czwartek, 23 listopada 2017 10:46

Cukrzyca może przyjść nagle - warto się przed nią ustrzec

 
Cukrzyca może przyjść nagle - warto się przed nią ustrzec fot. Rafał Wichniewicz

Władze powiatu zachęcają do korzystania z programu profilaktyki zespołu stopy cukrzycowej, który bezpłatnie realizowany jest na terenie Gniezna. Skorzystać mogą z niego wszyscy, niezależnie od grupy wiekowej.

Co jedenasta osoba dorosła na świecie choruje na cukrzycę. Tendencja tej liczby jest wzrostowa, a to oznacza iż dotyczy ona coraz większej grupy ludzi - niezależnie od wieku. Dlatego Starostwo Powiatowe od ubiegłego roku prowadzi program profilaktyki zespołu stopy cukrzycowej i zachęca do skorzystania z bezpłatnych badań, realizowanych w przychodni przy ul. Cymsa.

- Często nawet nie wiemy, że na tę chorobę zapadliśmy, dlatego ważna jest profilaktyka. W związku z tym w 2016 roku wyszliśmy z inicjatywą profilaktyki stopy cukrzycowej, opracowaliśmy program i został on pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w związku z czym mogliśmy go przeprowadzić. W 2016 roku skorzystało z niego 191 osób, w tym roku 200, a jeszcze mamy rezerwę i mogą mieszkańcy skorzystać z tego programu i chcemy do tego zaprosić - mówiła starosta Beata Tarczyńska.

Mimo iż badania są bezpłatne, z programu zdecydowało się skorzystać dość mało osób: - Strategia potrzeb zdrowotnych mieszkańców naszego powiatu, opracowana na lata 2016-2020 wykazała iż największą dolegliwością powiatu są choroby układu krążenia oraz cukrzyca - mówiła Małgorzata Cichomska-Szczepaniak, dyrektor Wydziału Zdrowia w Starostwie Powiatowym i dodała, że w 2016 roku do badań od września do grudnia zgłosiło się 191 osób na 714 przewidzianych: - Bardzo istotne jest jednak to, że program jest realizowany. W Polsce choruje na cukrzycę 2,9 mln mieszkańców i to jest bardzo duża grupa osób. Program realizujemy wspólnie z Pielęgniarskim Ośrodkiem Medycyny Środowiskowo-Rodzinnej NURSE-MED przy ul. Cymsa 16. Dzięki temu projektowi, zwiększyliśmy dostępność oferowanych świadczeń w zakresie profilaktyki zespołu stopy cukrzycowej. Można powiedzieć iż dzięki temu uzupełniliśmy ofertę poradni diabetologicznych - dodała dyrektor. 

Na wspomniane 191 osób, które skorzystały z badań, spora część z nich dowiedziała się o znajdowaniu w różnej grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy. W ankietach, które przy okazji wypełnili, znaleźć można informację, że 67% z badanych nie posiadało do tej pory wiedzy na temat swojej stopy cukrzycowej, a aż 95% nigdy wcześniej nie wykonywało badań stóp w kierunku wykrycia choroby. 

Od marca do października br. przebadano kolejne 200 osób, ale jeszcze ponad drugie tyle może z tego programu skorzystać do końca tego roku, do czego zachęcamy.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane