czwartek, 07 grudnia 2017 16:33

Przelali dar życia

 
Przelali dar życia fot. Rafał Wichniewicz

23,4 litry krwi zebrali w sumie studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie, którzy zorganizowali zbiórkę krwi w murach swojej uczelni.

Można pomyśleć, że tego typu inicjatywy, odbywające się niekiedy przynajmniej kilka razy w ciągu miesiąca na terenie Gniezna, niczym się od siebie nie różnią, a ich cel jest zawsze ten sam. Mimo wszystko, za każdym razem - tak jak to było 7 grudnia w PWSZ - zbierane są nowe dawki życia, tj. krew, która przetoczona zostanie aktualnie potrzebującym jej pacjentom (których nigdy nie ubywa). Krew jest bowiem potrzebna cały czas i to właśnie ta idea przyświecała organizatorom wydarzenia w uczelni, znajdującej się przy ul. Wrzesińskiej

- Mamy bardzo duże zainteresowanie nie tylko ze strony studentów naszej uczelni, ale również innych szkół, także z liceum. Są tu też uczniowie z technikum we Wrześni, a także pojawiły się osoby, które przyszły do nas "z ulicy", które zdecydowały się oddać krew. Potrzebowaliśmy krwi, będziemy jej potrzebować i dzięki tego typu akcjom - dostajemy ją - mówiła Małgorzata Majchrzak, studentka II roku PWSZ w Gnieźnie.

Tego dnia na zbiórkę przybyli nie tylko studenci i wykładowcy, którzy zdecydowali się oddać krew po raz pierwszy, albo kolejny z rzędu, ale także gnieźnieńscy strażacy: - Strażacy mają w DNA pomaganie i ratowanie życia oraz zdrowia. Oddawanie krwi jest tym, czym każdy z nas może wspomóc potrzebujące osoby i jako straż pożarna również się zaangażowaliśmy w tę akcję - mówił Adam Domagalski.

Na wydarzeniu pojawił się także zawodnik Startu Gniezno - Mirosław Jabłoński: - Dzisiaj przyszedłem oddać szpik, ponieważ trener od ogólnego rozwoju zabronił oddać samą krew, gdyż w okresie przygotowawczym może się to związać z osłabieniem organizmu i odporności i nie możemy sobie na to pozwolić. Do bazy dawców szpiku możemy się jednak zapisać i dlatego mam zamiar to uczynić - przyznał żużlowiec.

W sumie w trakcie kilku godzin akcji, oddać krew zdecydowało się 67 osób, przy czym 52 zostały zakwalifikowane do donacji. Dzięki temu udało się zebrać 23,4 litra krwi.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane