niedziela, 26 listopada 2017 10:45

Opowieści z „Fyrtla” z wyróżnieniami dla zasłużonych

 
Opowieści z „Fyrtla” z wyróżnieniami dla zasłużonych fot. Rafał Wichniewicz

W sobotni wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury miał miejsce główny punkt programu tegorocznego Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego „Fyrtel”. Przy okazji wyróżniono osoby, które zasłużyły się dla Grodu Lecha.

Festiwal, który po raz trzeci odbywa się w tej formie, swoje początki ma jeszcze w poprzednim wydarzeniu, opierającym swoją ideę na Mieście Trzech Kultur. Weekend imprez i spotkań, które z tego tytułu odbywają się w listopadzie, w tym roku nakierowane są na tematykę gnieźnieńskich zamków. Tych, które kiedyś znajdowały się w Gnieźnie i po których (teoretycznie) nie ma już śladu. 

Głównym akcentem festiwalu było sobotnie spotkanie kulturalne w MOK-u, w trakcie którego odbyły się cztery pokazy-spektakle. Zanim jednak to nastąpiło, dokonano wyróżnienia osób zasłużonych dla Gniezna - Medal Jubileuszowy otrzymał Andrzej Malicki, aktor Teatru im. A. Fredry za zaangażowanie w pracę społeczną z różnymi środowiskami osób potrzebujących na terenie miasta. Medal Koronacyjny otrzymała Urszula Łomnicka i Remigiusz Szymczak z Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski" za wieloletni wkład w rozwój gnieźnieńskiego przewodnictwa i promocję historii nie tylko Pierwszej Stolicy Polski, ale także całego Szlaku Piastowskiego. Medal Koronacyjny otrzymał także Wojciech Śmielecki, numizmatyk i odtwórca historyczny oraz Paweł Bąkowski, współtwórca różnych wydarzeń kulturalnych. Tak samo wyróżnieni zostali działacze z Klubu Motocykli Zabytkowych ClassiC, którzy prowadzą Muzeum Zabytków Kultury Technicznej.

W dalszej części wydarzenia odbyły się przygotowane pokazy i spektakle. Najpierw widowni zaprezentowany został najnowszy film „Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich”, ciekawa animacja, ukazująca żywot męczennika, oparta o sceny ukazane na jednym z najcenniejszych zabytków Gniezna. Następnie Adam Wędzikowski, laureat IV Konkursu Recytatorskiego VII Festiwalu Literackiego "Preteksty", zaprezentował dość ekspresyjną, autorską wersję „Legendy o księżniczce na gnieźnieńskim zamku”. Z podobnym tematem zmierzyli się także uczniowie Szkolnej Grupy Teatralnej „Utopia” ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Gnieźnie w reżyserii Iwony Kniaś. Ukazali oni tę (w jakiejś części dość mroczną) opowieść w sposób wyraźnie budzący grozę wśród widzów, ale jednocześnie wykazując spore umiejętności aktorskie i zaangażowanie w odtwarzane role. Finałowym akcentem drugiej części wydarzenia był monodram „Ostatnia prosta” Jarosława Mikołajczyka, znanego jako Pan Walizka czy Szczun z Karei, który tego wieczoru zagościł w każdej z tych postaci. Z nich wszystkich, był na scenie przede wszystkim  „Mixerem”, który dokonywał częściowo podsumowania półwiecza swojego życia w formie szczerej spowiedzi przed publicznością.

5 komentarzy

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki niedziela, 26 listopada 2017 20:12 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Teodor jak zwykle w formie lizuska, brawo, nawet w niedzielę. To może wszyscy weźmiemy przykład z Budasza i będziemy się zmywać z kulturalnych imprez miejskich? Wtedy może do kogoś dotrze, że nie olewa się ludzi w tak prymitywny sposób. Obciach, panie Buszasz, nic więcej...

 • Link do komentarza jeshua niedziela, 26 listopada 2017 16:56 napisane przez jeshua

  no ta..... medal dla Bąkowskiego to jest akurat niezły hit. Budasz nie widzi w niczym problemu, gdzie może zyskać na PR.

 • Link do komentarza Taka POlityka niedziela, 26 listopada 2017 15:24 napisane przez Taka POlityka

  Pijar i nic więcej. Wkrótce wiele wyjdzie na JAW

 • Link do komentarza Teodor niedziela, 26 listopada 2017 14:42 napisane przez Teodor

  Wszyscy nagrodzeni medalami jak najbardziej zasłużeni, i widać że niezależnie od "opcji" - jestem miło zaskoczony, że Budasz nie miał problemu np. nagrodzić Bąkowskiego, który m.in. związany jest z powiatowym Estede.

  I ważne że wręczył medale osobiście, a nie przez ręce jakiegoś pracownika.
  Potem mógł mieć inne zobowiązania na przykład - nie wiem, więc nie oceniam.

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki niedziela, 26 listopada 2017 11:08 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Fajny festiwal, szkoda tylko, że po zdjęciach, po błyskach fleszy, pan prezydent zdezerterował, zszedł do podziemia i później już go nie było. Ot, widocznie taka kultura. Prawie osobista.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane