wtorek, 12 grudnia 2017 12:05

„Odblask to nie obciach” - może uratować nam życie

 
„Odblask to nie obciach” - może uratować nam życie fot. Rafał Wichniewicz

We wtorkowy ranek na gnieźnieńskim rynku odbyła się promocja akcji "Odblask to nie obciach", która ma na celu wzmocnienie programu profilaktyki bezpieczeństwa na drogach.

Od jakiegoś czasu obowiązują przepisy, które nakazują pieszym nosić odblaski po zmroku na drogach, znajdujących się poza terenem zabudowanym. Niestety, już w tym roku odnotowano zdarzenia, które są efektem lekceważenia nie tylko tego, ale także innych przepisów ruchu drogowego. Dlatego właśnie Urząd Miejski oraz Grupa "Sławek i Przyjaciele" wraz z innymi służbami i instytucjami, rozpoczęły akcję "Odblask to nie obciach".

- Chcemy pokazać w ten sposób, że jest to temat, który dotyczy nas wszystkich. Zawsze powtarzam, że jest duży problem z odblaskami, ale nie w tym, że ich nie ma, tylko że ich nie nosimy. Dlatego skupiliśmy się w tych działaniach na tym, żeby przekonać i zmienić tę mentalność, "przeprogramować" ludzi do tego, aby zaczęli odblaski nosić. Większość akcji jest nakierowana do dzieci, ale ważna jest również młodzież, którzy używają hasła iż odblaski są "obciachem". Stąd też motto "odblask to nie obciach". Dorośli natomiast używają argumentu, że wiedzą lepiej. Prawda jest taka, że dotyczy to nas wszystkich i powinni je nosić wszyscy, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu drogowego - mówił Sławomir Piotrowski z Grupy "Słąwek i Przyjaciele".

W ramach akcji dzieciom uświadamiane są korzyści, jakie płyną z korzystania z odblasków - przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze. Pomaga w tym "magiczna tuba", w której można się przekonać, jak bardzo kamizelki potrafią poprawić widoczność. Do akcji zaangażowały się także Straż Miejska, Policja oraz gnieźnieńskie MPK. Od dziś przez najbliższe pół roku jeden z autobusów komunikacji miejskiej będzie oklejony hasłami akcji. 

1 komentarz

  • Link do komentarza kamil środa, 13 grudnia 2017 09:05 napisane przez kamil

    proponuję z akcją wyjść poza teren Gniezna - tam gdzie, jest prawdziwy problem

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane