Wydrukuj tę stronę
wtorek, 14 listopada 2017 15:06

Nowatorski projekt, który pozwoli poznać stan powietrza

 
Nowatorski projekt, który pozwoli poznać stan powietrza fot. Rafał Wichniewicz

Już wkrótce Gniezno opasane zostanie siecią czujników, które będą badać powietrze i na bieżąco informować poziom zanieczyszczenia występujący w danej chwili. Wszystko to dzięki dobrej współpracy Miasta Gniezna i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Koniec polegania na wynikach, podawanych przez czujnik manualny, publikowanych w półtora miesiąca po zebraniu próbki. Od grudnia na terenie miasta mają zacząć pracować urządzenia, które na bieżąco będą kontrolować i podawać aktualne wyniki stanu powietrza. Pięć czujników ma zostać rozmieszczonych w kilku dzielnicach miasta, które są najbardziej "słynne" z uwagi na występujący smog. 

- Dzisiaj jakość powietrza jest badana w ramach monitoringu środowiska na stacji pomiarowej przy ul. Paczkowskiego. Jak niektórzy wiedzą, system mierzy przekroczenia pyłów PM 10 oraz ilość ołowiu i benzoalfapirenu. Są to pomiary, które docierają do nas z około miesięcznym do półtora miesięcznym opóźnieniem. Wielokrotnie mieszkańcy zwracali się do nas, aby informacja w tym zakresie była szybsza, aby informować, jaka jest dzisiaj jakość powietrza. Często to dotyczy osób, które są aktywne na zewnątrz i są narażeni na różnego rodzaje schorzenia w przyszłości, jeśli to powietrze będzie nieodpowiedniej jakości - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny. 

W ramach współpracy Miasta Gniezna z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, powołany został projekt w celu utworzenia systemu monitorowania powietrza w Pierwszej Stolicy Polski. Rozważane były różne pomysły, w tym także wspominany przed rokiem zakup drona, które z uwagi na koszty i nieznane wymiernie efekty, zostały zarzucone. Ostatecznie zadecydowano o stworzeniu sieci systemu monitorującego - koordynatorem projektu został dr Sławomir Binkowski. Autorem rozwiązania jest student PWSZ w Gnieźnie Bartosz Kołodziej, który stworzył urządzenie pomiarowe Airbox, badające najistotniejsze parametry jakości powietrza - poziom stężenia pyłów PM 10 oraz PM 2,5: - Metoda manualna, która jest obecnie stosowana, jest najdokładniejszą metodą, ale przy zastosowaniu pewnych trików technologicznych, a więc metody statystycznej i dogrzewanego dolotu powietrza, możemy uzyskać zbliżone wyniki do metody manualnej - tłumaczy. 

Ponieważ projekt jest jeszcze w fazie tworzenia, początkowo planuje się iż urządzenia pomiarowe zostaną zamontowane w pięciu lokalizacjach: Urząd Miejski przy ul. Lecha, Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Czarnieckiego, Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Grunwaldzkiej, Rektorat PWSZ przy ul. Wyszyńskiego i warsztaty PWSZ przy ul. Słowackiego. Jak zapowiedziano, jeśli system się sprawdzi, rozważać będzie można rozbudowę tej sieci do 10 punktów pomiarowych. Wyniki podawane przez urządzenia będą wysyłane na bieżąco na serwer, który będzie je udostępniał w aplikacji internetowej.

- Program jest pilotażowy i obejmuje pomiar pyłów zawieszonych w powietrzu, ale będzie go można go rozbudować o kolejne czujniki do oznaczania tlenków siarki, azotu i innych zanieczyszczeń, które są obecne w atmosferze - przyznał dr Sławomir Binkowski. Miasto Gniezno dofinansowało ten projekt na kwotę 10 tys. złotych i jak przekazano, czujniki pomiarowe oraz aplikacja, mają zostać uruchomione jeszcze w grudniu br.

Galeria

5 komentarzy