piątek, 29 grudnia 2017 08:43

Zmiana warty u Gnieźnieńskich Patriotów

 
Marcin Tomczak Marcin Tomczak archiwum redakcji

Działacz i współinicjator powołania Stowarzyszenia Gnieźnieńscy Patrioci zrezygnował ze swojej funkcji w tej organizacji, choć nadal w niej pozostanie. Jak przyznaje, sprawiły to różne czynniki, głównie naukowe i życiowe.

W czwartkowy wieczór Marcin Tomczak, prezes stowarzyszenia oraz współinicjator wielu wydarzeń przygotowywanych przez tę organizację, zamieścił oświadczenie:

Coś się kończy, coś się zaczyna.

Na początku grudnia 2013 roku trzech gniewnych, gnieźnieńskich licealistów postanowiło założyć Stowarzyszenie Gnieźnieńscy Patrioci, miałem okazję być jednym z nich. Młodość, szczególnie ta, gdy się ma jeszcze naście lat, to często czas idealizmu. W tym wypadku było to wrażenie, że zewsząd otacza nas postkomuna, a my jesteśmy nieskazitelni i będziemy zmieniać rzeczywistość. Przez te wszystkie lata główną osią działalności stowarzyszenia były jednak racjonalne przedsięwzięcia o charakterze społeczno-charytatywnym, choć towarzyszyły im czasem mądrzejsze, a czasem mniej mądre hasła. Udało się (i udaje nadal) wspierać kombatantów Armii Krajowej i czynnie z nimi działać, zorganizowaliśmy sporo zbiórek charytatywnych, biegów, lekcji, wykładów, trafił się nawet koncert, czy wieczór poetycki.

Dziś jednak chcę podziękować wszystkim tym, z którymi sensownie działałem przez całe cztery lata. Rezygnuję z funkcji prezesa Stowarzyszenia Gnieźnieńscy Patrioci i pozostaję w nim jako zwykły członek. Będę działał tak długo jak pozwoli mi na to czas i światopogląd. Z czasem nie jest łatwo, bo przede mną sporo wyzwań. Chyba jeszcze gorzej jest ze światopoglądem bo niemożliwym jest myśleć cały czas tak samo i się nie zmieniać. Choć... byłoby to dużo łatwiejsze, ale przecież nie o to tu chodzi.

Różne czynniki, choć głównie naukowe i życiowe, wpłynęły na to, że mój światopogląd jest jednak mieszanką. Jest przede wszystkim liberalny, a dopiero później i prawicowy i(!) lewicowy. Nie będę pisał tu wiele więcej, bo chcę przecież żeby ktokolwiek dotrwał do końca. Napiszę tylko tyle: przede wszystkim warto być człowiekiem otwartym, nienależącym do jednego, czy drugiego plemienia. Zawsze można iść własną drogą, lecz lepiej żeby nie była to droga, która kogokolwiek ustanawia w roli wroga.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim, z którymi miałem możliwość pozytywnego działania przez cały ten czas, dziękuję także swoim adwersarzom (którzy jednak nigdy nie byli wrogami) za cierpliwość i pokojowe (jednak) rozwiązywanie problemów. A wszystkim w ogóle życzę przede wszystkim chęci rozumienia, a nie oceniania. Przyda się to nawet w odniesieniu do mnie, bo prędzej czy później podejmę działania niewpisujące się w dotychczasowy, "prawicowy" kanon. Nie jestem człowiekiem prawicy, tylko sobą.

Jak Marcin Tomczak przekazał nam w rozmowie, rezygnacja z funkcji wcale nie oznacza zawieszenia działalności tej organizacji. Na tę decyzję nie miało wpływu także powołanie w ostatnim czasie gnieźnieńskiego oddziału Młodzieży Wszechpolskiej, z którym - jak twierdzi zainteresowany - Gnieźnieńscy Patrioci nie mają nic wspólnego. Marcin Tomczak odciął też spekulacje, że powyższy ruch ma coś wspólnego z jakimikolwiek planami politycznymi - przyznał iż nie takowych nie ma w najbliższych latach.

Stowarzyszenie Gnieźnieńscy Patrioci powstało w 2013 roku po manifestacji, zorganizowanej (z okazji rocznicy 13 grudnia) przez Marcina Tomczaka, Macieja Witczaka i Macieja Elantkowskiego. Na tym wydarzeniu pojawiło się wówczas około 100 osób. Od tego czasu, przez kilka kolejnych lat, stowarzyszenie przygotowało wiele różnych inicjatyw o charakterze patriotycznym i charytatywnym, a także różne manifestacje - najbardziej znane są te, odbywające się w trakcie uroczystości organizowanych przez gnieźnieńską lewicę z okazji rocznicy wkroczenia Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku. Obecnie organizacja liczy ponad 20 osób. Z nieoficjalnych informacji wynika iż funkcję prezesa stowarzyszenia ma objąć Maciej Elantkowski.

8 komentarzy

 • Link do komentarza as sobota, 30 grudnia 2017 19:10 napisane przez as

  Maciej Elantkowski na FB jako SS-man. Patriota całą gębą.

 • Link do komentarza senior sobota, 30 grudnia 2017 11:09 napisane przez senior

  Pan Wiesław powinien zauważyć, że ten cykl jest opracowywany przez znanego księdza, a nie redaktora, zatem może warto do niego się zwrocić? Z tego, co wiadomo ks. Sołomieniuk jest dyrektorem archidiecezjalnego archiwum w Gnieźnie i tam to jak najbardziej takie historyczne wiadomości powinny być zgłaszane. A przy okazji to chyba pan pomylil miejsce na komentarz w tej sprawie?

 • Link do komentarza dziadzia sobota, 30 grudnia 2017 02:59 napisane przez dziadzia

  O mojej teściowej Natalii Łysoń -Hensler z d. Mergler, sanitariuszce z 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty odział A.K " Bomby" "Wujka" ps" Tala " ,"Doczka", jakoś wszyscy zapomnieli. Kilkanaście lat temu awansowali ja do stopnie podporucznika rezerwy. I od tego czasu cisza. Chyba myślą ,że Babunia już na tamtym świecie . Ale nie, mimo iż we wrześniu 2017 skończyła 96 lat jakoś się jeszcze trzyma. Co przeżyła w czasie walk z bandytami z UPA ,rosyjskimi partyzantami, Niemcami i Bóg jeszcze wie z kim zapomnieć nie może. I choć z pamięcią coraz gorzej to jeszcze wspomina ten okrutny czas. Jeżeli Pan, Rafale Wichniewiczu zechce się skontaktować ze mną to e-mail poniżej. Pozdrawiam Wiesław Soja.( Choć wątpię bom parę razy nie doczekał się od Waści odpowiedzi .)

 • Link do komentarza równolat piątek, 29 grudnia 2017 21:14 napisane przez równolat

  Nie można być liberałem i jednocześnie być prawicowcem. To się kłóci. No i ta lewicowość. No więc w koncu, jakie są te poglądy? Może warto zdobyć trochę wiedzy na poszczegolne tematy i nie mieszac tego, czego wymieszać sie nie da?

 • Link do komentarza Racjonalny piątek, 29 grudnia 2017 20:18 napisane przez Racjonalny

  brawo! jest to z pewnością racjonalna postawa ciekawego na świat, młodego człowieka. Powodzenia, p. Marcinie!

 • Link do komentarza senior piątek, 29 grudnia 2017 15:05 napisane przez senior

  Bardzo niedojrzałe oświadczenie. Przepraszam, że tak piszę, ale czytając to odnosi się wrażenie, że młodemu człowiekowi brakuje jeszcze sporo wiedzy, by zrozumiec rzeczywistość no i przed wszystkim określić zdecydowanie własne poglądy. A światopogląd i zasady młodzieńcze wynosi się na ogół z domu, można je czasem nieco modyfikować, ale raczej są niezmienne.

 • Link do komentarza wilk piątek, 29 grudnia 2017 13:03 napisane przez wilk

  Czyli, róbta co chceta, ......tak myślałem.......skoro utożsamia się PAN również ze światopoglądem lewicowym.........,który wywodzi się od marksistowsko-leninowskiej praktyki, to gratuluję ewolucji,ciekawe,co na nią wpłynęło ????

 • Link do komentarza zainteresowany piątek, 29 grudnia 2017 09:32 napisane przez zainteresowany

  Może Patrioci mają swoja stronę www. gdzie jest wydrukowany ich statut? Albo może na tym forum, ktoś wklei statut tego stowarzyszenia ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane