Polski. Rozważane były różne pomysły, w tym także wspominany przed rokiem zakup drona, które z uwagi na koszty i nieznane wymiernie efekty, zostały zarzucone. Ostatecznie zadecydowano o stworzeniu sieci systemu monitorującego - koordynatorem projektu został dr Sławomir Binkowski. Autorem rozwiązania jest student PWSZ w Gnieźnie Bartosz Kołodziej, który stworzył urządzenie pomiarowe Airbox, badające najistotniejsze parametry jakości powietrza - poziom stężenia pyłów PM 10 oraz PM 2,5: - Metoda manualna, która jest obecnie stosowana, jest najdokładniejszą metodą, ale przy zastosowaniu pewnych trików technologicznych, a więc metody statystycznej i dogrzewanego dolotu powietrza, możemy uzyskać zbliżone wyniki do metody manualnej - tłumaczy. 

Ponieważ projekt jest jeszcze w fazie tworzenia, początkowo planuje się iż urządzenia pomiarowe zostaną zamontowane w pięciu lokalizacjach: Urząd Miejski przy ul. Lecha, Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Czarnieckiego, Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Grunwaldzkiej, Rektorat PWSZ przy ul. Wyszyńskiego i warsztaty PWSZ przy ul. Słowackiego. Jak zapowiedziano, jeśli system się sprawdzi, rozważać będzie można rozbudowę tej sieci do 10 punktów pomiarowych. Wyniki podawane przez urządzenia będą wysyłane na bieżąco na serwer, który będzie je udostępniał w aplikacji internetowej.

- Program jest pilotażowy i obejmuje pomiar pyłów zawieszonych w powietrzu, ale będzie go można go rozbudować o kolejne czujniki do oznaczania tlenków siarki, azotu i innych zanieczyszczeń, które są obecne w atmosferze - przyznał dr Sławomir Binkowski. Miasto Gniezno dofinansowało ten projekt na kwotę 10 tys. złotych i jak przekazano, czujniki pomiarowe oraz aplikacja, mają zostać uruchomione jeszcze w grudniu br.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Greg Pafnil środa, 15 listopada 2017 08:38 napisane przez Greg Pafnil

  Kostrzynska, Swarzędzka, Orzeszkowej nie daleko sklepu, miodowa na Piekarach i okolice, pustachowa, wierzbiczany. Tam ludzie smrodza

 • Link do komentarza rob środa, 15 listopada 2017 07:39 napisane przez rob

  Kar y są za małe dla palących śmieci, lepiej byłoby te 10 tys. przeznaczyć na pisma kierowane w tej sprawie do góry, by podnieść stawki za palenie śmieciami

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 14 listopada 2017 20:46 napisane przez rowerzysta

  Czy takie czujniki zmierzą i wykażą związki powstające przy spalaniu tworzyw sztucznych?

 • Link do komentarza roman wtorek, 14 listopada 2017 17:34 napisane przez roman

  Nie wiem w czym nowatorski: taki sam gotowy Czujnik SMOGU - Looko2v3 kosztuje 640 zł i przesyła na serwery informacje o PM10, PM2,5 i PM1. Ten powyżej jest w starej wersji (nie jest w przezroczystej obudowie) i czujniki wyciągnięte na wierzch, hehe
  http://sklep.looko2.com/pl/p/Czujnik-SMOGU-Looko2v3-przezroczysty/165
  10 tys. za 5 czujników to trochę dużo

 • Link do komentarza gnieźnianin wtorek, 14 listopada 2017 15:37 napisane przez gnieźnianin

  Panie wice , jaki jest stan powietrza to wiemy bez czujników bo wystarczy wyjść z domu i już człowieka odrzuca. Skąd śmierdzi też wiemy bo jak się idzie ulicą to widać i czuć. Pytanie jest co robi ta wasza Straż Miejska bo z tego co pamiętam to kiedyś była jakaś interwencja co ktoś ze spółki komunalnej coś tam spalił , a co z pozostałymi kominami ? Zresztą czujnik na Artyleryjskiej na bieżąco informuje że jest źle.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane