piątek, 22 grudnia 2017 09:23

„Letniak” powrócił po remoncie

 
„Letniak” powrócił po remoncie fot. Rafał Wichniewicz

W ostatnich dniach z warsztatów na tory wrócił kolejny wagon gnieźnieńskiej wąskotorówki, który doczekał się gruntownego remontu. Na stacji czekają też nowe podkłady i krawężniki do słupków hektometrycznych.

Dwa dni temu, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Powstańców Wielkopolskich, po raz kolejny wyruszył nietypowy ładunek - na lawecie ciężarówki pojawił się wagon wąskotorowy, tzw. letniak. Po kilku miesiącach trwającego remontu, został on przewieziony z powrotem na gnieźnieńską stację.

Kilka dni temu informowaliśmy o pracach przy jednym z blaszanych, zamkniętych wagonów, którymi pasażerowie od lat nie mieli szansy podróżować (zobacz także: Na wąskotorówce nie ma czasu na zimowy sen), a jeszcze w tym tygodniu z warsztatu do "szopy" wrócił wagon pasażerski, tzw. letniak. Przed laty służył on na GKW jako wagon towarowy, a pod koniec lat 90. został poddany przebudowie na wagon letni, częściowo odkryty. Dodatkowo w środku znajdowała się część gastronomiczna z ladą i miejscem do przyrządzania posiłków dla podróżujących. 

Wagon trafił do warsztatu SOSW nr 2 w maju br. i od tej pory przechodził stopniowo naprawę, realizowaną przez uczniów pod okiem wychowawców. Tam, cała konstrukcja nadwozia została zakonserwowana, a drewniane poszycie w całości wymienione. W środę 20 grudnia wagon powrócił na lawecie z powrotem na tory, gdzie jeszcze czekają go działania związane z częściami jezdnymi, hamulcem ręcznym itp., co pozwoli na certyfikowanie go do jazdy. 

Jednocześnie na stacji pojawiła się pierwsza partia kilkuset podkładów drewnianych, które w przyszłym roku zostaną wymienione na odcinku torowiska ze stacji w kierunku Lasu Jelonek. Na to działanie planuje się przeznaczyć znaczne środki, zapisane w budżecie powiatu na przyszły rok (większe niż w ostatnich latach), a całe zadanie znacznie wydłużają odpowiednie zezwolenia. Ponadto na stację dostarczone zostały też krawężniki do tzw. słupków hektometrycznych, które (pomalowane i oznakowane wyliczonymi cyframi) wyznaczają odległości na całej długości szlaku.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane