czwartek, 28 grudnia 2017 14:37

Zasłużeni dla Gniezna z wyróżnieniami

 
Zasłużeni dla Gniezna z wyróżnieniami fot. Rafał Wichniewicz

W trakcie uroczystej sesji Rady Miasta Gniezna tradycyjnie była okazja ku temu, by wyróżnić cztery osoby, które w jakiś sposób przyczyniły się swoimi działaniami Pierwszej Stolicy Polski.

Wydarzenie było ostatnim akcentem obchodów 99. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Na początku sesji, która odbyła się wyjątkowo w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, do zgromadzonych przemówił przewodniczący Rady Miasta Michał Glejzer: - Jakby nie spojrzeć na dzieje naszego kraju sprzed stu lat, to każde miasto może czcić niepodległość w innym dniu. 11 listopad jest dla nas datą umowną i symboliczną, ale rocznica ma tak duże znaczenie, że każdy z nas, mieszkaniec Polski, jest w tym momencie w stanie znaleźć coś, co tą ważną datę łączy z jego miastem i regionem - mówił. W swoich dalszych słowach podkreślił on nie tylko samą istotę niepodległościowego zrywu, ale także tego, jakie były losy pamięci o powstaniu w kolejnych latach II Rzeczypospolitej, PRL oraz w III RP. 

W dalszej części wydarzenia nastąpiła uroczystość wręczenia tytułowych wyróżnień. Po kilku miesiącach oczekiwania na taką okazję, dokonano aktu przekazania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Gniezna profesorowi Józefowi Garbarczykowi, wieloletniemu rektorowi Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie.

Odznakę honorową "Za zasługi dla Miasta Gniezna" otrzymał Marian Rejdukowski z Rejonu Dystrybucji Gniezno. Medal Jubileuszowy otrzymał mjr Zenon Piwecki, powstaniec warszawski i działacz w środowisku weteranów, prezes Związku Inwalidów Wojennych RP Oddział Gniezno. Medalem koronacyjnym wyróżniony został Tadeusz Tomaszewski, wieloletni poseł na Sejm RP i działacz społeczny oraz Katarzyna Grodzka, prezes Stowarzyszenia SOS dla Gniezna.

dalszej części spotkania głos zabrał jeszcze senator Robert Gaweł, który wspomniał m.in.: - Ci powstańcy, którzy odeszli od wigilijnego stołu, którzy odeszli od świętowania i poszli dalej walczyć o polski Śląsk i granice Rzeczypospolitej, myślę iż dobrze przysłużyli się ojczyźnie, a naszym zadaniem jest wziąć z nich przykład przy innych realiach. Uroczystość urozmaicił występ uczniów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie.

24 komentarzy

 • Link do komentarza melchior poniedziałek, 08 stycznia 2018 18:53 napisane przez melchior

  a za co dostała starościna medal od prezydenta? czy to jest na ten sam temat?

 • Link do komentarza Koryfeusz piątek, 29 grudnia 2017 19:23 napisane przez Koryfeusz

  Kazelot, czy Ty nie pomyliłeś artykułów?

 • Link do komentarza czytacz piątek, 29 grudnia 2017 18:59 napisane przez czytacz

  Kazelocie, piszesz jak zwykle nie pod tym artykulem, czego twój komentarz dotyczy. I to nie pierwszy raz. Tylko nicki zmieniasz : -)))

 • Link do komentarza Kazelot piątek, 29 grudnia 2017 16:48 napisane przez Kazelot

  A ja twierdzę, że to bardzo dojrzałe podejście ze strony p. Tomczaka i dodam, że studia oraz szersze spojrzenie na świat pozwoliły mu otworzyć oczy bardziej na otoczenie, aniżeli wąskie, ideologiczne zaślepienie. Zresztą, z całego grona GP z nim można było dyskutować na każdy temat, czy to gospodarczy czy polityczny, a wypowiedzi te z czasem, jak zdobywał wiedzę, ważył i argumentował inaczej - przede wszystkim wiedzą.

  Mam nadzieję, że wróci pan do Gniezna i zasili kiedyś radę miejską, przede wszystkim zdobywaną teraz wiedzą prawniczą czy historyczną, której większości obecnych rajców zwyczajnie brakuje.

 • Link do komentarza senior piątek, 29 grudnia 2017 15:14 napisane przez senior

  Pani Ireno, imieniny miasta Pani powiada? To śmiech na sali. Czy zmieniło to w czymś nasze miasto? Jakie senne było, takie jest, a spacer tej pani prezydentem po głównej ulicy świadczy tylko o jednym, o słabosci obojga, którzy nie potrafią tak na serio "rozbujać" tej naszej pierwszej stolicy. A jak wspiera owa odznaczona przedsiębiorczość lokalnych handlowcow widać to po tym, jak chętnie zgadza się ona i jej organizacyjka na powstawanie kolejnych zagranicznych sieci handlowwych prawie w centrum miasta. I twierdzi pani, że nie robi tego (czego?) dla poklasku? A czymże innym jest zgoda na przyjęcie odznaczenia, jak nie poklaskiem dla kandydatki?

 • Link do komentarza komar piątek, 29 grudnia 2017 14:52 napisane przez komar

  Irena, a to ja przepraszam, ale więcej imprez organizuje byle rada osiedlowa i to w ciągu roku. Do tego dodajmy tanią reklamę własnej firmy. A jak dba o centrum miasta? chodzi z farbami i maluje elewacje? Pamiętacie listę pobożnych życzeń, jakie zgłaszał gnieźnieński sos? Co kolejną to można było ze śmiechu za brzuch się trzymać. Ta nagroda jest polityczna i tyle - stowarzyszenie w przyszłych wyborach przy proporcjonalnej ordynacji nikogo nie wystawi, bo w zasadzie nie ma ludzi, a ci zapewne zasilą takie grupki jak Wielkopolanie czy PO.

 • Link do komentarza wilk piątek, 29 grudnia 2017 12:19 napisane przez wilk

  Już pisałem dawno temu KOALICJA SLD i PO w naszym mieście to dwie partyjki SŁUPY,przefarbowane z matiuszki ......PZPR !!!!!! I niczym się NIE różnią między sobą,po za szyldem !!!
  Wyróżnienie dla posła Tadzia,to owszem,przypomnienie,aby.......NIE próbował startować na ....prezydenta miasta i nie wchodzić w szeregi obecnemu !!!

 • Link do komentarza Irena piątek, 29 grudnia 2017 10:39 napisane przez Irena

  Witam.Pani Grodzka zaslugi wymieniam: organizacja Imienin ulicy Chrobrego, zalozenie Stowarzyszenia SOS dla Gniezna,ktore wspiera lokalną przedsiębiorczosc,ale tez Pani Katarzyna Grodzka dba o centrum miasta,wygląd miasta.Pani Grodzka apolityczną osobą ,oddana temu miastu jak rzadko kto.Nie robi tego absolutnie dla pieniedzy i poklasku.

 • Link do komentarza wyborca piątek, 29 grudnia 2017 09:34 napisane przez wyborca

  A ja twierdzę, że odznaczenie byłego posła SLD świadczy tylko o jednym. Żeby przypomnieć społeczenstwu, że takie coś, jak lewactwo jeszcze istnieje i że ponieważ samodzielnie te dziadki niczego już wskórać nie będą mogli w najbliższych wyborach, to na listach pójdą razem z Platformą. Tylko, czy naprawde lokalnym dzialaczom PO na stare lata potrzebny jest jeszcze ten mariaż? Już i tak ta ich partia jest skompromitowana do cna.

 • Link do komentarza elemeledudki piątek, 29 grudnia 2017 06:54 napisane przez elemeledudki

  @dobry człowiek jak mi moźe źółć pękać jak napisałem iź mnie uzasadnienie rozbawiło. Do tego wypowiedz tego pana nagrodzonego źe ile to on razy nie poddał się weryfikacji wyborczej do tego ile w sumie to on nie dostal podczas tej weryfikacji głosów co ma to wspolnego z tym wyróźnieniem ??? To był zwykły manifest polityczny zarówno z jednej jak i drugiej strony , który to miał przypomnieć dawno juź zapomnianą osobę. Tyle to w gym temacie.

 • Link do komentarza ooops! czwartek, 28 grudnia 2017 23:32 napisane przez ooops!

  Grodzka dostała za to, że zamilkła.... Tomaszewski dostał za to, że też już milczy /nie wybrali go, i nie pokazuje się, więc coś dostać musiał bo grzecznie i cicho siedzi.../ , tym co piszą peany na jego cześć - widać, zamilkł jak kasa publiczna się skończyła/stracił posadę w sejmie, gdyby było dobrym organizatorem, to i dziś by załatwiał wszystko i bez tej posady, "siłę i fundusze" czerpał po prostu z publicznej kasy.... tyle w temacie, więc za to, że milczy po prostu dostał, a pan Rejdukowski dostał "nagrodę" za to, że dobrze i pewnie uczciwie pracował w Energetyce i pobierał za to rzetelne wynagrodzenie od wszystkich płatników-użytkowników energii elektrycznej w Wielkopolsce, szkoda, bo wielu z nas tak robi i .... nie dostaje nagrody.... po prostu odchodzimy po cichutku ze sceny i nowi, młodsi zajmują nasze miejsca... medale powinny być dla matek wielodzietnych za to, że dały nowych podatników i to jeszcze wtedy kiedy nie było 500+, dla policjantów/strażaków co ratują ludzi po służbie, choć nie muszą, dla lekarzy do których możesz przyjść o każdej porze dnia i nocy po pomoc.... dla sąsiada co działa na twoim osiedlu nie dla kasy, ale żeby medal dawać za pławienie się w światłach jupiterów za publiczne pieniądze, czy też za poklask obecnemu prezydentowi, albo za normalną pracę, że którą pobiera się wynagrodzenie??? nic nie warte te odznaczenia w takim razie....

 • Link do komentarza zapytywacz czwartek, 28 grudnia 2017 23:30 napisane przez zapytywacz

  Czy mozna prosic kogos, by wymienił wybitne zasługi dla Gniezna pani Grodzkiej?

 • Link do komentarza Kończ waść... czwartek, 28 grudnia 2017 22:59 napisane przez Kończ waść...

  A elemelek na 7 fotce pierwszy w zlewej w dresie na uroczystości przybył i nie wstydził się hejtować za pieniądze pewnie,pod ochronką dygnitarzy,jako sygnalista tutejszy

 • Link do komentarza marol czwartek, 28 grudnia 2017 22:41 napisane przez marol

  Jakie to wszystko sztuczne ludzie którym Powstańcy by się wstydzili podać rękę są w pierwszych rzędach ,ludzie którzy niszczą i sprzedają to za co
  Powstańcy przelali krew. Jak liberałowie śmią sie utożsamiać z walką o Polskę?

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 28 grudnia 2017 21:42 napisane przez wyborca

  No proszę, tym sposobem Budasz eliminuje ewentualna opozycję w wyborach. A odznaczona myśli,że naprawdę zasłużyła się Gnieznu.

 • Link do komentarza hehe czwartek, 28 grudnia 2017 19:53 napisane przez hehe

  elemeledudki - jak za orliki to faktycznie jest ciekawe bo to zdaje się program rządowy był , w dodatku zakończony w 2012 roku

 • Link do komentarza dobry człowiek czwartek, 28 grudnia 2017 19:13 napisane przez dobry człowiek

  Elemelku. Moźna się z Tomaszewskim nie zgadzać jako politykiem ale Tobie internetowy hejterze stu żyć nie starczy żeby zrobić tyle pozytywnych rzeczy dla ludzi przede wszystkim dzieci i młodzieży. Żółć Tobie do oczu uderza? Tyle w temacie.

 • Link do komentarza humanista czwartek, 28 grudnia 2017 18:28 napisane przez humanista

  Sygnalista, Szef ZSMP , towarzysz Tomaszewski tyle pucharów rozdał, iż i jemu dać trzeba.

 • Link do komentarza Głos ROZSĄDKU czwartek, 28 grudnia 2017 18:12 napisane przez Głos ROZSĄDKU

  Jakie zasługi ma Grodzka ???????????????????

 • Link do komentarza oms czwartek, 28 grudnia 2017 18:03 napisane przez oms

  A Grodzka za co dostała się pytam. Za to, że milczy nagle ?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane