wtorek, 05 grudnia 2017 13:05

Zatrudniający cudzoziemców rozmawiali o zmianach w prawie

 
Zatrudniający cudzoziemców rozmawiali o zmianach w prawie fot. Rafał Wichniewicz

Przedstawiciele firm z Gniezna i powiatu, którzy zatrudniają obcokrajowców, spotkali się z urzędnikami, aby bliżej zapoznać się ze zmienionymi przepisami, które już wkrótce wejdą w życie.

Od 1 stycznia 2018 roku w życie wejdą zmiany w przepisach, które obejmować będą cudzoziemców zatrudnianych w firmach na terenie całego kraju. To dobra okazja ku temu, by poznać nie tylko zakres, ale i postępowania przy składaniu odpowiednich dokumentów. Obszar zmian jest na tyle szeroki, że Powiatowy Urząd Pracy zdecydował się na zorganizowanie konferencji, nakierowanej do przedsiębiorstw, w których pracują obcokrajowcy.

-  Sprawa zatrudnienia jest prosta dla tych, którzy mają już doświadczenie, ale też trudniejsza dla tych, którzy dopiero planują to zrobić. Nie wydaje mi się jednak, żeby to było zbyt skomplikowane. Od strony pracodawcy potrzebujemy informacji o jego firmie i działalności, a przede wszystkim wiedzę o cudzoziemcy. Zatrudnienie moim zdaniem jest proste, wydaliśmy tysiące pozwoleń i najważniejsze jest by cudzoziemiec trafił do właściwego pracodawcy, a pracodawca na właściwego cudzoziemca - mówił Andrzej Soboń, kierownik Oddziału ds. Legalizacji Zatrudniania Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który dodał iż obecne 85% składanych wniosków dotyczy pracowników z Ukrainy, a wśród pozostałych istnieje największa przewaga osób z państw położonych na Wschodzie: - Dominują cudzoziemcy z Ukrainy, ale w ostatnim roku się to trochę zmieniło na rzecz osób z dalekiej Azji - przyznał Andrzej Soboń.

W trakcie spotkania omówiono m.in. praktyczną stronę wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców w Polsce, a także zasady wydawania, uchylania, zmiany i odmowy wydania zezwolenia na pracę sezonową. W dalszej części była okazja by omówić tytuły pobytowe, umożliwiające legalne zatrudnienie cudzoziemców przy wykorzystaniu formularzy dostępnych na stronach urzędów pracy. 

Jak wygląda obecnie kwestia zatrudnienia obcokrajowców na terenie Gniezna i powiatu? - Na tę chwilę mamy zarejestrowanych około 4 tysiące oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi i w 95% w naszym regionie są to Ukraińcy, którzy pracują w różnych branżach. Przede wszystkim są to jednak proste prace pomocnicze w transporcie, przemyśle, budownictwie. Zainteresowanie jest ogromne a nasz rynek odczuwa duże zapotrzebowanie praktycznie w każdej branży i tam, gdzie nie można znaleźć polskich fachowców, pracodawcy decydują się znaleźć obcokrajowców - mówiła Małgorzata Matczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gnieźnie. Jak dodała, nasilenie zjawiska zatrudniania obcokrajowców trwa już od trzech lat: - Pracownik zza wschodniej granicy jest po prostu tańszy i nie ukrywajmy iż to jest znaczące dla firm, gdy wzrastają koszty zatrudnienia. Myślę iż polscy pracownicy rzadko decydują się na pracę za minimalne wynagrodzenie, a dla obcokrajowca to minimalne stanowi wysoką stawkę, a do tego często pracodawcy gwarantują możliwość zakwaterowania.

2 komentarzy

  • Link do komentarza spostrzegawczy środa, 06 grudnia 2017 07:27 napisane przez spostrzegawczy

    Nasi emeryci z UB w Warszawie też krzyczą JAK TU ŻYĆ za 3000 JAK POPRZEDNIO ODBIERALI z ZUS -U PO 9 TYSIĘCY

  • Link do komentarza XYZ wtorek, 05 grudnia 2017 13:42 napisane przez XYZ

    Obcokrajowiec na minimalnej z noclegiem gratis wytrzyma te pół roku i wyśle pieniądze do domu, a Polak za minimalną bez noclegu i wyżywienia nie jest w stanie godnie żyć. Stąd te "wakaty" i rzekomy brak rąk do pracy. Pamiętam kilka lat temu reportaż z Hiszpanii objętej największym kryzysem, w której pewna Hiszpanka wymachiwała do kamery odcinkiem od pensji w wysokości 1 tys. EUR i krzyczała "ja żyć?". My nawet tej Hiszpanii nie dogonimy, Masakra.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane