wtorek, 19 grudnia 2017 18:01

Na wąskotorówce nie ma czasu na zimowy sen

 
Na wąskotorówce nie ma czasu na zimowy sen fot. Rafał Wichniewicz

Na torach bocznych Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej trwają intensywne prace przy jednym z wagonów, który od wielu lat nie opuszczał stacji. Są też inne dobre wiadomości dla miłośników kolei.

Mimo niskich temperatur, na GKW cały czas trwają różne działania, związane już nie z samym utrzymaniem istniejącego taboru, ale także wskrzeszeniem do życia pozostałych, zapomnianych od dawna wagonów. Są bowiem takie, które od kilkudziesięciu lat były jedynie przetaczane z toru na tor, nieużytkowane i popadające od lat w dewastację. Dzięki działaniom podjętym przez Starostwo Powiatowe, powoli wszystkie "pokręcone szlaki" gnieźnieńskiej wąskotorówki, robią się coraz bardziej proste.

- Obecnie przygotowujemy się do przyszłego roku i mamy nadzieję iż kolejka wówczas wyjedzie na nowe tory. W chwili obecnej trwają przeglądy lokomotyw spalinowych, w których wymieniane są zbiorniki ciśnieniowe, płyny eksploatacyjne i są one przygotowywane do jazdy. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 kończy się powoli remont wagonu letniego, a także trwa obecnie remont wagonu blaszanego - mówi Krzysztof Modrzejewski ze Starostwa Powiatowego.

O ile dotychczasowe wagony można było spokojnie załadować na platformę ciężarówki i przewieźć do warsztatu, o tyle trzeci z obecnie remontowanych poddany został temu zabiegowi na miejscu. Wyprodukowano go w latach 50. w Państwowej Fabryce Wagonów we Wrocławiu. Od lat był zaniedbany, a przez lata wcześniejszej eksploatacji doznał on kilku uszkodzeń: - Dlatego musieliśmy go "rozebrać do zera". Po tym będzie on składany do pierwotnego wyglądu, ale już z nowych części. Jest to wagon o własnym ogrzewaniu, toalecie i zamykanych oknach, także w trakcie zimy będzie można nim także jechać - przyznaje Krzysztof Modrzejewski. Z uwagi na fakt iż remontowany wagon jest wykonany w całości ze stali, poddano go piaskowaniu, dzięki któremu spod kilku warstw farby ukazał się obecny stan jego konstrukcji. Ujawnione ubytki zostaną uzupełnione nowym poszyciem, a całe wnętrze odzyska pierwotny blask. W drugim etapie wykonane zostanie podwozie wagonu, które obecnie znajduje się w dobrym stanie.

To nie koniec prac, których nie widać na pierwszy rzut oka: - Trwa również przegląd linii kolejowej, a toromistrzowie przechodzą odcinek w kierunku Witkowa, mierząc rozstaw szyn. Ponadto zakończył się remont dachów na budynku lokomotywowni i warsztatu. Przy okazji warto wspomnieć, że wszystkie wagony oraz lokomotywy, które mają zostać przywrócone do jazdy, miały już badanie osie, tzw. badanie defektoskopowe i wszystkie one przeszły to działanie pozytywne, co dobrze wróży na przyszły rok - dodaje Krzysztof Modrzejewski.

Choć wąskotorówka bywa też nazywana "małą kolejką" to powyższe działania pokazują iż pracy jest jeszcze wciąż dużo. Wkrótce na bocznicę ma powrócić ww. wagon "letniak", który obecnie jeszcze przebywa w SOSW nr 2 w Gnieźnie. O tym, jak uczniom wraz z wychowawcami udało się go przywrócić do życia na warsztatach w tej placówce, przekonamy się już wkrótce.

10 komentarzy

 • Link do komentarza pravda czwartek, 21 grudnia 2017 15:13 napisane przez pravda

  no widzisz hans, za kadencji twoich partnerów biznesowych potrafiono tylko sprzedać parowóz i nic więcej, reszta przez te cztery lata stała i gniła

 • Link do komentarza Hans czwartek, 21 grudnia 2017 13:32 napisane przez Hans

  Wierchuszka lokalnego PiSu przed wyborami zapewniała, że jak wygrają w powiecie to dokończą szpital, bo to jest najważniejsze zadanie, bo w przeciwnym wypadku w 2016 trzeba będzie zamykać oddziały.

  No i mamy już 2017 rok za nami, a w szpitalu ciągle fundamenty poprawiają. Ale w czym problem, 3 wagoniki będą pomalowane :)

 • Link do komentarza jaki czwartek, 21 grudnia 2017 12:43 napisane przez jaki

  do renaty - dziwne, bo ja w szpitalu wczoraj widziałem,że kolejny raz poprawiają fundamenty.

 • Link do komentarza Adrian czwartek, 21 grudnia 2017 11:59 napisane przez Adrian

  Już montowane????? Chyba dopiero? Nawierzchnie są robione, gdzie? A to picowanie wagoników, no proszę???? Zart, powinno to być zrobione jakieś 2 lata temu. A wagoniki chyba puszczą po tych odnowionych drogach?

 • Link do komentarza fuzzy czwartek, 21 grudnia 2017 10:53 napisane przez fuzzy

  Ile płacą pracownikom powiatu za takie komentarze.

 • Link do komentarza renata czwartek, 21 grudnia 2017 00:05 napisane przez renata

  W szpitalu montują już okna, kolejka jest naprawiana, kolejne drogi doczekały się nowej nawierzchni lub przebudowy, pozostaje tylko gratulować powiatowi!

 • Link do komentarza Kegan środa, 20 grudnia 2017 18:57 napisane przez Kegan

  Oby tylko nam potem nie kupiono wagonu do Wrześni jak było z lokomotywą.
  Krzysztof to właściwy człowiek na właściwym miejscu-ma mój mandat zaufania i liczę że małymi krokami ....

 • Link do komentarza Utex środa, 20 grudnia 2017 11:10 napisane przez Utex

  Niby fajnie, że coś robią, ale zabierają się do tego trochę od d*** strony. Remontują wagony, które nie będą mogły nigdzie jeździć, bo tory na całej linii są w fatalnym stanie. Z tego co słyszałem, Starostwo przewiduje remont trasy tylko do Lasu Miejskiego, czyli komedia. Raczej średnią atrakcją będzie kolejka jadąca zawrotne 2,5 kilometra

 • Link do komentarza MK środa, 20 grudnia 2017 10:37 napisane przez MK

  tyle lat to czekało na ruszenie, pozostaje tylko podziękować iż w ogóle coś w temacie zrobiono i idzie to do przodu....

 • Link do komentarza Kaena środa, 20 grudnia 2017 09:28 napisane przez Kaena

  Super pierwsze zdjęcie (jak z Szarego Burka).

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane