czwartek, 21 grudnia 2017 11:29

Więźniowie wręczyli świąteczne paczki potrzebującym

 
Więźniowie wręczyli świąteczne paczki potrzebującym fot. Rafał Wichniewicz

Kilka rodzin zamieszkałych na terenie Gniezna otrzymało w tym roku paczki, przygotowane przez skazańców przebywających w Zakładzie Karnym w Gębarzewie. 

Z własnej woli i bez żadnego przymusu, odbywający karę odosobnienia w więzieniu położonym tuż koło granic miasta, przez cały miesiąc zbierali różne produkty zakupione w kantynie. Dzięki temu udało się przygotować w sumie osiem paczek, które trafiły do sześciu potrzebujących rodzin na jednym z gnieźnieńskich osiedli.

- Funkcjonariusze Zakładu Karnego często włączają się w różne akcje pomocowe na rzecz lokalnych społeczności, angażując w to często skazanych. Z ich strony pojawiający się duży odzew pozwala na realizację różnych akcji pomocowych. Dziś mamy przykład wspaniałego działania skazanych na rzecz osób potrzebujących. Jest to kolejna tego typu akcja, a skazani przez niespełna miesiąc zbierali różnego rodzaju produkty spożywcze do odpowiednio oznaczonych opakowań w kantynie i dzięki temu dziś możemy je wręczyć osobom jak najbardziej ich potrzebującym - informuje por. Krystian Rynarzewski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Gębarzewie. Jak dodaje: - Ta akcja pokazuje iż osoby pozbawione wolności nie są pozbawione uczuć i wykazują się dużą empatią i zaangażowaniem w niesienie pomocy potrzebującym. Sami znaleźli się w trudnej sytuacji i pokazuje to iż w warunkach izolacji penitencjarnej potrafią się odnaleźć i wspomagać osoby potrzebujące.

Potrzebujące rodziny, które przed tegorocznymi świętami otrzymały paczki, zostały wskazane przez zespół Caristas przy parafii pw. bł. Michała Kozala: - Na co dzień pomagamy chorym, a dziś wybraliśmy sześć rodzin, spośród których są cztery osoby w wieku starszym około 80 lat. Jest też pani z chorym dzieckiem, przy którym ona musi wiele robić, a która swoją postawą zachwyca wszystkich, dając wielkie świadectwo dla wielu ludzi. Paczka trafi też do starszej pani, która opiekuje się chorym, niedowidzącym synem. Różne są losy życiowe i my w takich sytuacjach musimy pomagać - mówiła Dorota Jarzyńska z Parafialnego Zespołu Caritas.

- Trzeba pomagać innym. Jestem w takim miejscu, w jakim jestem i nie zmienia to faktu iż potrzebującym trzeba pomagać. Każdy na to zasługuje. Ja na szczęście na wigilię wyjadę do rodziny na przepustkę i spędzę ten czas z najbliższymi - mówi Ryszard, jeden ze skazańców, który wręczał paczki potrzebującym. Drugi, który również będzie mógł spędzić wigilię w rodzinnym gronie, przyznał także: - W zeszłym roku mieliśmy akcję dostarczania paczki do dzieci i patrząc na ubóstwo rodzą się różne emocje, mało pozytywne oraz pytania, dlaczego tylko święta są taką okazją do pomocy potrzebującym - przyznaje drugi z więźniów.

Nadchodzą święta, które kojarzą się z radością i przez wielu spędzone będą w rodzinnym gronie. Jak one wyglądają w więzieniu? - Wielu skazanych przeżywa ten okres, ale próbują stworzyć namiastkę tego w celu, nakrywając stół obrusem, dzieląc się opłatkiem i próbują spędzić wspólnie ten czas, z dala od rodzin. Jadłospis nie odbiega specjalnie od dań, które są w rodzinach - zazwyczaj jest ryba, zupa rybna, pierogi itp. - mówi por. Robert Nawrocki, wychowawca w Zakładzie Karnym w Gębarzewie, który dodał iż tego typu akcje, jak powyższa, mają za zadanie kształtować wartości moralne u więźniów. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane