środa, 20 grudnia 2017 19:25

Poświęcenie żłóbka przed Pałacem Prymasowskim

 
Poświęcenie żłóbka przed Pałacem Prymasowskim fot. Rafał Wichniewicz

W środowy wieczór, tuż po roratach odprawionych w katedrze gnieźnieńskiej, abp Wojciech Polak Prymas Polski poświęcił żłóbek ustawiony przed Pałacem Prymasowskim.

To wydarzenie, które stało się już przedświąteczną tradycją, przyciągnęło liczne dzieci wraz z rodzicami, którzy wcześniej uczestniczyli w wieczornych roratach. Przy okazji wszyscy wspólnie odśpiewali Prymasowi sto lat z okazji niedawnych urodzin.

W trakcie spotkania abp Wojciech Polak poświęcił żłóbek, w którym za kilka dni zagości także figurka Jezusa, a także porozmawiał z dziećmi nt. znaczenia nadchodzącego wydarzenia: - Ma to dwa wymiary - przede wszystkim jest to znak naszego oczekiwania na Boże Narodzenie, ale też oczekiwanie na tę bliskość Boga, która ma miejsce w Bożym Narodzeniu, że Pan Bóg jest blisko człowieka. Każda szopka betlejemska pokazuje tę bliskość Boga. Z drugiej strony jest to też wdzięczność za to, że Bóg nie omija takich miejsc, a wręcz przeciwnie - są to uprzywilejowane miejsca jego obecności: ubóstwo, bieda, sytuacje w których przeżywamy nasze trudności. Właśnie w tym jest Bóg i w tym w nas się rodzi, aby nas wyzwalać z tego, by podać nam rękę. Szopka ma więc wymiar tej wdzięczności za Jego obecność - mówił abp Prymas Polski.

Dla wszystkich najmłodszych uczestników spotkania nie zabrakło oczywiście słodkiego, świątecznego upominku w postaci cukierków.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Ilona piątek, 22 grudnia 2017 16:02 napisane przez Ilona

    U nas w parafii ani słowa nie było o tym, a na pewno bym z dziecmi poszła.

  • Link do komentarza babcia Krysia piątek, 22 grudnia 2017 13:01 napisane przez babcia Krysia

    Tutejszy, o czym ty marzysz?

  • Link do komentarza tutejszy piątek, 22 grudnia 2017 12:09 napisane przez tutejszy

    Mi sie wydaje, że ten żłóbek powinien być poświęcony w otoczeniu dzieci ze wszystkich gnieźnieńskich parafii. Jako, że on jest usytuowany przed Pałacem Prymasowskim, to nie należy wyłącznie do parafii archikatedralnej. Tak trudno jest zorganizować dzieci z całego miasta może z katechetkami na ten wieczór pod pałac?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane