poniedziałek, 04 grudnia 2017 12:34

Wyróżniono wspierających honorowe krwiodawstwo

 
Wyróżniono wspierających honorowe krwiodawstwo fot. Rafał Wichniewicz

Gnieźnieńskie koło Polskiego Czerwonego Krzyża podsumowało kolejny rok działalności. Była to też okazja do wyróżnienia instytucji, które wspierają działalność organizacji. 

Uroczystość tradycyjnie zgromadziła przedstawicieli różnych instytucji oraz przede wszystkim samych krwiodawców wraz z osobami, zaangażowanymi we wspieranie PCK nie tylko w kole, ale także w szkolnych oddziałach.

- "Oddając krew, ratujesz życie" - to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od 59, a więc od czasu, kiedy PCK zajęło się organizacją i propagowaniem honorowego krwiodawstwa oraz uświadamianiem znaczenia krwi w ratowaniu życia ludzkiego. Kluczowa rola w rozwoju honorowego krwiodawstwa i PCK, odegrały kluby honorowych dawców krwi, które działały przy zakładowych i szkolnych kołach PCK - mówił Włodzimierz Pilarczyk, który powitał wszystkich zgromadzonych na uroczystości. Jak dodał, od lat obserwowany był spadek w liczebności klubów oraz samych krwiodawców, ale obecnie się on zatrzymał i dzięki działalności różnych osób, funkcjonuje na różnych stopniach aktywności. Niemałą rolę, zwłaszcza w gminach, mają w tym lokalne samorządy.

W dalszej części wymieniono bilans minionego roku działalności sześciu klubów, działających w gminach powiatu gnieźnieńskiego - Klub HDK przy PCK w Gnieźnie (107,85 l krwi), Klub HDK przy Urzędzie Miasta i Gminy Witkowo (69,45 l krwi), Klub HDK przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kłecku (65,3 l krwi), Klub HDK przy Cembrit Paroc Izotrans w Trzemesznie (104,4 l krwi), Klub HDK przy OSP Mieleszyn (46,714 l krwi), Klub HDK przy Urzędzie Gminy Kiszkowo (83,25 l krwi). 

W trakcie wydarzenia wyróżniono także wspomniane wyżej osoby. Odznaką honorową PCK III stopnia otrzymał Janusz Kamiński, wójt gminy Mieleszyn. Odznakę honorową IV stopnia wyróżnieni zostali - Marlena Sroka, Carrefour Gniezno oraz Hurtownia Zabawek "Jumbo". Ponadto odznakę ZHDK II stopnia po oddaniu 12 litrów krwi otrzymał Krzysztof Łazinka. Za dotychczasowe wspieranie działalności PCK w Gnieźnie oraz propagowanie honorowego krwiodawstwa podziękowano również Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej oraz Kołu Plastycznemu działającemu przy Miejskim Ośrodku Kultury. Ponadto przyznano także wyróżnienia opiekunom szkolnych kół PCK, działających w placówkach ponadpodstawowych w Gnieźnie, Trzemesznie i Witkowie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Wybory 2018 Kujawski