piątek, 17 listopada 2017 12:45

Karetki na ul. Łącznica - będzie hałas czy jednak nie?

 
Karetki na ul. Łącznica - będzie hałas czy jednak nie? fot. Rafał Wichniewicz

Kilkudziesięciu mieszkańców ul. Łącznica oraz Grzybowo sprzeciwia się lokalizacji stacji ratownictwa medycznego w proponowanej lokalizacji. Przedstawiciele szpitala jednak twierdzą, że to nie będzie uciążliwe ani dla nich, ani dla ruchu ulicznego.

Dwa tygodnie temu informowaliśmy o pomyśle, jaki został ujawniony w trakcie sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, a który dotyczy przeniesienia siedziby zespołów ratownictwa medycznego. Dotychczas stacja ta znajduje się za dawną przychodnią przy ul. Wyszyńskiego, a propozycja, która została przedstawiona, dotyczy przeprowadzki na ul. Łącznica. Tu, w budynku zlokalizowanym na wysokości rozjazdu z ul. Grzybowo, miałyby stacjonować nie tylko karetki. 

Temat ten poruszył część opinii publicznej, a do tematu powrócono w trakcie czwartkowego posiedzenia Rady Społecznej ZOZ. O sprawę zapytała radna Ewa Mądra, która odniosła się do pisma skierowanego przez mieszkańców do przewodniczącego Rady Powiatu, który przekazał go dalej. Pod listem tym (pisownia oryginalna), znalazło się ponad 30 podpisów od mieszkańców.

Mieszkańcy oraz właściciele kamienic przy ul. Łącznica oraz ul. Grzybowo zgłaszają protest przeciwko mającemu powstać przy ul. Łącznica 7 Pogotowia Ratunkowego.

Jest to bardzo duże zakłócenie ciszy nocnej poprzez dużą ilość wyjazdów karetek na sygnale przy tak wąskiej ulicy i bliskości starych kamienic.

Na stosunkowo ruchliwej ulicy jaką jest ul. Grzybowo spowoduje to dodatkowe utrudnienie w przejeździe samochodów.

W tej kwestii na odpowiedź zdecydował się Paweł Dopierała, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych: - Pozwólcie państwo, że jako osoba odpowiedzialna za zapewnienie opieki zdrowotnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego oraz po części za ratowanie życia, że nie skomentujemy tego argumentu, użytego przez mieszkańców. Przeniesienie zespołu ratownictwa medycznego na ul. Łącznica nie jest argumentem podstawowym. Ten budynek, który nam został wskazany, jako jeden z tych, który moglibyśmy przejąć, jest nam potrzebny do rozszerzenia lub przeniesienia działalności - rehabilitacja, szkoła rodzenia, a dodatkowo zaproponowaliśmy przeniesienie karetek. Jest to wyjście naprzeciw, gdyż opuszczając teren przy ul. Wyszyńskiego, ułatwiłoby sprzedaż budynku, który od lat na to czeka - mówił Paweł Dopierała. Do tej pory bowiem, jeszcze od ubiegłej kadencji, próby sprzedania dawnej przychodni spełzały na niczym, gdyż do przetargu trafiała jedynie nieruchomość praktycznie po obrysie budynku, bez przyległego doń terenu. Przyznał jednak, że najlepiej by było, gdyby karetki stacjonowały przy szpitalach na ul. św. Jana lub 3 Maja, ale na tę chwilę, póki trwa rozbudowa, jest to niemożliwe.

Jak przekazano w trakcie spotkania, pod siedzibę ZRM miałby zostać zaadoptowany nie tylko sam budynek przy ul. Łącznica 7, ale także znajdujące się obok gruzowisko po rozebranej kilka lat temu kamienicy. Okazało się bowiem, że teren ten należy do Skarbu Państwa i jest możliwość zagospodarowania go dla stacjonujących karetek. Tym samym pojazdy nie musiałyby korzystać z wąskiej bramy, która znajduje się przy istniejącym budynku, gdyż powstała by nowa obok.

W odpowiedzi na zarzuty mieszkańców o przejazd wąskimi ulicami i hałas, powodowany przez karetki, Ewa Jachimczyk, zastępca dyrektora ds. medycznych przyznała: - Wbrew pozorom taki wyjazd to ułatwienie, bo teraz jest wyjazd na ruchliwe skrzyżowanie na ul. Wyszyńskiego, a tu w ogóle nie trzeba włączać sygnału dźwiękowego. Tylko na hasło "światła", dawane przez dyspozytora, jest wyjazd na światłach i sygnale. Zwykle w nocy wystarczają tylko światła. Bezkolizyjność wyjazdu z ul. Łącznica jest większa, niż na ul. Wyszyńskiego.

W trakcie dyskusji zaproponowano, że można by się spotkać z mieszkańcami i wytłumaczyć całą sytuację, na co odpowiedziano iż szpital nie był adresatem protestu, tylko przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego: - Ta osoba, która się podpisała pod tym protestem, jest naszą pielęgniarką i umówmy się iż doskonale sobie powinna zdawać sprawę z tego, jak wygląda sytuacja. Alina Kujawska-Matanda stwierdziła, że skoro szpital ma argumenty za tym, że ten wyjazd karetek nie będzie utrudniał życia mieszkańcom, to mimo wszystko trzeba by było się z nimi spotkać. Paweł Dopierała stwierdził iż sprawdził temat i w jego opinii w skali kraju nigdy się nie zdarzyło, by mieszkańcy protestowali przeciwko lokalizacji pogotowia ratunkowego w swoim sąsiedztwie: - Tym bardziej się dziwimy, że ul. Łącznica jest w bliskiej lokalizacji obu szpitali, gdzie zespoły ratownictwa na sygnale wjeżdżają i ilość tych przejazdów będzie porównywalna.

Jak można oczekiwać, temat przeniesienia siedziby ZRM na ul. Łącznica, zapewne powróci jeszcze w najbliższym czasie. 

30 komentarzy

 • Link do komentarza zenek czwartek, 23 listopada 2017 11:46 napisane przez zenek

  @avalon
  Karetka specjalistyczna ma oznaczenie S, ale nazwa zespołu to P03 05
  wg wykazu urzędu wojewódzkiego (plik pdf)
  http://wzk.poznan.uw.gov.pl/zespoly-ratownictwa-medycznego

  Swoją drogą rozrzucenie po Gnieźnie wiązałoby się z wynajmem dodatkowych pomieszczeń razemz wszystkimi opłatami stałymi

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 22 listopada 2017 08:46 napisane przez mieszkaniec

  Karetka na WINIARACH musiała by stać W NOCY pod dyskoteką WEHIKUŁ CZASU. Dlaczego? bo tylko ta instytucja pracuje na WINIARACH w nocy i tylko tam, nasi Ratownicy medyczni mogli by się ogrzać zimą bądź załatwić potrzeby fizjologiczne . Czy ktoś ma inne lepsze propozycje ?

 • Link do komentarza avalon wtorek, 21 listopada 2017 22:07 napisane przez avalon

  Dobre, jak to pisałem to na stronie tego całego zozozu była jedna karetka mniej - zaktualizowani po tym wpisie ;) I coś tam namieszali w pośpiechu bo karetka podstawowa to P a specjalistyczna to S - wg ich strony specjalistyczna to P03 05 (wcześniej było S24).

  http://www.zoz.gniezno.pl/struktura-organizacyjna/pogotowie

  Nie zmienia to faktu, że to nadal tylko TRZY karetki. To nie jest Stacja Pogotowia Ratunkowego tylko miejsce wyczekiwania. Tą S można postawić pod szpitalem, jedną P pod strażą a drugą P pod przychodnią na Winiarach.
  Gniezno jest za małe, nie potrzebuje SPR dla trzech karetek.

 • Link do komentarza SzaryEminent wtorek, 21 listopada 2017 11:51 napisane przez SzaryEminent

  Karetki miały stacjonować w Straży Pożarnej kiedy powstawał projekt centrum ratowniczego. To dla tego pomysłu rozbudowano całą bazę i przygotowano infrastrukturę, ale ostatecznie w przepisach weszły kolejne zmiany, które spowodowały iż takie przedsięwzięcie przestało być realizowane. I dobrze. Obecnie w ciągu dnia karetki wyjeżdżają nawet kilkadziesiąt razy z ul. Wyszyńskiego, co w przełożeniu na ul. Chrobrego spowodowałoby wzrost natężenia utrudnień wynikającego z zamykania przejazdu i blokowania sygnalizacji świetlnej na ul. Sobieskiego/Lecha. W chwili obecnej stacja ZRM znajduje się w najdogodniejszym miejscu - blisko szpitala, gdzie może szybko podjechać w razie konieczności nagłego transportu, ale jednocześnie przy rozjeździe w cztery kierunki miasta - ul. Wyszyńskiego (Tysiąclecie, Konikowo, Arkuszewo), ul. 3 Maja (centrum, Winiary), ul. Dąbrówki (centrum, Piekary, Skiereszewo) i z ul. Dąbrówki w Mieszka I i dalej wiaduktem na południe miasta oraz Dalki. Przeniesienie bazy na ul. Łącznica, wbrew pomysłom dyrekcji, spowoduje wydłużenie czasu wyjazdu z uwagi na częste zatory na ul. Łącznica i ul. Grzybowo. Samochody te wyjeżdżają z dróg podporządkowanych i jadący ul. 3 Maja lub ul. Dąbrówki, nie będą wiedzieć, że powinni ustąpić, aby czekające na pierwszeństwo pojazdy mogły wypuścić karetkę. Gdzie mają wjeżdżać samochody? Na wąskie chodniki? Sprawa przenosin bazy ZRM jest oczywista i nie podlega dyskusji - teren przy dawnej przychodni należy opuścić, aby można było to sprzedać. Potrzebne jest jednak rozsądniejsze rozwiązanie.

 • Link do komentarza miejscowy wtorek, 21 listopada 2017 09:58 napisane przez miejscowy

  Zdecydowanie popieram miejsce w Straży Pożarnej dla karetek pogotowia. Wyjazd nieskomplikowany, zorganizowany światłami sygnalizacyjnymi, wyjazd w szeroką ulicę Chrobrego. To najlepsza z wszystkich propozycja. W przyszłości możnaby pomysleć o zagospodarowaniu na ten cel plac ZOM, bo on powinien być przeniesiony w inne miejsc ze względu na to, że firmie gospodarujacej odpadami przybywają nowe obowiązki i nie powinna ona mieścić się w centrum miasta i to przy głównej ulicy! Za tym placem jest przecież niezagospodarowany teren (przejscie na teren Urbisu). Czy jednak dyrekcja ZOZu nie znająca gnieźnieńskich realiów o tym myśli? Oni idą po najmniejszej linii oporu i nie interesuje ich zdanie mieszkańców, a przede wszystkim logistyczne rozwiązanie tak poważnego tematu. Podkreślanie, że karetki mają być blisko szpitala nie znajduje żadnego uzasadnienia!

 • Link do komentarza OBSERWATOR wtorek, 21 listopada 2017 07:18 napisane przez OBSERWATOR

  z Tą stacją pogotowia na terenie Straży Pożarnej to doskonały pomysł. Straż Miejska niedługo przeniesie się na ulicę Pocztową by Miasto Gniezno nie ponosiło dodatkowych kosztów za dzierżawę pomieszczeń od Straży Pożarnej. a Pogotowie może wtedy zająć ich pomieszczenia !!! Bomba !!

 • Link do komentarza zenek poniedziałek, 20 listopada 2017 21:10 napisane przez zenek

  @avalon
  w Gnieźnie sa 3 zespoły RM, 2 podstawowe i 1 specjalistyczny. 6 na powiat

 • Link do komentarza avalon niedziela, 19 listopada 2017 22:23 napisane przez avalon

  1. Ulicą Grzybowo karetki jeżdżą wielokrotnie i codziennie . Jest to najkrótsza droga z południowych części miasta i centrum do szpitala na 3M i Rybnej. Budynek o którym mowa jest położony niecałe 200 metrów uliczką Łącznica od 3M - w tym kierunku z pewnością będzie jechać większość karetek.
  Wyjazdy w stronę Piekar czy Skiereszewa będą z pewnością kierowane na Jana/Wojciecha/Łaskiego - ominą więc dość zatłoczona Dąbrówki i nie będzie potrzebny przejazd przez zatłoczony ludźmi (latem) Rynek i Tumską.

  2. Wyjazd na Grzybowo jest mniej konfliktowy niż na Wyszyńskiego.
  Jest jednak jeden problem - w godzinach szczytu na skrzyżowaniu Łącznicy i 3M oraz Grzybowo z Dąbrówki tworzą się niewielkie zatory. Są to wąskie uliczki z miejscem na jedno auto, przejazd karetki wymusi wjeżdżanie innych aut na chodnik/trawnik.

  3. W podobnym Inowrocławiu pogotowie mieści się na Starym Mieście przy uliczce bez przejazdu. Ciekawe jednak, dlaczego w niemal identycznym pod względem wielkości Inowrocławiu są 3 karetki (powiat 6) a w Gnieźnie 2 (powiat 5):

  * Specjalistyczne zespoły wyjazdowe – miejsca wyczekiwania :
  – S24 Gniezno, ul, Wyszyńskiego 4
  * Podstawowe Zespoły wyjazdowe- miejsca wyczekiwania:
  - P38 Gniezno, ul. Wyszyńskiego 4
  - P39 Kiszkowo, ul. 3 Maja 2
  - P40 Witkowo , ul. Gnieźnieńska 1
  - P73 Trzemeszno, ul. Langiewicza 2

  * Specjalistyczne zespoły wyjazdowe – miejsca wyczekiwania :
  ul. Toruńska 32 w Inowrocławiu.
  * Podstawowe Zespoły wyjazdowe- miejsca wyczekiwania:
  ul. Toruńska 32 w Inowrocławiu,
  ul. Piasta 7a w Gniewkowie,
  ul. Niepodległości 47 w Kruszwicy,
  ul. Główna 35 d w Janikowie,
  ul. Poznańska 97 w Inowrocławiu.

  //www.google.pl/maps/@52.7993325">https://www.google.pl/maps/@52.7993325,18.2628072,3a,75y,144.16h,93.52t/data=!3m6!1e1!3m4!1sCs6DiRuqhtk69DLJeeufdA!2e0!7i13312!8i6656

  ****************************************************************************
  W takim układzie warto zadać pytanie - PO CO W GNIEŹNIE, DLA DWÓCH KARETEK, STACJA POGOTOWIA???
  Nie można ich parkować w straży pożarnej czy pod szpitalem? W Pobiedziskach karetka parkuje przed ośrodkiem zdrowia. W Pobiedziskach jest JEDNA karetka, w Gnieźnie zaledwie DWIE. Po co w tak małej jak Gniezno miejscowości stacja PR???
  Tym bardziej że góra nowego obiektu straży stoi prawie pusta bo Centrum Powiadamiania Ratunkowego jest w Koninie chociaż miało być także w Gnieźnie...
  Za dużo pieniędzy macie?

 • Link do komentarza Wergiliusz niedziela, 19 listopada 2017 18:40 napisane przez Wergiliusz

  ciekawy, tak fundacja to nie jakaś tam fundacja zbierająca datki od obywateli tylko poważna instytucja, która przez lata pomaga ludziom w cierpieniach. wiem coś o tym, bo sam korzystałem z różnych zabiegów terapeutycznych i wszystko na kasę chorych. Było miło, kulturalnie i bardzo wygodnie, bo w centrum i z każdego miejsca dobre dojście. Ale trzeba wylać dziecko z kąpielą, to się rozwala to, co dobrze działało latami.

 • Link do komentarza rak niedziela, 19 listopada 2017 10:18 napisane przez rak

  ciekawy, w internecie wszystko można łatwo sprawdzić

 • Link do komentarza fenomen sobota, 18 listopada 2017 22:08 napisane przez fenomen

  Ludzie dajcie spokój karetki gdzieś muszą jezdzić zróbmy szpital w Niechanowie a będzie cisza w mieście a jak ktoś umrze po drodze to z pretensjami do mieszkańców ul Grzybowo. Nie dajmy się terroryzować kilkudziesięciu ludziom ,życie ludzkie jest bezcenne...........

 • Link do komentarza Mieszkaniec sobota, 18 listopada 2017 21:41 napisane przez Mieszkaniec

  Avalon to nie Miasto sprzedaje budynek na ul. Wyszyńskiego tylko Starostwo. Jednak szkoda, że to kolejna perełka naszego miasta po parowozowni i innych kamienicach które popadają w ruinę.

 • Link do komentarza ciekawy sobota, 18 listopada 2017 18:11 napisane przez ciekawy

  A O JAKA FUNDACJĘ CHODZI? CZYM ONA SIĘ ZAJMUJE ? Czy ta fundacja to możne mieć swoje biuro tylko w tym miejscu? Gdzie indzie j to już nie bedzie sprawnie funkcjonowała? Kto właściwie pracuje w tej fundacji , że nie może się ona przenieść ze swoją siedzibą w inne miejsce Gniezna ?

 • Link do komentarza kinoman sobota, 18 listopada 2017 08:35 napisane przez kinoman

  kariera Nikodema Dyzmy w czystej postaci .

 • Link do komentarza EagleEye sobota, 18 listopada 2017 07:49 napisane przez EagleEye

  Tak szczerze to nie wiem o co tutaj co nie którzy "kopie kruszą". Powiem tak co ma piernik di wiatraka.Karetka jest pojazdem uprzywilejowanym i na sygnałach świetlnych i dzwiękowych nie jeździ z przymusu tylko z obowiązku. Hałas jak hałas bez przesady. Te nowe nie dawno zakupione dwie karetki mają znośny sygnal dzwiekowy takze nie pezesadzajmy. Ktos tu szuka igly w stogu siana niepotrzebnie uźywając przenośni do tej całej kwestii

 • Link do komentarza myśliciel sobota, 18 listopada 2017 07:06 napisane przez myśliciel

  mieszkańcy ulicy Łącznica chcieli by mieć ciszę i święty spokój. a zapominają , ze mieszkają w centrum miasta. Przy dwóch szpitalach . I zamieszkując w tym miejscu mieli świadomość uciążliwości, jaką niesie mieszkanie w tym miejscu i w takim towarzystwie. Ale jednocześnie umiejscowienie ich domów ma też plusy .Mają Blisko do ścisłego centrum do przychodni specjalistycznych do szkoły do kościołów do sklepów do urzędów. Nie można mieć w życiu wszystkiego na raz. A karetki są potrzebne Gnieznu i gdzieś muszą garażować . A im bliżej szpitali tym lepiej. A budynek przy Wyszyńskiego musi w końcu być sprzedany bo coraz bardziej niszczeje a jest to architektoniczna perełka. A i wyjazd karetek z bazy bezpośrednio na sam środek skrzyżowania jest bardzo niebezpieczny.

 • Link do komentarza Wawel piątek, 17 listopada 2017 23:41 napisane przez Wawel

  Smok rozmawiamy o czasie teraźniejszym nie przeszlym

 • Link do komentarza pytacz piątek, 17 listopada 2017 21:52 napisane przez pytacz

  A czy to prawda, że jeden z bohaterów szpitalnych przepychanek sprzed ponad roku ma na karku kłopoty i komornika? Na mieście mówią różne ciekawe rzeczy.

 • Link do komentarza kierowca karetki piątek, 17 listopada 2017 20:26 napisane przez kierowca karetki

  ustawa mówi jasno Pojazd uprzywilejowany – pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi i tak każdy kierowca postąpi w nocy i proszę nie mydlić oczu że pojedziemy bez sygnałów dźwiękowych Pozdrawiam mieszkańców

 • Link do komentarza Marcin piątek, 17 listopada 2017 20:18 napisane przez Marcin

  ZOZ niech ufunduje comiesięcznie zestaw stoperów pobliskim mieszkańcom. Conocnie awantury po nicy młodzież pijąca przy łącznicy robi i jakoś nikomu to nie przeszkadza a sygnał karetki ratującej życie już tak...

  Polak już taki jest że wszystko dobre anie nie koło mnie. W pewnym wywiadzie w telewizji zapytano kiedyś starszą Panią z polskiego pomorza: "Czy jest Pani za budową elektrowni atomowej". Odpowiedziała bardzo po polsku:"Tak, ale nie koło mnie".

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane