sobota, 09 grudnia 2017 13:24

Budowali domki dla bezdomnych kotów

 
Budowali domki dla bezdomnych kotów fot. Rafał Wichniewicz

Kilkudziesięciu mieszkańców zgromadziło się w sobotnie przedpołudnie w sali Centrum Kultury "Scena To Dziwna", by wspólnymi siłami zbudować schronienia dla czworonożnych mieszkańców gnieźnieńskich osiedli.

Koty pełnią ważną rolę w życiu naszego miasta, choć wiele osób o niej nie wie. Przede wszystkim stanowią istotny składnik miejskiego ekosystemu i pomoc tym czworonogom, jest potrzebna szczególnie w okresie zimowym. Dlatego właśnie kilkudziesięciu gnieźnian zdecydowało się odpowiedzieć na apel i wspólnie włączyć się w budowę domków dla kocich mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski.

- Przed okresem świątecznym musimy pamiętać o ludziach i to jest najważniejsze, ale jest to też czas, aby odejść od komercji, plastiku i sztuczności i pochylić się także wraz z dziećmi i młodzieżą nad problemem zwierząt. Postanowiliśmy zorganizować taką akcję, by im pomóc, ale też by pobyć razem i cieszyć się swoją obecnością. To, że jesteśmy tu razem, jest najwyższą wartością tej naszej pomocy - przyznał Rafał Spachacz, radny powiatowy i pomysłodawca akcji.

Na apel odpowiedziało kilkudziesięciu mieszkańców, którzy stawili się w sobotnie przedpołudnie w CK eSTeDe. Wśród nich byli przedstawiciele środowisk zajmujących się zwierzętami, ale także szkoły, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii czy Stowarzyszenie "Dom".

Z czego wykonywano domki? Z najróżniejszych materiałów - desek, kartonu, styropianu, gotowych pojemników styropianowych itp. Najważniejszym w całym wykonaniu jest to, by został on dobrze zaizolowany od wilgoci, a także by otwór wejściowy znajdował się na odpowiedniej wysokości. Wnętrza wykładano sianem lub materiałem, aby od spodu nie "ciągnęło" zimnem. 

- Cieszy nas to, że tak wiele osób się pojawiło i postanowiło pomóc bezdomnym kotom. Te stworzenia są niezwykle ważne dla organizmu miejskiego, gdyż zapobiegają różnym szkodnikom, które się gnieżdżą w różnych miejscach, a tym samym pomagają w dbaniu o higienę naszego miasta. Bezdomny kot bez dobrego schronienia nie ma jednak szansy przeżycia zimy i szukają one schronienia w różnych piwnicach, szopkach czy garażach, a tak, dzięki tego typu akcji, będą mogły znaleźć swoje miejsce i właściciele piwnic czy garaży nie będą musieli się złościć na to, że czasem one wchodzą i nabrudzą, a same koty zyskają bezpiecznie schronienie na zimę - przyznał Krzysztof Modrzejewski radny miejski, który także przyłączył się do akcji. 

Kiedy tylko ruszyły prace przy budowie domków, usłyszeć można było krojenie styropianów, darcie taśm samoprzylepnych, folii, wbijanie gwoździ czy klejenie pianką montażową. Dzięki temu, w ciągu zaledwie godziny powstało kilkadziesiąt domków, które wkrótce pojawią się w miejscach, gdzie występują bezdomne koty - na osiedlach, przy szkołach itp., a gdzie znajdą też pomocnych mieszkańców, którzy będą je dokarmiać w trakcie zimy.

6 komentarzy

 • Link do komentarza humanista niedziela, 10 grudnia 2017 16:03 napisane przez humanista

  Nie będę kotów krzywdził, będę tylko usuwał je z mojej posesji aby nie chodzić jak po polu minowym. Mam prawo walczyć o swoje dobro. Koty które sraja i wymiotują jakimiś kolorowymi pastylkami nie są dzikie. Dziki to jest ryś. Właściciele kotów ponoszą i tylko oni odpowiedzialność za koty polujące na ptaki.

 • Link do komentarza melchior niedziela, 10 grudnia 2017 09:32 napisane przez melchior

  Te zwierzeta nie proszą się na świat, tak jak dzieci. Skoro człowiek je udomowił, to spoczywa na nim za to odpowiedzialność. Gdyby każdy właściciel kota dbał o kastracje i sterylizacje swoich pupili, nie mielibyśmy takich problemów., o jakich pisze humanista (????).
  ps. słowo morderca w poście i humanista w podpisie jakoś mi nie pasuje.

 • Link do komentarza tutejszy niedziela, 10 grudnia 2017 09:01 napisane przez tutejszy

  Nieprawda, że ludzie wyrzucają koty. One się rozmnażają bez kontroli i stąd ta ich niekontrolowana populacja.

 • Link do komentarza Przyjaciel zwierząt. niedziela, 10 grudnia 2017 01:17 napisane przez Przyjaciel zwierząt.

  BRAWO! Każda akcja dla dobra zwierząt bezcenna !

 • Link do komentarza Kot sobota, 09 grudnia 2017 21:59 napisane przez Kot

  Do humanisty.Proponuję poczytać art.106 poz.1002 dz.ust.o ochronie zwierząt. Koty wolnoźyjące to zwierzęta dzikie stanowiące dobro narodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu.Koty wolnoźyjące nie są zwierzętami bezdomnymi w związku z tym nie wolno ich wyłapywać wywozić ani utrudniać im bytowania w danym miejscu.Powyźsza ustawa daje możliwości wszczęcia postępowania wobec osób znęcających się nad zwierzętami.Proponuje mocniej zagłębić się nad ustawą. Jak nie chcesz pomagać to chociaż nie przeszkadzaj.

 • Link do komentarza humanista sobota, 09 grudnia 2017 13:43 napisane przez humanista

  Przed sezonem lęgowym na swojej posesji, - dość duża przy lesie, także zadrzewiona- będę wyłapywał koty, i wywoził do schroniska.
  Są to koty porzucone lub sąsiadów nie przyznających się do mruczących morderców.
  Miastowi przyszli z kotami, działki wycementowani jak przed blokami, koty srają zatem u mnie, i polują na ptaki.
  "Art. 77 Kw. Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany."
  Nie o karę chodzi, a o młode ptaki.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane